Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powiedziała, że obniżenie obecnego wieku emerytalnego jest realne, a zostanie wprowadzone najprawdopodobniej od 1 stycznia przyszłego roku. Obniżenie wieku emerytalnego jest jednym ze sztandarowych projektów zapowiadanych zarówno przez polityków Prawa i Sprawiedliwości jak i prezydenta Andrzeja Dudę. Projekt zakłada powrót do wieku poprzedniego, czyli 65 lat dla mężczyzn, a 60 dla kobiet.


- Jestem po rozmowie z panią prezes ZUS - Elżbietą Łopacińską, która powiedziała, żeby przygotować się do wypłat i do tej zmienionej ustawy (obniżającej wiek emerytalny) potrzebuje dziewięciu miesięcy na przeprowadzenie procedur przetargowych – mówiła Elżbieta Rafalska na antenie Polsat News. Dodała także, że w związku z tymi procedurami ustawa obniżająca wiek emerytalny wejdzie w życie najwcześniej w 2017 roku.

Prace nad ustawą mają się rozpocząć dopiero po wprowadzeniu projektu „Rodzina 500+”. Według minister Rafalskiej, dopóki go nie wdrożono, niemożliwe jest rozpoczęcie prac nad obniżeniem wieku emerytalnego. W świetle aktualnych przepisów wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wynosi 67 lat. Jest podnoszony etapami. Kobiety mają go osiągnąć w 2040 roku, zaś mężczyźni w 2020.