Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu wszystkich serii leku Zinbryta stosowanego w leczeniu stwardnienia rozsianego. Zaistniało podejrzenie ciężkich działań niepożądanych.

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu wszystkich serii wszystkich serii roztworu do wstrzykiwań Zinbryta, wobec którego zaistniało podejrzenie ciężkich działań niepożądanych. Lek ten polecany jest chorym na stwardnienie rozsiane.

W komunikacie GIF podano, że do inspektora farmaceutycznego wpłynął we wtorek (13 marca) wniosek prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o wydanie decyzji o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego Zinbryta (roztwór do wstrzykiwań 150 mg).

Jak podano, ma to związek z uzasadnionym podejrzeniem, że stosowanie leku wywołuje „ciężkie niepożądane działania, zmieniające stosunek korzyści do ryzyka”.

Stephen Hawking nie żyje. Słynny brytyjski fizyk na wózku miał 76 lat [wideo]

Europejska Agencja Leków zaleciła natychmiastowe zawieszenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu i wycofanie leku.

Zinbryta pomaga chorym na stwardnienie rozsiane w powstrzymywaniu układu odpornościowego przed uszkadzaniem mózgu i rdzenia kręgowego, dzięki czemu przyczynia się do m.in. do spowolnienia postępu niepełnosprawności związanej z chorobą.


Prof. Skarżyński o telemedycynie - czy jest remedium na współczesne problemy?