18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Arkusze i przykładowe rozwiązania matury z polskiego

Polska,Wiadomości24, TVN24, IAR
Do dzisiejszego egzaminu z języka polskiego przystąpiło ok. 443 tys. abiturientów szkół ponadgimnazjalnych
Do dzisiejszego egzaminu z języka polskiego przystąpiło ok. 443 tys. abiturientów szkół ponadgimnazjalnych Piotr Krzyżanowski/POLSKA
Dziś odbył się pierwszy z egzaminów maturalnych. Absolwenci liceów stawili czoła klasyce polskiej literatury - fragmentom "Chłopów" Stanisława Reymonta i "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Arkusze egzaminacyjne i przykładowe rozwiązania

Uczniowie podchodzący do poziomu rozszerzonego porównywali teksty autorstwa Jana Kochanowskiego. Zobacz przykładowe rozwiązania arkuszy maturalnych przygotowane przez "Polskę" i doświadczonych polonistów. Sytuacja ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentu "Chłopów" oraz charakterystyka porównawcza bohaterek "Pana Tadeusza" - Telimeny i Zosi. Z takimi tematami musieli zmierzyć się tegoroczni maturzyści, którzy pisali maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na poziomie rozszerzonym maturzyści musieli natomiast m.in. porównać mądrość i wiedzę na podstawie Pieśni XXII i Trenu IX Jana Kochanowskiego. Tegorocznym egzaminom towarzyszy akcja "Bezpieczna Matura 2009", zainicjowana w związku z przeciekami testów gimnazjalnych.

Jak podaje portal wiadomosci24.pl uczniowie przystępujący do poziomu podstawowego mieli za zadanie porównać Zosię z Telimeną albo scharakteryzować starego Bylicę. Na poziomie rozszerzonym znalazła się powieść Wiesława Myśliwskiego pt. "Kamień na kamieniu" oraz pieśń i tren Jana Kochanowskiego. Do dzisiejszego egzaminu z języka polskiego przystąpiło ok. 443 tys. abiturientów szkół ponadgimnazjalnych. Tylko 7 procent z nich (tj. niespełna 29 tys.) zdawało maturę z polskiego na poziomie rozszerzonym.

Egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części: testu, który sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz pracy pisemnej, będącej interpretacją tekstu. Pisząc pracę maturalną z języka polskiego, maturzyści mogą korzystać ze słownika ortograficznego i słownika poprawnej polszczyzny, które muszą im zapewnić szkoły (jeden słownik na 25 zdających). Matura na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym 180 minut.

Do sali egzaminacyjnej nie wolno wnosić napojów, telefonów komórkowych, ani nawet maskotek, za to trzeba pamiętać o zabraniu dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Arkusze egzaminacyjne pojawią się dziś po południu, ale zbiór wskazówek dla egzaminatorów oceniających prace egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów egzaminu maturalnego będzie opublikowany w terminie późniejszym na naszej stronie internetowej CKE.

Jak informuje na swojej stronie Centralna Komisja Egzaminacyjna "w trosce o bezpieczeństwo materiałów egzaminacyjnych tegorocznego egzaminu maturalnego, kuratoria oświaty będą przeprowadzać wyrywkowe kontrole w szkołach, w celu upewnienia się, czy dostarczone arkusze są przechowywane w stanie nienaruszonym, zgodnie z procedurami i z przepisami prawa".

Jutro maturzyści pisać będą egzamin z języka angielskiego.

Zadania maturalne w ponad 8 tysiącach liceów i techników w całej Polsce zostały dowiezione w ostatniej chwili, między godziną 5:00 a 7:30. Wszystko po to, by ograniczyć możliwość złamania pieczęci i ujawnienia zadań uczniom.

Zgodnie z procedurami z poprzednich lat arkusze mógł odebrać od kuriera osobiście dyrektor szkoły a w wyjątkowych przypadkach upoważniony przez niego pracownik. W tym roku w związku z akcją "Bezpieczna Matura 2009" każda ze szkół może spodziewać się kontroli.

Inspektorzy mogą wkroczyć w dowolnym momencie do gmachu szkoły i na salę egzaminacyjną. Sprawdzą miedzy innymi, czy paczki z arkuszami egzaminacyjnymi nie zostały przedwcześnie naruszone, czy testy przechowywano w sejfach, albo czy wypełnione przez maturzystów arkusze nie leżały zbyt długo na ławkach, by dać komuś możliwość dopisania prawidłowych odpowiedzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl