Od dzisiaj (piątek) Narodowy Bank Polski zacznie wprowadzać do obiegu banknoty o nominale 200 zł z nowymi zabezpieczeniami. Ponadto Bank centralny pracuje nad banknotem 500-złotowym. Ten do naszych portfeli powinien trafić w 2017 roku. Jak zapewnia NBP, projekt graficzny banknotu nie zmienił się. Jednocześnie zastosowanie nowych zabezpieczeń spowodowało, że różnice pomiędzy banknotami zmodernizowanej i dotychczasowej emisji są wyraźnie widoczne.

"Na nowym banknocie umieszczono m.in. nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej. Fragmenty nitki płynnie zmieniają kolor ze złotego na zielony, a znajdujący się na niej wzór szachownicy porusza się w obu płaszczyznach. Na przedniej stronie banknotu znalazł się także ozdobny element graficzny, płynnie zmieniający kolor ze złotego na zielony (tzw. królewski symbol), a na tylnej – złoty opalizujący ornament" - poinformowano w komunikacie.

Na banknocie o nominale 200 złotych umieszczono portret króla Zygmunta I Starego.

Na stronie odwrotnej znajduje się wizerunek orła przeplecionego literą „S” w sześcioboku z Kaplicy Zygmuntowskiej katedry na Wawelu, w tle wizerunku orła – fragment dziedzińca arkadowego zamku na Wawelu.

Obecna seria banknotów „Władcy polscy” zaprojektowana przez Andrzeja Heidricha, do obiegu została wprowadzona w 1995 r. Na banknotach z tej serii znalazły się portrety władców polskich z dynastii Piastów i Jagiellonów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i Zygmunta I Starego. Producentem wszystkich polskich banknotów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

e

fot. NBP, rewers banknotu