Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Witamy w Polsce, gdzie CIA torturuje ludzi". Szokujący plakat w centrum Poznania

Agnieszka Gonczar
Waldemar Wylegalski
Od kilku dni elewację kamienicy na rogu ulicy Kramarskiej i Żydowskiej w Poznaniu zdobi bardzo specyficzny billboard. Na tle zadrapanej i brudnej flagi Stanów Zjednoczonych siedzi kobieta z workiem na głowie. Ma skrępowane ręce i nogi, a jej okrągły brzuch jednoznacznie wskazuje, że jest w końcowej fazie ciąży. Całość dopełnia napis w dwóch językach: "Witamy w Polsce, gdzie CIA torturuje ludzi".

Nie minął nawet miesiąc od czasu, gdy poznańska galeria Abnormals pojawiła się na artystycznej mapie Poznania. Lokalne media rozpisywały się o kontrowersyjnych performace podczas wernisażu, jak i o promującym galerię plakacie z Myszką Miki na tle ogromnej swastyki.

Roman Nowak, właściciel Abnormals Gallery, już na samym początku swojej działalności zapowiedział, że te małe skandale to dopiero początek. Nie przesadzał.

Na pierwszy rzut oka plakat może wzbudzać sprzeczne emocje, jednak pojawił się na kamienicy w Poznaniu nieprzypadkowo. To nietypowa forma komentarza na dobiegające z kraju informacje o więźniu przetrzymywanym w tajnych więzieniach CIA na terenie Polski. We wtorek TVN24 podał informację o Saudyjczyku Abd al-Rahim al-Nasziri, który oskarża Polskę o to, że był przetrzymywany w jednym z takich więzień. Podobną tematykę podjął reżyser Jerzy Skolimowski w swym nagrodzonym w Wenecji filmie "Essential Killing".

Nie po raz pierwszy zatem artyści wzięli sprawy w swoje ręce i komentując, być może w dość osobliwy sposób aktualne problemy społeczno-polityczne, starają się zwrócić na nie uwagę opinii publicznej. Do plakatu wykorzystano pracę autorstwa Michela Valentino, którą można obecnie oglądać na wystawie "Abnormal Nudes" w Poznaniu.

- Proszę wziąć pod uwagę, że Polska nie jest jedynym krajem, w którym pojawią się takie plakaty. W najbliższych dniach zobaczymy je w Rzymie, Berlinie i kilku miastach rumuńskich. Nie jest to akcja, która ma na celu promowanie sztuki, ale początek międzynarodowego projektu zainicjowanego przez Abnormals Gallery Poznań. Dotyczy on kwestii łamania praw obywatelskich i nadużywania władzy w imię racji stanu (zagrożenia terroryzmem) w demokracjach Unii Europejskiej - mówi Roman Nowak.
Wydawać by się mogło, że tak jednoznaczne zarzuty wobec amerykańskiej służby wywiadowczej nie są zgodne z prawem. Jednak żadna z ustaw nie opisuje, jakie treści mogą być prezentowane na reklamach wielkoformatowych w miastach, a plakat w Poznaniu bez wątpienia do takich należy.

Ten artystyczny protest z pewnością poruszy mieszkańców miasta, tym bardziej że ogromny plakat jest widoczny już z daleka. Z pewnością poruszy także turystów odwiedzających Poznań, których być może nie oburzy dosadny charakter tej pracy, ale raczej fakt, że nadal nie jesteśmy rozliczeni z tak wstydliwych kwestii naszego kraju. I choć powiedzenie, że milczenie jest złotem, a mowa srebrem, sprawdza się niemal w każdej sytuacji życiowej, to czy na pewno powinno mieć zastosowanie w tak ważkiej sprawie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski