Rozmowa z dr Małgorzatą Firek-Pędras z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach

Czy spotyka się w pani w swojej praktyce medycznej z rodzicami, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci?
Pracuję już od ok. 20 lat i w tym czasie, może ostatnio rzeczywiście częściej, spotykam się z takimi postawami. Ze swojej strony mogę tylko przekonywać, że szczepienia są koniecznością, bo, nie chodzi mi o górnolotne sformułowania, ale po prostu ratują ludzkość.

Ja to rozumiem, ale rozmawiam z mamą dwójki dzieci, która sama nie była szczepiona i jej bracia i dzieci też nie. I ona mi mówi, że nigdy nie chorowała, a pewne schorzenia wieku dziecięcego przechodziła jak inne dzieci.

Tak się stało, bo większość populacji jest jednak zaszczepiona. Udało się nam dzięki szczepionkom wyeliminować wiele chorób, które dziesiątkowały mieszkańców naszej planety.

Ale teraz mamy w Europie, krajach takich jak Włochy, Rumunia, czy Polska wzrost zachorowań na odrę.
I jest to właśnie spowodowane tym, że wielu rodziców rezygnuje ze szczepień. Rzeczywiście odnotowano w ostatnim okresie wzrost zachorowań na odrę u osób przybywających z zagranicy do naszego kraju. Jest to ewidentnie związane z redukcją liczby osób szczepionych. Od 2012r. obserwowany jest wyraźny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie w takich krajach jak: Włochy, Rumunia, Francja, Niemcy, Ukraina, także Polska. Według raportu WHO w styczniu 2017r. zachorowało w Europie 559 osób, natomiast na przestrzeni od lutego 2016r. do stycznia 2017r. odnotowano w Polsce 140 zachorowań na odrę, w roku 2010 – 13 zachorowań, co obrazuje skalę zjawiska. Dlatego tak ważne jest szczepienie całej populacji. Nieszczepienie naszego dziecka naraża nie tylko jego zdrowie, ale również zwiększa ryzyko zachorowania i groźnych powikłań u innych osób z otoczenia, zwłaszcza tych z obniżoną odpornością (choroby nowotworowe, leczenie immunosupresyjne).

Ograniczony dostęp do treści - pozostało jeszcze 68%

Załóż konto i czytaj!

0 zł za testowy dostęp na 90 dni

Po wykupieniu otrzymasz pełen dostęp do wszystkich płatnych treści serwisów regionalnych Polska Press Grupy.

Uzyskaj bezpłatny dostęp

Masz dostęp? Zaloguj się