Święto Wojska Polskiego. Wystawa wojskowego sprzętu na wrocławskim rynku przyciągnęła tłumy wrocławian i turystów [ZDJĘCIA]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Niedostępny na co dzień sprzęt był dla wszystkich na wyciągnięcie ręki.
Niedostępny na co dzień sprzęt był dla wszystkich na wyciągnięcie ręki. Maciej Rajfur
Oficjalnym wrocławskim obchodom Święta Wojska Polskiego towarzyszyła wystawa wojskowego sprzętu pod ratuszem, która cieszyła się dużą popularnością szczególnie wśród rodzin z dziećmi.

Wejść do pojazdu patrolu saperskiego lub do stacji radiolokacyjnej, złapać za prawdziwą broń, czy ubrać hełm to nie lada atrakcja dla kilkulatków. Mimo upału i doskwierającego słońca kolejki ustawiały się przy wojskowych pojazdach i stoiskach różnych jednostek Garnizonu Wrocław.

Swój sprzęt pokazywały m.in. Akademia Wojsk Lądowych, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej, 10. Wrocławski Pułk Dowodzenia, 3. Wrocławska Brygada Radiotechniczna, Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej, czy 4. Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Największą popularnością cieszyły się ogromne pojazdy wojskowe, do których mogły wsiadać dzieci. Na rynku stanęły np. radiostacja KF RF 5800H, stacja radiolokacyjna NUR-15M, ruchomy węzeł łączności cyfrowej RWŁC-10/K czy węzłowy wóz kablowy WWK-10/C.

- Cieszę się, że przyjechaliśmy tu z całą rodziną. Syn i córka naprawdę są zadowoleni. Synowi szczególnie podobają się roboty i ubiór saperów, którzy muszą rozbrajać bomby. Córka najwięcej zabawy ma w siedzeniu w kabinach pojazdów wojskowych. Chcemy uczyć dzieci szacunku do żołnierzy, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, dlatego staramy się co roku uczestników w obchodach Święta Wojska Polskiego - mówi Michał Kaźmierczak z Wrocławia.

Wystawa stała się okazją do zobaczenia z bliska wojskowego sprzętu, ale też rozmowy z żołnierzami. Nie brakowało słów podziękowań kierowanych do nich przez wrocławian i turystów.

- Przyjechaliśmy do Wrocławia na długi weekend, nie interesowaliśmy się szczególnie obchodami 15 sierpnia, ale wyszliśmy na obiad i na lody do centrum, a tu taka niespodzianka. Dzieci i mąż mają rozrywkę. Widzę, że mąż wczytuje się w materiały informacyjne i zagaduje żołnierzy o różne typy broni. Interesuje się tym. Przebył przed laty zasadniczą służbę wojskową i ma smykałkę do wojska. Trochę go to kręci. A dzieci są pod wrażeniem sprzętu, którego na co dzień nie mogą widzieć z bliska - opowiada Katarzyna Kraszewska z Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Sprostowanie - mój komentarz poniżej dotyczył innego artykułu, proszę o zignorowanie.
G
Gość
Panie redaktorze, zrobił Pan ponad 120 zdjęć i tylko trzy z Orkiestrą. Szkoda, bo jak co roku byli niezastąpieni. Nie przeszkodził im nawet bohater drugiego, a może i pierwszego planu, czyli Pan sprzątający końskie odchody, który w pewnym momencie stał się żywym członkiem orkiestry. Było śmiesznie, ale jednocześnie zabiło powagę całej imprezy. Ktoś nie dopilnował, ktoś nie przewidział i odpowiednio nie skoordynował sprzątania, ot służby miejskie czy państwowe w całej okazałości.
G
Gość
W Szwajcarii służba wojskowa jest obowiązkowa dla wszystkich mężczyzn powyżej 18 roku życia. Młodzi Szwajcarzy na początku uczestniczą w szkole rekrutów, która trwa 18 tygodni, a potem co roku powoływani są na miesięczne

ćwiczenia. Do rezerwy przechodzą dopiero po skończeniu 30 – 35 roku życia.

Czy można uciec od wojska? Tak. Jeśli lekarz uzna, że Szwajcar nadaje się do wojska, a ten nie chce w nim służy ze względów ideologicznych, może odbyć służbę cywilną. Każdego roku około 4,5 tysiąca młodych mężczyzn wybiera tę opcję (w porównaniu: do wojska idzie ok. 18 tysięcy osób każdego roku). Co robi się w służbie cywilnej? Rekruci cywilni pomagają w szpitalach, grają w karty z staruszkami w domach spokojnej starości, sprzątają w domach opieki społecznej, usuwają skutki burz i katastrof naturalnych, pracują w rolnictwie w Alpach i za granicą. Brzmi ciekawie, ale służba cywilna traktowana jest w Szwajcarii nieco po macoszemu. Trwa o wiele dłużej niż wojsko (w zależności od zadań, może trwa nawet 1,5 roku – 2 lata) i w tradycyjnym szwajcarskim otoczeniu traktowana jest nadal jak gorsza opcja.

Czy można uciec od wojska i od służby cywilnej? Można, ale jest to bardzo drogie. Od 19 do 37 roku życia płaci się wyższe podatki o 3%.

W Szwajcarii istnieje obowiązkowa służba wojskowa dla mężczyzn. Każdy w wieku od 18 do 34 lat, uznany za zdolnego do służby otrzymuje karabin oraz przeszkolenie. 

https://tech.wp.pl/blisko-2-miliony-szwajcarow-posiada-bron-od-prawie-dwoch-dekad-nie-bylo-strzelaniny-6225213820196481a
G
Gość
15 sierpnia, 17:37, Brygada Żuli Podhalańskich:

Wszystko ładnie, wszystko fajnie. Ale czemu nie było żołnierskiej grochówki?

Bo mogło by to doprowadzić do zamieszek na tle Narodowościowym :)

a jak ci tak pilnie do grochówy , to znam parę adresów gdzie dają darmową zupę !! co prawda ta Wojskowa jest lepsza :) a ty powiesz że do Wojska Generałów nie brali :)

B
Brygada Żuli Podhalańskich
Wszystko ładnie, wszystko fajnie. Ale czemu nie było żołnierskiej grochówki?
C
Czarek
Niech żyje Wojsko Polskie! ????
Wróć na i.pl Portal i.pl