Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 przykazań na upalne dni

Redakcja
Jarosław Jarząb, Rafał Łojewski, Stanisław Kudłacz przyznają, że na dachu upadł doskwiera najbardziej. Nie mają recepty na słońce. Na pewno nie chronią ich przed nim stylowe cylindry. Są do ochrony przed uderzeniami. Nie pomaga też czarny strój. Wręcz przeciwnie - zwiększa uczucie gorąca. - Zostaje tylko gazowana woda - mówią zgodnie.
Jarosław Jarząb, Rafał Łojewski, Stanisław Kudłacz przyznają, że na dachu upadł doskwiera najbardziej. Nie mają recepty na słońce. Na pewno nie chronią ich przed nim stylowe cylindry. Są do ochrony przed uderzeniami. Nie pomaga też czarny strój. Wręcz przeciwnie - zwiększa uczucie gorąca. - Zostaje tylko gazowana woda - mówią zgodnie. Janusz Wójtowicz
Synoptycy nie przewidują, by w najbliższych dniach na niebie miały się pojawić chmury. Jak zatem radzić sobie z upałami, które grubo przekraczają 30 stopni? Zobacz, jak radzą sobie z nimi Ci, którzy przed upałem nie mogą schować się w domu (zakładka ZDJĘCIA).

1 Dużo pijmy, najlepiej chłodnej wody mineralnej niegazowanej, co zapobiegnie odwodnieniu organizmu. Lekarze zalecają starszym osobom 2 litry wody dziennie, a młodszym nawet 3 litry.

2 Unikajmy alkoholu i napojów zawierających kofeinę, które działają moczopędnie i w żaden sposób nie chronią przed odwodnieniem.

3 Zrezygnujmy z ciężkostrawnych potraw. Organizm skupiony na walce z wysoką temperaturą będzie miał problem z ich trawieniem. Najlepiej jeść dużo warzyw i owoców.

4 Zakładajmy przewiewne ubrania i odkryte buty, żeby niepotrzebnie nie przegrzewać organizmu. Wskazane są stroje z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna, najlepiej w jasnych kolorach.

5 Słońce jest najbardziej niebezpieczne w godz. 11-15. Unikajmy wtedy wychodzenia z domu, a jeśli nie ma takiej możliwości, przebywajmy jak najczęściej w cieniu. W tych godzinach szczególnie trzeba chronić dzieci i osoby starsze.

6 Jeśli okres największych temperatur spędzamy w domu, korzystajmy z orzeźwiających kąpieli, a wzorem mieszkańców południowej Europy zasłaniajmy okna, aby zachować we wnętrzu jak najwięcej chłodu.

7 Intensywny sport czy fizyczna praca są niewskazane podczas upałów. Wysiłek prowadzi do wzmożonej produkcji ciepła, co grozi przegrzaniem, odwodnieniem, a nawet udarem cieplnym.

8 Uważajmy na skórę. Korzystając z kąpieli słonecznych nie zapominajmy o kremach ochronnych, a przebywając na łonie przyrody zabezpieczmy skórę przed insektami (np. kleszczami, komarami).

9 Kapelusz, chustka czy czapka z daszkiem ochronią głowę przed przegrzaniem, a włosy przed przesuszeniem. Pamiętajmy też o okularach z filtrem UV.

10 Unikajmy skrajnych temperatur. Skok do zimnej wody prosto z leżaka może grozić szokiem termicznym, wejście z podwórka do mocno klimatyzowanego pomieszczenia - przeziębieniem, a picie lodowatych napojów - infekcją dróg oddechowych.

red

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska