Jak wynika z analiz GoldenLine, 33 proc. programistów, którzy otrzymali propozycję pracy od rekrutera, mieszka w Warszawie, po 11 proc. w Krakowie i we Wrocławiu, 6 proc. w Poznaniu, z kolei 4 proc. w Gdańsku; po 3 proc. mieszka w Łodzi i Katowicach. 66 proc. programistów, którzy dostali propozycję pracy bezpośrednio od rekrutera, jest w wieku 27 - 36 lat.

Rekruterzy poprzez Wyszukiwarkę Kandydatów GoldenLine mogą realizować tzw. direct search, czyli wyszukanie i zaproszenie wybranych pracowników do procesu rekrutacji. W lutym br. za pośrednictwem Wyszukiwarki Kandydatów wiadomość od rekrutera otrzymało 49 310 osób posiadających profil zawodowy na GoldenLine. Najczęściej poszukiwani byli specjaliści z obszaru IT - rozwój oprogramowania. Jak wynika z analiz GoldenLine, wśród osób, które otrzymały wiadomość od rekrutera, 19 proc. miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT - rozwój oprogramowania.

Sześć najbardziej popularnych języków programowania to JavaScript, Java, SQL, PHP, C# oraz C++, jak wynika z analizy GoldenLine. Została ona przeprowadzona na podstawie ponad 9 tys. profili zawodowych osób o specjalizacji IT, które w lutym 2018 roku otrzymały wiadomość od rekrutera poprzez Wyszukiwarkę Kandydatów GoldenLine.

Nie wystarczy być pełnoletnim. By kupić alkohol, nawet piwo lub wypić je w pubie, trzeba mieć ukończone 21 lat. Sprawdź na jakim etapie są kolejne zakazy dotyczące alkoholu

Na podstawie analizy ponad 9 tys. profili zawodowych programistów, którzy w lutym otrzymali bezpośrednie zaproszenie do procesu rekrutacji wynika, że 6 najbardziej poszukiwanych języków programowania to JavaScript (62 proc. osób, które zostały zaproszone do procesu rekrutacji miało na profilu zaznaczoną znajomość tego języka), Java (48 proc.), SQL (42 proc.), PHP (33 proc.) C# (28 proc.), oraz C++ (17 proc. osób, które zostały zaproszone do procesu rekrutacji miało na profilu zaznaczoną znajomość tego języka).

Jakie kompetencje programistów są cenione na rynku?

Na profilach zawodowych najbardziej poszukiwanych programistów znalazły się również takie umiejętności jak znajomość biblioteki JQuery stworzonej dla języka JavaScript (48 proc. programistów, którzy otrzymali w lutym wiadomość od rekrutera zna jQuery) oraz znajomość PostgreSQL i MySQL - systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych.

Na 19 proc. profili zawodowych osób, które dostały propozycję pracy od rekrutera, można było znaleźć informację o znajomości AngularJS, frameworku opartym na języku JavaScript, wspomagającym tworzenie aplikacji internetowych.

Prawie 30 proc. programistów zaproszonych do procesu rekrutacji miało na profilu zawodowym zaznaczoną znajomość metodyki Scrum. Zarazem 10 proc. zapytanych przez rekruterów programistów może się pochwalić doświadczeniem w zarządzaniu projektami.