Jak poinformował Piotr Kalbron pełniący obowiązki zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy ds. Prawno-Organizacyjnych w pierwszą niedzielę wolną od handlu zostało zgłoszonych 53 przypadki na terenie województwa, które dotyczyły łamania zakazu sprzedaży.

- Zgłoszenia dotyczyły głównie małych placówek handlowych z artykułami spożywczymi i alkoholem - mówi Piotr Kalbron i dodaje: - Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach odnotował przypadki, w których osoba dzwoniąca podawała adresy kilku placówek naruszających przepisy w obrębie jednego miasta lub powielała wcześniejsze zgłoszenia.

Zgłoszenia również napływały od policji, straży miejskiej oraz związku zawodowego NSZZ „Solidarność”. - Szczegółowe dane dotyczące prowadzonych przez inspektorów pracy czynności kontrolnych będą dostępne po ich zakończeniu - dodaje Kalbron.

Pierwsza niedziela bez handlu. Sklepy zamknięte, ale w galeriach ludzi nie brakowało

Naruszenie zakazu powierzenia wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu stanowi wykroczenie z art. 10 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni zagrożone karą grzywny od 1000 zł do 100.000 zł.

Niedziele handlowe: KALENDARZ 2018

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

PROGRAM "Dobrze zaprojektowane" Red. Anny Dudzińskiej