Szefowie parlamentów Polski i państw bałtyckich podpisali deklarację. Co się w niej znalazło?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W Sejmie odbyło się spotkanie szefów parlamentów Polski i krajów bałtyckich.
W Sejmie odbyło się spotkanie szefów parlamentów Polski i krajów bałtyckich. twitter.com/KancelariaSejmu
W Sejmie odbyło się spotkanie szefów parlamentów Polski i krajów bałtyckich. Owocem rozmów jest wspólna deklaracja. Co się w niej znalazło?

Deklaracja szefów parlamentów Polski i krajów bałtyckich

Wspólna deklaracja została podpisana na spotkaniu w Sejmie, w którym wzięli udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz przewodniczący parlamentów Litwy, Łotwy i Estonii: Viktorija Czmilyte-Nielsen, Edvards Smiltens i Juri Ratas.

W deklaracji podkreślono, że obecna sytuacja geopolityczna „skomplikowana imperialistycznymi działaniami Rosji na obszarze poradzieckim, stanowi wielkie wyzwanie dla systemu europejskiego bezpieczeństwa, jak również sprawdzian międzynarodowej solidarności i współpracy”.

„Nasze państwa prezentują bardzo zbliżone podejście do fundamentalnych kwestii dotyczących konstruowania bezpieczeństwa w Europie oraz działań, jakie należy podejmować względem Rosji. Stale nawołujemy do zdecydowanej i konsekwentnej polityki sankcyjnej, do wspierania Ukrainy w wymiarze politycznym, wojskowym, humanitarnym i gospodarczym oraz do wzmacniania międzynarodowych wysiłków na rzecz zakończenia agresji Rosji” – czytamy w deklaracji.

Do czego przywiązują wielką wagę?

Szefowie parlamentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wskazali, że przywiązują wielką wagę do rozwoju dyplomacji parlamentarnej, która ich zdaniem stanowi bardzo cenne narzędzie realizacji polityki zagranicznej państw.

- W związku z tym deklarujemy gotowość i chęć pogłębiania współpracy między naszymi państwami na różnorodnych szczeblach: prezydium parlamentów, komisji sektorowych oraz grup parlamentarnych. Dostrzegamy wielki potencjał w kreowaniu silnego głosu naszych parlamentów poprzez dalsze wzmacnianie wymiaru parlamentarnego Inicjatywy Trójmorza oraz Platformy Krymskiej – zaznaczyli.

Podkreślili, że dążą „do wspólnego wywierania wpływu na społeczność międzynarodową w celu utrzymania na agendzie konieczności dalszego wspierania Ukrainy, której stabilność w ogromnym zakresie gwarantuje bezpieczeństwo w Europie”.

- Będziemy zabiegać o ścisłą współpracę w ramach międzynarodowych organizacji i zgromadzeń parlamentarnych w celu zapewnienia ich skuteczności oraz poszanowania prawa międzynarodowego i umów międzynarodowych. W ten sposób chcemy dążyć do stałej obecności parlamentów w międzynarodowej debacie o strategicznych kwestiach, wnosić swój wkład w działania realizowane przez nasze rządy oraz wzmacniać współpracę między naszymi państwami – zadeklarowali szefowie parlamentów.

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl