W Gdańsku rozpoczęły się dziewiętnaste Międzynarodowe Targi Morskie Baltexpo 2017. To największe wydarzenie w branży morskiej w kraju i jedno z najważniejszych w Europie.

Zobacz galerię

BALTEXPO 2017 w GDAŃSKU - 205 WYSTAWCÓW

Na targach nie może zabraknąć nikogo, kto chce istnieć w międzynarodowym transporcie i logistyce, przemyśle stoczniowym i tym związanym z eksploatacją zasobów morza i zapewnieniem bezpieczeństwa żeglugi.

BALTEXPO 2017 - SERWIS SPECJALNY:
Kliknij w obrazek, aby przeczytać wszystkie artykuły na temat BALTEXPO 2017!
BALTEXPO 2017

Targi BALTEXPO 2017 otworzył Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, wybijając szklankę, czyli zgodnie z targową tradycją uderzając w specjalny dzwon okrętowy.

- To niezwykle ważny dzień. Baltexpo to budowanie współpracy międzynarodowej - powiedział minister Marek Gróbarczyk. - Ministerstwo, które reprezentuję, zostało powołane do rozwoju gospodarki morskiej. Wdrażamy program aktywizacji przemysłu stoczniowego. Przed nami kolejne projekty jak zielone stocznie, czyli rozwiązania w zakresie recyklingu statków, oraz morski fundusz inwestycyjny. W obecnej perspektywie finansowej chcemy wydać 6,5 mld zł na rozwój portów morskich. Zupełnie nowym, ale jakże ważnym zamierzeniem jest przywrócenie żeglugi na naszych rzekach. To niewykorzystany potencjał rozwojowy naszej gospodarki, który musimy wykorzystać.

W otwarciu targów udział wziął gość specjalny, Jassim Saif Ahmed al-Sulaiti, minister transportu komunikacji Kataru.
- Jesteśmy tutaj, aby nawiązać współpracę między oboma krajami - powiedział minister al-Sulaiti.

Pierwszym projektem jest współpraca z Akademią Marynarki Wojennej, gdzie będą się kształcić studenci z Kataru.
Kolejną okazją do wizyty było podpisanie memorandum o współpracy między portami w Gdańsku i katarskim portem Hamad. Dokument podpisali Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, oraz Abdulla Abbas Al-Khanji, prezes Qatar Ports.

- Memorandum to początek wymiany doświadczeń między naszymi portami - powiedział nam Łukasz Greinke, prezes ZMPG. - Mam nadzieję, że z czasem współpraca rozwinie się w szerszym wymiarze. Region Półwyspu Arabskiego jest bardzo atrakcyjny z naszego punku widzenia. Port realizuje już przeładunki dla kontrahentów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Pozyskanie kolejnych partnerów byłoby bardzo korzystne.


Pierwszy dzień Baltexpo był także ważny dla Portu Gdynia, który podpisał umowę z firmą PORR SA Warszawa na rozbudowę obrotnicy nr 2. Prace budowlane maja zacząć się w przyszłym tygodniu.

- Inwestycja znacznie zwiększy możliwości portu w Gdyni - powiedział Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA. - Wraz pogłębieniem portowych basenów Gdynia stanie się portem głębokowodnym z prawdziwego zdarzenia, w pełni konkurencyjnym na Bałtyku, z potencjałem równym sąsiadom.

Gdyński port przedstawił zresztą na targach wizję rozwoju wybiegającą znacznie dalej. To budowa portu zewnętrznego, sięgającego daleko w wody zatoki.
- To bardziej odległa perspektywa, ale myślę, że do zrealizowania w okresie do 2030 roku - powiedział prezes Meller. - Chcielibyśmy pozyskać partnera zewnętrznego, który w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego sfinansowałby budowę.

Port Gdynia zaprezentował śmiałą wizję kolejnych inwestycji, między innymi budowy portu zewnętrznego Port Gdynia

Nowy port miałby być przeznaczony przede wszystkim do przeładunków kontenerów, ale nie tylko. Nie da się ukryć, że jest to chęć odpowiedzi na funkcjonujące już dwa terminale DCT i plany budowy wielkiego Portu Centralnego w Gdańsku.

Tradycją targów Baltexpo jest wręczanie wyróżnień za osiągnięcia w branży morskiej. Nagrodę Złota Kotwica w kategorii produkt przyznano Remontowej Shipbuilding za budowę serii trzech promów Salish o napędzie dual-fuel. W kategorii usługa wygrała DNV GL Poland za wdrożenie inspekcji statków i konstrukcji pływających za pomocą dronów. To innowacyjne rozwiązanie zostało opracowane i po raz pierwszy wdrożone w Polsce.

BALTEXPO 2015 - GALERIA ZDJĘĆ:

BALTEXPO 2017 - TERMIN:

11-13 września 2017 r.
godziny otwarcia targów: 10.00-17.00

BALTEXPO 2017 - ADRES:

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AmberExpo, ul. Żaglowa 11, Gdańsk

BALTEXPO 2017 - REJESTRACJA:

Rejestracja zwiedzających na stronie:
Międzynarodowe Targi Morskie BALEXPO 2017 - Evenea

BALTEXPO 2017 - WWW:

Więcej informacji na stronie organizatora Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO 2017 - Zarządu Targów Warszawskich SA. Kliknij w obrazek, aby dowiedzieć się więcej!

BALTEXPO 2017