Szczyt NATO w Wilnie. Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz: Mam nadzieję, że będzie to szczyt przełomowy z dwóch przyczyn

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Mam nadzieję, że szczyt NATO pokusi się o dalsze decyzje odnośnie wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia państw bałtyckich i Polski, jako największego państwa flanki – wyjaśnił wiceszef MON
Mam nadzieję, że szczyt NATO pokusi się o dalsze decyzje odnośnie wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia państw bałtyckich i Polski, jako największego państwa flanki – wyjaśnił wiceszef MON facebook.com/wojciech.skurkiewicz
Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz pytany przez i.pl o oczekiwania Polski co do szczytu NATO w Wilnie, odpowiedział, że ma nadzieję, że będzie to szczyt przełomowy z dwóch przyczyn.

Szwecja coraz bliżej NATO. Co to oznacza dla Polski?

W poniedziałek – dzień przed szczytem NATO w Wilnie – prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się przekazać wniosek o akcesję Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego pod głosowanie w parlamencie i zapewnił, że zostanie on ratyfikowany.

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz pytany przez i.pl o to, co akcesja Szwecji do NATO oznacza dla Polski i jaki to jest sygnał dla Rosji, odpowiedział, że to bardzo ważna decyzja i bardzo ważny głos Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Wreszcie doczekaliśmy się tego, że Szwecja będzie mogła być członkiem NATO. Przypomnę, że jeżeli chodzi o akcesję to i Finlandia, i Szwecja w tym samym czasie złożyły stosowne dokumenty. Jednak Turcja blokowała przystąpienie Szwecji do NATO. Cieszy fakt, że ta decyzja przez Turcję została podjęta. Prezydent Erdogan poinformował o tym, przylatując do Wilna na szczyty NATO – mówił.

Wiceminister Skurkiewicz zauważył, że zdajemy sobie sprawę z zagrożeń i niebezpieczeństwa, szczególnie w basenie Morza Bałtyckiego. – Szwecja to kraj z bardzo dobrze wyposażoną i przysposobioną do różnego rodzaju działań armią. Polska blisko współpracuje ze Szwecją. Zresztą, nie tylko w formule militarnej, ale również i w formule biznesowej. Przypomnę samoloty, które będziemy w najbliższym czasie kupować od Szwecji, czyli samoloty wczesnego ostrzegania. Szwecja w NATO oznacza, że Bałtyk stanie się wreszcie wewnętrznym Morzem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z punktu widzenia bezpieczeństwa Rzeczpospolitej, jest to decyzja przełomowa – podkreślił.

Czego Polska oczekuje po szczycie NATO w Wilnie?

Wiceszef MON pytany o oczekiwania Polski co do szczytu NATO w Wilnie, odpowiedział, że ma nadzieję, że będzie to szczyt przełomowy z dwóch przyczyn. – Pierwsza to jasna deklaracja co do przyszłości Ukrainy i mapa drogowa dochodzenia Ukrainy do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Mam nadzieję, że oponenci, których przecież nie brakuje, również i w samym NATO zgodzą się, aby dać walczącej Ukrainie nadzieję na najbliższy czas, że będą członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po drugie – mam też nadzieję, że szczyt NATO pokusi się o dalsze decyzje odnośnie wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia państw bałtyckich i Polski, jako największego państwa flanki – wyjaśnił.

– Oczywiście, jest szereg innych elementów, chociażby deklaracje czy potwierdzenie deklaracji, które zostały podjęte przez członków NATO podczas szczytu w Newport w 2012 roku, odnośnie przekazywania na obronność 2 PKB. To jest sprawa również szczególnie istotna z punktu widzenia funkcjonowania, ale i rozwoju NATO – dodał.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl