Najtańsze są loty w środku tygodnia i poza sezonem. Dlatego pamiętajmy, by bilet kupić z wyprzedzeniem.

Kiedy kupić bilet na samolot

Jeśli planujemy w wakacje wypad za granicę na własną rękę i myślimy, że już jest za późno na kupno biletów lotniczych w dobrej cenie, to mylimy się!

Jeśli nie chcemy przepłacać, powinniśmy planować podróż z odpowiednim, choć nie zawsze dużym, wyprzedzeniem. Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez wyszukiwarkę turystyczną KAYAK.pl. Eksperci z serwisu sprawdzili, jaki jest najlepszy czas na rezerwowanie lotów do ulubionych celów podróży Polaków w 2017 roku.

Przeczytaj też: Co się należy, gdy samolot się spóźni?

Jak się okazało, wybierając odpowiedni termin podróży można zaoszczędzić nawet do 68 proc. na biletach lotniczych. Wystarczy tylko decyzję o wyborze kierunku podjąć w odpowiednim momencie. Nawet krótki wypad do Barcelony zaplanowany już na 2 miesiące wcześniej, pozwoli zaoszczędzić do 49 proc. na biletach lotniczych. Nie ma tu jednak żelaznej reguły co do tego, kiedy warto rezerwować. Przykładowo do Amsterdamu można polecieć najtaniej rezerwując loty aż z 5-miesięcznym wyprzedzeniem. Natomiast o wiele mniej planowania wymaga zwiedzanie miasta Luqa na 
Malcie. Najlepsze okazje cenowe przelotu na wyspę można upolować już miesiąc przed 
planowanym wylotem.

Kup bilety lotnicze z wyprzedzeniem

Zasada jest taka: im dłuższy lot, tym wcześniej należy rezerwować bilety. Np. przelot do 
Nowego Jork zaplanowany z 
9-miesięcznym wyprzedzeniem to oszczędność do 45 proc. Również egzotyczne kierunki - Manila, Phuket czy Ma-hé - wymagają odpowiedniego planowania. Rezerwacje lotów do tych miejsc na 7 czy 8 miesięcy przed datą podróży to średnia oszczędność rzędu 21 proc. Na więcej spontaniczności mogą sobie natomiast pozwolić Polacy szukający tanich lotów do Male czy Tokio. Wystarczy, że zaczną swoje poszukiwania z 1- lub 3-miesięcznym wyprzedzeniem.