Szlachetna Paczka 2018: 8.12 i 9.12 to weekend cudów! Finał Szlachetnej Paczki 2018. Pomoc dla tysięcy rodzin [ZDJĘCIA]

red.
Szlachetna Paczka. Jak pomóc? Kiedy finał 2018? Sprawdź, jak włączyć się w akcję i zostać wolontariuszem. Na pomoc czekają tysiące rodzin
Szlachetna Paczka. Jak pomóc? Kiedy finał 2018? Sprawdź, jak włączyć się w akcję i zostać wolontariuszem. Na pomoc czekają tysiące rodzin konrad karkowski/polska press
Szlachetna Paczka już po raz po raz osiemnasty pomoże tysiącom polskich rodzin. Kiedy odbędzie się finał? Jak zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki? Jak dołączyć do akcji? Pomóc można na kilka sposobów.

Szlachetna paczka to ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Jego celem jest niesienie wsparcia i pomocy materialnej rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Działalność szlachetnej paczki opiera się na idei tzw. mądrej pomocy, czyli rodzaju pomocy, który daje potrzebującym rodzinom narzędzia do tego, by mogły samodzielnie rozwiązać swoje problemy. Organizatorzy chcą, aby potrzebujący nauczyli się, jak samemu radzić sobie w życiu.

Szlachetna paczka - kiedy?

Jesienią każdego roku wolontariusze docierają do rodzin i osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spotykają się z nimi i przeprowadzają wywiad środowiskowy i na jego podstawie podejmują decyzję o włączeniu rodziny do projektu. Informacje o zakwalifikowanych do Szlachetnej paczki rodzinach i listy ich potrzeb trafiają do internetowej bazy i w połowie listopada są publikowane na stronie organizacji. Następnie darczyńcy wybierają konkretne rodziny, dla których zobowiązują się przygotować paczki.

PRZECZYTAJ TEŻ: To była wyjątkowa szlachetna paczka. Samotna 80-latka spod Lubaczowa znalazła w niej... nowy dom

Finał Szlachetnej Paczki, nazywany "weekendem cudów" odbywa się dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. Wtedy darczyńcy przekazują paczki wolontariuszom, którzy następnie przewożą je do wskazanych rodzin.

W zeszłym roku, podczas XVII edycji Szlachetnej Paczki, pomoc otrzymało ponad 20 tys. rodzin. Zebrano dla nich dary o łącznej wartości 53,97 mln zł.

Szlachetna paczka - jak zostać wolontariuszem?

W Szlachetnej Paczce działa obecnie kilkanaście tysięcy wolontariuszy. Dołączyć do organizacji może każdy, kto ma ukończone 18 lat. Zgłoszenia przyjmowane są przez stronę Super W. Z zarejestrowanymi kandydatami spotykają się rekruterzy, którzy podejmują decyzję o zakwalifikowaniu wolontariusza do projektu. Każdy z wolontariuszy musi przejść szkolenie, po którym może już spotykać się z rodzinami i brać w udział w organizowaniu dla nich pomocy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Polska bieda mieszka tuż obok nas

Oprócz kwalifikowania rodzin do projektu wolontariusze dbają o to, by paczki były przygotowywane zgodnie z ich potrzebami. Dba też o dobre relacje z darczyńcami, a w dniu finału zawozi dary wskazanym rodzinom.

Szlachetna paczka - jak wziąć udział?

Zostanie wolontariuszem to nie jedyny sposób, aby pomóc potrzebującym - możliwości jest wiele. Można:

  • wybrać rodzinę i przygotować dla niej paczkę,
  • przekazać organizacji 1% podatku,
  • wpłacić datek jednorazowo (lub regularnie), aby wspierać rodziny przez cały rok,
  • przekazać donację na facebooku,
  • zostać aniołem stróżem wybranego dziecka (tzn. przekazać pieniądze na jego wsparcie edukacyjne),
  • zostać inwestorem społecznym, tzn. przekazać darowiznę na rozwinięcie projektu w konkretnym regionie,

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl