Święto Wojska Polskiego 15.08.2015 w Trójmieście. Pikniki, rekonstrukcje i grochówka! Program obchodów w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

(KGK)
15 08 2017 gdynia. glowne obchody siwetna wojska polskego pod plyta poleglych marynarzy fot. piotr hukalo / dziennik baltycki / polska press
15 08 2017 gdynia. glowne obchody siwetna wojska polskego pod plyta poleglych marynarzy fot. piotr hukalo / dziennik baltycki / polska press brak
Święto Wojska Polskiego 15.08.2015 w Trójmieście. Imprezy, pikniki, pokazy rekonstrukcyjne, jednostek wojskowych i oczywiście wojskowa grochówka z kuchni polowej. To tylko wybrane wydarzenia, które zaplanowano na 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego w Gdańsku i Gdyni. Warto spędzić ten dzień w plenerze.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Znaczenie bitwy było tak duże, że wydarzenie zaczęto nazywać Cudem nad Wisłą i obchodzić jako Święto Wojska Polskiego co roku 15 sierpnia.

Święto Wojska Polskiego 2018. Obchody w Gdańsku

Do obchodów rocznicy tego wydarzenia z rozmachem podeszło Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. O godz. 18 w placówce (Plac Wł. Bartoszewskiego 1 w Gdańsku) i przed nią rozpocznie się piknik rodzinny. W programie konkursy, zabawy i animacje dla dzieci, pokazy sprzętu wojskowego oraz grup rekonstrukcyjnych. Na stoisku
NBP będzie można obejrzeć monety okolicznościowe, materiały edukacyjne, a także wystawę monet o tematyce niepodległościowej.

Na takiej imprezie nie mogłoby zabraknąć chóru i orkiestry wojskowej oraz kuchni polowej, która głodomorom serwować będzie wojskową grochówkę.

Na wieczór – o godz. 20.30 zaplanowano transmisję widowiska „Wolność we krwi”. Odbędzie się ono na placu Piłsudskiego w Warszawie, a gdańszczanie będą je mogli obejrzeć na telebimach.

- To nasze spojrzenie na losy typowej polskiej rodziny, która przez pokolenia, mimo czasem wyraźnych pokus rezygnacji, pozostała wierna pragnieniu wolności. Poznamy rodzinę Poleskich. Ich losy od 11 listopada 1918 r. do dzisiaj – zapowiadają autorzy widowiska.

Opowieść jest wzbogacona muzycznie motywami współczesnych utworów. - To jeszcze jeden przykład na to, że historia nie jest przeszłością, a dzieje się na naszych oczach także dziś – dodają pomysłodawcy.

PROGRAM PIKNIKU w MIIWŚ:

od 18:00
konkursy, zabawy i animacje dla dzieci
pokazy sprzętu wojskowego oraz grup rekonstrukcyjnych
stoisko NBP (zamiana monet okolicznościowych, materiały edukacyjne, wystawa monet o tematyce niepodległościowej)
stoisko Muzeum II Wojny Światowej
chór i orkiestra wojskowa
kuchnia polowa (wojskowa grochówka)

20:30
transmisja widowiska Wolność we krwi

Doskonałą okazją do odwiedzenia Nowego Portu z dziećmi jest organizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia festiwal artystyczny „Cud nad Martwą Wisłą”.

To niezwykłe wydarzenie składające się z szeregu warsztatów, gier i atrakcji, wpisało się już na stałe do kalendarza kulturalnych imprez Trójmiasta, skierowanych do najmłodszych. W tym roku odbędzie się już szósta edycja tego wyjątkowego festiwalu. Tematem przewodnim będzie Bajka. W ciągu jednego dnia, od południa do godz. 23, animatorzy i artyści zaangażowani w to przedsięwzięcie, przeniosą się wraz z uczestnikami do magicznego świata legend i bajek.

Przez cały dzień na podwórku Łaźni w Nowym Porcie przy ul. Strajku Dokerów 5 w Gdańsku, dzieci będą miały okazję wziąć udział w różnorodnych zajęciach i zabawach rozwijających wyobraźnię i kreatywność. Zdolności plastyczne można będzie rozwijać na warsztatach plastycznych Żywa Galeria. Podczas warsztatów kulinarnych dzieci nie tylko poznają tajniki bajkowej kuchni, skrzętnie wyjawiane przez Kolektyw Samo Dobro, ale także posmakują prawdziwej magii na talerzu.

Uczestnicy zapoznają się również z fantastyczną techniką sitodruku i własnoręcznie wydrukują swoją własną koszulkę z bajkowym motywem. Inną atrakcją będą warsztaty, w czasie których uczestnicy przygotują swoje własne malutkie tajemnicze ogrody, baśniowe światy zamknięte w miniaturze, które będzie można zabrać ze sobą do domu.

Mieszkańcy Nowego Portu oraz wszyscy, którzy chcieliby poznać magiczne zakątki tej dzielnicy, zostaną zaproszeni do udziału w grze miejskiej - przygotowanej specjalnie na tę okazję.

