Dzisiejsza przecena na giełdzie w Szanghaju, która wyniosła blisko 4,3 proc., to najprawdopodobniej odpowiedź na negatywną publikację jedynych w tym tygodniu danych dla chińskiej gospodarki. Wstępny odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego drugiej gospodarki świata wyniósł 47,1 pkt., co jest najniższym poziomem od 77 miesięcy, a więc ponad sześciu lat. Pomimo starań Pekinu tamtejszy parkiet powrócił w tym tygodniu do spadków – w ciągu ostatnich 5 sesji Shanghai Composite spadł o 11,54 proc.

Wstępne sierpniowe odczyty indeksów PMI za dla przemysły Niemiec i strefy euro okazały się lepsze niż oczekiwano. Szczególnie pozytywnie zaskoczył odczyt dl naszego zachodniego sąsiada na poziomie 53,2 punktów (oczekiwano 51,7 pkt.). Gorzej wygląda sytuacje we Francji – PMI dla tamtejszego sektora przemysłowego wyniósł 48,6 punktów, przy prognozach na poziomie 49,7 punktów.

Ostatecznie WIG20 zakończył trzeci tydzień sierpnia na poziomie 2180 punktów. Oznacza to, że tracił dziś 0,96 proc., a w skali całego tygodnia 0,84 proc. WIG30 spadł w piątek o 1,13 proc., a indeks szerokiego rynku WIG o 1,12 proc.

Fatalną sesję, jak i cały tydzień, mają za sobą europejskie parkiety. Jedną z najgorszych była giełda we Frankfurcie. Dziś spadała o blisko 1,8 proc. (po szóstej spadkowej sesji z rzędu), a w całym tygodniu DAX stracił prawie 7 proc. Tego tygodnia do udanych nie zaliczy także Wall Street, która rozpoczęła dzisiejsze notowania od zdecydowanych spadków.

W poniedziałek nie jest planowana publikacja żadnych kluczowych danych dla rynków kapitałowych. Inwestorzy z pewnością będą się przyglądać chińskiej giełdzie, a szczególnie kolejnym ruchom tamtejszego rządu, który robi wszystko co w jego mocy, by nie doprowadzić do krachu giełd w Państwie Środka.