Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Franciszkańska 3. Od dziś to papieski adres

Grażyna Starzak
Od wczorajszego popołudnia Pałac Biskupi jest specjalnie chroniony
Od wczorajszego popołudnia Pałac Biskupi jest specjalnie chroniony fot. Małopolska Policja
Pałac Biskupi. Już dzisiaj Franciszek może pojawić się w papieskim oknie. Oprócz papieża w kurii zamieszkają jego najbliżsi współpracownicy i kandydat na następcę kard. Dziwisza.

W krakowskiej kurii, przy Franciszkańskiej 3, wczoraj trwały ostatnie przygotowania do wizyty papieża Franciszka.

- Wiadomo, gdzie Franciszek będzie spał, co jadł. Gotowa jest też platforma, na której papież stanie, żeby pozdrowić pielgrzymów ze słynnego okna - mówi jeden z kurialistów. O wystrój słynnego okna, z którego Jan Paweł II i Benedykt XVI rozmawiali z młodzieżą, zadbały tradycyjnie krakowskie kwiaciarki.

WIDEO: Pielgrzymi w Krakowie

Autor: Klaudia Stabach

Zostało udekorowane bukietami żółtych i białych margaretek. W oknie wciąż jest jeszcze portret uśmiechającego się do przechodniów Jana Pawła II. W 2006 r., przed pielgrzymką Benedykta XVI, gdy w krakowskiej kurii przeprowadzono generalny remont, mówiło się, że wymieniono również wszystkie okna. Ks. dr Robert Nęcek, rzecznik kurii, zapewnia jednak, że oryginalna rama okna papieskiego pozostała po renowacji na swoim miejscu. Zamontowano tylko dodatkową szybę.

Budynek kurii jest od wczoraj, od godz. 13 zamknięty. Przy bramie postawiono specjalne urządzenie do wykrywania metalu. Takie samo, jakie można zobaczyć na lotniskach. Od dzisiaj nawet osoby, które tam pracują, muszą poddawać się takiej kontroli.

U portiera w kurialnej recepcji wciąż są przyjmowane dary dla papieża Franciszka od mieszkańców Krakowa. Wierni przynoszą książki z dedykacją, ozdobne różańce, obrazy. Do wizyty Franciszka przygotowują się też siostry sercanki, które gotują w krakowskiej kurii. Jadłospis utrzymywany jest w tajemnicy.

Siostry zdradzają tylko, że będzie to kuchnia polsko-włoska, a dania mają być lekkostrawne. Franciszek jest bowiem na diecie i podobnie jak Jan Paweł II, nie jada samotnie. Posiłki będzie więc spożywał z kard. Stanisławem Dziwiszem i innymi duchownymi, ale wyłącznie w krakowskiej kurii. Potrawy dla papieża wraz z siostrami ma przygotowywać kucharz, który gotuje Franciszkowi w Domu św. Marty.

W pałacu arcybiskupów krakowskich nocować będą i jeść tylko najbliżsi współpracownicy Franciszka. Przede wszystkim sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin i abp Georg Gaenswein, prefekt Domu Papieskiego, były osobisty sekretarz Benedykta XVI. W krakowskiej kurii ma się też zatrzymać przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko, o którym mówi się, że w związku ze zbliżającą się emeryturą kard. Stanisława Dziwisza może być mianowany jego następcą.

graż[email protected]

[

](http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/swiatowednimlodziezy2016/ "<centre></centre>")

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski