Ostatnie kilka dni było okresem żniw dla osób, które uwierzyły, że notowania ropy naftowej muszą się odbić z najniższego poziomu od 2009 r. Czwartek był pierwszym dniem spektakularnych wzrostów – i, jak się okazało, nie był ostatnim. Zarówno w piątek, jak i w poniedziałek, notowania ropy naftowej dynamicznie rosły. Pierwsza sesja bieżącego tygodnia zakończyła się zwyżką notowań ropy WTI o 6,5 proc. oraz ropy Brent o 6,3 proc. - wskazuje Paweł Grubiak, doradca inwestycyjny Superfund TFI.

Jego zdaniem przyczyną poniedziałkowego dynamicznego ruchu cen ropy naftowej na północ, był biuletyn opublikowany przez OPEC. Kraje należące do tego naftowego kartelu napisały bowiem w owym dokumencie, że „są gotowe do prowadzenia rozmów z wszystkimi krajami produkującymi ropę naftową” w celu ustabilizowania zmiennego rynku surowców energetycznych.

- Te słowa, chociaż wydają się bardzo wyważone, dla inwestorów oznaczają przede wszystkim zmianę retoryki OPEC.

Jeszcze do niedawna najważniejsze kraje tego kartelu, z Arabią Saudyjską na czele, twardo broniły swojej polityki w zakresie produkcji ropy naftowej – polityki, która polegała na pompowaniu dużych ilości tego surowca w celu utrzymania udziału w rynku, nawet kosztem niskich cen ropy. Tylko niektóre kraje OPEC, w tym Iran i Algieria, głośno mówiły o konieczności interwencji kartelu na rynku „czarnego złota” - zauważa Grubiak. I dodaje: - Istotny jest też moment, w którym pojawiła się publikacja OPEC. Zaledwie kilka dni wcześniej pojawiły się bowiem spekulacje dotyczące wspólnych rozmów Wenezueli i Rosji w celu wywarcia przez te kraje presji na OPEC i zwołania nadzwyczajnego spotkania kartelu.

- O ile wczoraj to OPEC był w centrum uwagi na rynku ropy naftowej, to pojawił się także drugi czynnik sprzyjający stronie popytowej. Departament Energii USA w poniedziałek podał w swoim raporcie, że produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w czerwcu wynosiła 9,4 mln baryłek dziennie, co oznacza spadek o 0,25 mln baryłek w stosunku do wcześniejszego miesiąca. Informacje o spadku produkcji ropy w USA są ulgą dla inwestorów. Jeszcze w kwietniu tego roku wydobycie ropy w USA wynosiło ponad 9,6 mln baryłek dziennie, co było najwyższym poziomem od ponad 40 lat – podsumowuje doradca inwestycyjny Superfund TFI.