„Sztuka nie jest dekoracją, a wyzwaniem”. Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz pt. Konfrontacje w Zamku Królewskim

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Warszawa, Zamek Królewski. Wystawa "Konfrontacje" Magdaleny Abakanowicz w Bibliotece Królewskiej
Warszawa, Zamek Królewski. Wystawa "Konfrontacje" Magdaleny Abakanowicz w Bibliotece Królewskiej fot. Szymon Starnawski / Polska Press
Organizatorzy wystawy przekonują, że surowe formy sztuki współczesnej znajdujące się w zabytkowym, osiemnastowiecznym wnętrzu to zestawienie niecodzienne, uruchamiające całą gamę dodatkowych znaczeń. Taki ma mieć charakter wystawa prac Magdaleny Abakanowicz – jednej z najważniejszych artystek połowy XX w. prezentowana w historycznych murach Biblioteki Królewskiej.

Biblioteka Królewska jest jest jedynym w pełni autentycznym, ocalałym ze zniszczeń, jakie przyniosła wojna pomieszczeniem Zamku Królewskiego w Warszawie.

W świecie sztuki współczesnej Magdalena Abakanowicz jest jedną z najbardziej rozpoznawalną polską artystką. Mówi się, że to artystka totalna, indywidualistka i innowatorka, która stale konfrontuje się z nowymi obszarami poszukiwań twórczych. Jej prace na stałe weszły w skład ścisłego światowego kanonu sztuki XX wieku.

Formy humanoidalne

Twórczość Abakanowicz ewoluowała od tkanin, które krok po kroku zyskiwały trzeci wymiar przestrzenny, zmieniając się w abstrakcyjne rzeźby, w stronę przedstawień figuratywnych – humanoidalnych form wykonanych z jutowego płótna – postaci siedzących, stojących, kroczących, tańczących, z głowami lub bez.

Ci „szarzy ludzie” Abakanowicz są jednocześnie „bierni i natarczywi” (brytyjska historyczka i krytyczka sztuki pochodzenia polskiego Jasia Reichardt, 1995). Z przodu jawią się jako gotowy do konfrontacji tłum, z tyłu – jako puste, wydrążone figury, robiące wrażenie słabych i bezbronnych. W swoich dziełach artystka często konfrontowała przeciwstawne znaczenia, otwierając drogę ku wielości interpretacji i konkluzji.

Wieloznaczne, monumentalne formy tworzone przez Abakanowicz (m.in.: Tłum III, Plecy, Ugłowione) w ramach niniejszej wystawy zyskują szczególny kontekst w postaci historycznego, klasycystycznego wnętrza Biblioteki Królewskiej – jedynego obiektu w obrębie zabytkowego kompleksu Zamku Królewskiego, który przetrwał II wojny światową i nie został zburzony.

Inne spojrzenie na sztukę

Wystawa wpisuje się w coraz częściej stosowaną praktykę eksponowania prac sztuki współczesnej w muzeach-rezydencjach, wypełnionych dziełami sztuki dawnej. Miejsca tego typu to zazwyczaj dawne siedziby monarchów, a więc obiekty o dużym znaczeniu historycznym i symbolicznym. Zdaniem organizatorów wystawy, eksperymenty muzealne w postaci konfrontacji dwóch na pozór nieprzystających porządków umożliwiają odmienne spojrzenie na prezentowane dzieła i historyczny kontekst oraz wydobycie z nich nowych, często nieoczekiwanych znaczeń.

Prace, które można oglądać na wystawie, wybrane zostały według klucza, jakim jest kontekst toczącej się obecnie wojny w Ukrainie i związanego z nią poczucia zagrożenia, odczuwanego wyraźnie także Polsce. Słowo „konfrontacja” nabiera tu dodatkowych znaczeń – jako konflikt zbrojny dwóch państw, ale także rodzące się w jego wyniku liczne konflikty wartości: między instynktem przetrwania a poczuciem obowiązku, między miłością bliźniego a wolą walki, między afirmacją życia a zwątpieniem w jego sens w obliczu niewyobrażalnych aktów przemocy i zniszczenia.

Obiekty zostały wyeksponowane jedynie przy użyciu światła, a scenografię stanowi zabytkowe wnętrze. Wszystkie elementy korespondują ze sobą, tworząc wspólną narrację.

Wystawie towarzyszyć będą ilustrowana wyjątkowymi zdjęciami publikacja, zawierająca eseje przygotowane przez znawców twórczości Abakanowicz oraz program edukacyjny.

Źródło: zamek-krolewski.pl

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl