Co trzecia kobieta w Polsce przynajmniej raz w życiu padła ofiarą przemocy. Są to dane oficjalne. Ile tak naprawdę jest w naszym kraju kobiet, które nigdy nie przyznają się do tego, że były bite i upokarzane? Trudno oszacować, ponieważ z Polsce wciąż stygmatyzuje się ofiary zamiast sprawców, z których tylko 20 procent zostaje skazanych.

„Kocham. Szanuję” jest już kolejną po „Kocham. Nie biję” kampanią mającą za zadanie zwrócenie uwagi na przemoc fizyczną, która w Polsce wciąż jest ogromnym problemem.

Twórcy kampanii podkreślają, że chodzi im o uświadomienie kobietom, które doświadczyły przemocy, że można żyć inaczej, oraz uwrażliwienie społeczeństwa na problem przemocy. Kampania ma pokazać także, jak ważna jest nasza reakcja na przemoc, bo to my możemy najwięcej zmienić.

Do akcji zainicjowanej przez Fundację Krajowe Centrum Kompetencji dołączyły znane Polki. Chcą pokazać, że przemoc może dotknąć każdą z nas. Ofiarą może stać się zarówno znana aktorka, jak i sąsiadka, przyjaciółka, czyli pani ze sklapu za rogiem. I każda z nich może potrzebować naszej pomocy.

W kampanii „Kocham. Szanuję” wzięły udział między innymi: Dorota Gardias, Edyta Herbuś, Agnieszka Kaczorowska, Anna Kalczyńska, Ania Karwan, Iza Kuna, Karolina Malinowska, Maja Ostaszewska, Danuta Stenka i Grażyna Wolszczak.

Twarze celebrytek i aktorek zostały ucharakteryzowane tak, by sprawiały wrażenie ofiar przemocy, co ma na celu przykucie uwagi każdego z nas. Często pokrzywdzone kobiety nawet nie wiedzą, gdzie mogłyby uzyskać pomoc, dlatego też w ramach kampanii został uruchomiona specjalna infolinia.

Wszystkie kobiety, które potrzebują pomocy, mogą zadzwonić pod numer 801 109 801.

Zobacz także:

Przemoc w rodzinie. Jak z nią walczyć?