W ramach wydarzeń dodatkowych odbędzie się bajkowe przedstawienie teatralne, w którym najmłodsi uczestnicy festiwalu będą mieli okazję czynnie uczestniczyć. Narratorem spektaklu będzie krasnoludek, a w rolę Królewny, Królewicza, Łowczego i innych baśniowych postaci wcielą się same dzieci. Rodzice i opiekunowie będą mogli włączyć się do zabawy lub odpocząć w cieniu altanki. Wieczorem odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Mały Książę”. Przygotowane leżaki i poduchy umilą czas wszystkim, którzy zdecydują się spędzić swój czas w CSW Łaźnia, podczas projekcji pod gwiazdami.

„Cud nad Martwą Wisłą” odbędzie się 15 sierpnia 2018 w godz. 12-23 na podwórku przed CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk.

„Cud nad Martwą Wisłą” w Nowym Porcie - program:

  • 12.00-18.00 Żywa Galeria - warsztaty artystyczne
  • 13.30-14.30 Spektakl teatralny - w bajkowe postaci wcielą się najmłodsi uczestnicy festiwalu
  • 14.00-17.00 Gra miejska w Nowym Porcie
  • 14.30-17.30 Warsztaty sitodruku - na koszulkach odbijać będziemy bajkowe postaci
  • 15.00-17.00 Plecenie wianków - siedząc na trawie wspólnie będziemy pleść wianki z kwiatów polnych
  • 17.00-20.00 Warsztaty kulinarne - na Bajkowe Gotowanie zaprasza Kolektyw Samo Dobro
  • 20.00-21.30 Warsztaty ogrodnicze - tworzenie malutkich tajemniczych ogrodów
  • 21.30-23.00 KinoPort w plenerze - obejrzymy film Mały Książę (2015, 91’, Francja, reż. Mark Osborne)

Święto Wojska Polskiego 2018. Obchody w Gdyni

W Gdyni, z racji bliskości z morzem, w obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej, dominuje Marynarka Wojenna. Oficjalna część uroczystości rozpocznie się tego dnia o godz. 12 na nabrzeżu Pomorskim przed OM ORP „Błyskawica”.

Z okazji święta Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) oferuje bezpłatne oprowadzania kuratorskie i przewodnickie po wystawach „Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej” i „W świecie dawnych żaglowców” oraz po Ekspozycji Broni i Uzbrojenia Morskiego. Obowiązują zapisy drogą mailową lub tel. (e-mail: [email protected], tel. 58 620 13 81 w. 22).

Z kolei Klub Marynarki Wojennej zaprasza 15 sierpnia w godz. 13-17 na festyn z okazji Święta Wojska Polskiego.
Specjalnie dla mieszkańców i turystów odbędzie się pokaz statyczny jednostek wojskowych wraz ze sprzętem. Ponadto można będzie skosztować pysznej wojskowej grochówki i obejrzeć występy artystyczne m.in. Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i Zespołu Wokalnego Klubu MW. Na najmłodszych czekają konkursy i zabawy.

Parking przy ul. Zawiszy Czarnego 1 przed Klubem MW i plażą miejską. Wstęp wolny.


Zobacz też: Tłumy na obchodach Święta Wojska Polskiego w Gdyni [15.08.2017]

Święto Wojska Polskiego 2018. Obchody w Sopocie

12.30 - msza święta w kościele pw. Św. Jerzego.
13.45 - złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej w Parku Sanitariuszki Inki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Arek
Byliśmy i zjedliśmy grochówkę z kotła ok 19. A po 21 się zaczęło... Obstrukcja w obu kierunkach. Na szczęście dzieci nie zjadły i teraz jakoś działają.
Mimo wszystko fajny piknik.
t
tatus505
Kurhany.

Leśne kurhany potargał wiatr
dawno spłonęły cmentarne znicze
pokryte mchem brzozowe krzyże
całe szpalery że ich nie zliczę.

Suche kwiaty w szklanych wazonach
dawno swój urok straciły
a przecież jeszcze nie tak dawno
urokiem swym wabiły.

Cisza wokoło jak tu pusto
tylko wiatr uderza o cmentarne ryngrafy
gdzieniegdzie obite fotki poległych żołnierzy
jakby przed chwilą otworzył album z szafy.

Piaszczysta aleja tysiące śladów
niczym na bieżni ślady biegaczy
wokoło woal białej mgły rozlany
i błoto z łez rozpaczy.

Tutaj spoczęli synowie Ojczyzny
którzy za kraj oddali swe życie
tutaj złożyli swą ofiarę
a przecież mogli żyć cieszyć się
życiem.

Jeszcze słyszę podniosły ton orkiestry
grającej Mazurka Dąbrowskiego
i salwa salwa honorowa wystrzelona
na część żołnierza poległego.

Jeszcze słyszę łopot sztandarów
Jakby orzeł przeciął powietrze
i słowa wielkie Cześć ich pamięci
rozpłynęły się po lesie na wietrze.

Henryk Siwakowski.
j
[email protected]
chuj wam w d*** za autoodtwarzanie gównoklipów i marnowanie transferu odwiedzających.
Wróć na i.pl Portal i.pl