Stop nienawiści - lekcje tolerancji w krakowskich szkołach

Paulina Padzik
Paulina Padzik
Fot. Mariusz Kapala
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski chce, żeby szkoły rozpoczęły działania przeciw mowie nienawiści. Takie decyzje podjęły też samorządy innych miast w Polsce. To reakcja na tragiczną śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł w wyniku ataku nożownika podczas finału WOŚP.

- Świat jest dzisiaj pełen nienawiści, a dzieci naśladują to, co widzą, nie zawsze to rozumiejąc - mówi Anna Dymna, aktorka i prezeska Fundacji "Mimo wszystko" - W szkole na każdej lekcji dzieci powinny być uczone, co jest dobre, a co złe. Nie tylko podczas godziny wychowawczej - dodaje. Anna Dymna podkreśla także, że zmianę to my, dorośli, powinniśmy zacząć od siebie.

- Spirala podziałów i nienawiści w polityce przenosi się na zwykłych ludzi – mówił prezydent Majchrowski w Radiu Kraków. - Ci, którzy wychowują się na hejcie, zaczynają się kształtować w szkołach – dodał.
Lekcje przeciwko mowie nienawiści mają się odbyć w Małopolsce po feriach, czyli po 27 stycznia. Jak informuje krakowski magistrat trwają przygotowania programu akcji. Scenariusz lekcji zostanie przygotowany przez samorządowe poradnie specjalistyczne. - Chcemy rozwinąć działania prowadzone w obszarze agresji w szkołach – twierdzi Dariusz Nowak z Biura Prasowego Wydziału Komunikacji w Krakowie.

Szkoły popierają
- Z pewnością ostatnie wydarzenia są powodem, żeby wytłumaczyć uczniom, jakie konsekwencje niesie za sobą mowa nienawiści - twierdzi dyr. VI LO w Krakowie, Czesław Wróbel. Podkreśla, że w jego szkole takie zajęcia prowadzi się od kilku lat. - Warto zwracać na to uwagę młodzieży, bo nawet jeśli mowy nienawiści nie ma w szkole, to uczeń może się z nią spotkać w przestrzeni publicznej – mówi.

Jolanta Gajęcka, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Krakowie zauważa, że takie zajęcia powinny być prowadzone stale, a nie okazjonalnie. - Wychowanie jest procesem ciągłym. Nie zorganizujemy specjalnych lekcji, tylko będziemy dalej realizować to, co robimy od lat – twierdzi i zaznacza, że dzieci wynoszą wzorce z domu, a takie lekcje przydałyby się rodzicom, politykom i przedstawicielom mediów. - Wszyscy powinniśmy uderzyć się w piersi – mówi.
Dodatkowych godzin nie zorganizują też szkoły w Zakopanem. - Lekcje odbędą się w ramach godziny wychowawczej - informuje Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz.

Z kolei Wojciech Panek, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu ma zamiar skonsultować się z nauczycielami. - Porozmawiamy z wychowawcami, czy jest potrzeba organizacja takich zajęć oraz w jakiej formie i zakresie - mówi. Jak zaznacza, ta tematyka jest często podejmowana przez nauczycieli.

W sądeckich szkołach lekcje o mowie nienawiści też są standardem. - Nie potrzebujemy odgórnych zaleceń, aby w naszej codziennej pracy uwrażliwiać młodych ludzi na skutki agresji słownej - wyjaśnia Bogusław Kołcz, dyrektor Akademickiego Liceum i Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu. W mieście prowadzony jest także program "Ciemności kryją ziemię", który przeznaczony jest dla nauczycieli a później także uczniów. Poświęcony jest nauczaniu o ofiarach Holokaustu, jego przyczynach i skutkach. Inicjatorem akcji jest Artur Franczak, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. - Choć punktem wyjścia była dla nas zbrodnia Holokaustu, sporo miejsca poświęcamy mowie nienawiści, bo to ona na ogół jest wstępem do późniejszych aktów ludobójstwa - wyjaśnia.

Dobrowolność zajęć
Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje zwracać się do szkół o przeprowadzanie zajęć i przypomina, że na udział dzieci w zajęciach potrzebna jest zgoda rodziców. Inicjatywa jest dobrowolna, decyzję o przeprowadzeniu zajęć w szkołach podejmują samorządy.

Magistrat w Tarnowie nie planuje nakazywać szkołom przeprowadzenia lekcji poświęconych przeciwdziałaniu mowie nienawiści. Ale urzędnicy będą do tego zachęcali dyrektorów placówek. - Temat zostanie poruszony podczas spotkania przed rozpoczęciem drugiego półrocza nauki – mówi Bogumiła Porębska, dyrektorka tarnowskiego Wydziału Edukacji.
Tarnowski magistrat zorganizuje zajęcia warsztatowe dla nauczycieli poświęcone mowie nienawiści, a Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców przygotuje wykłady na temat etyki słowa. Miasto deklaruje pomoc wszystkim nauczycielom, którzy zechcą na ten temat porozmawiać z uczniami podczas lekcji wychowawczych. - Jestem po rozmowie z dyrekcją poradni psychologiczno-pedagogicznej, która deklaruje specjalistyczne wsparcie w tym zakresie – dodaje Bogumiła Porębska.

Zdaniem Marii Holzer, dyrektorki Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, dobrze, że takie zajęcia odbywają się w szkołach. - Gdy pominięty zostanie ten aspekt wychowawczy młody człowiek może uznać, że mowa nienawiści i hejt jest normą w komunikacji międzyludzkiej – twierdzi. A działaczka społeczna Anna Tatar ze Stowarzyszenia Nigdy Więcej, które przeciwdziała agresji i nietolerancji, dodaje: - Hejt przestał być marginesem, a stał się częścią debaty publicznej.

Jak podkreśla Maria Holzer, niezwykle ważnym aspektem w uświadamianiu ludzi na temat mowy nienawiści, jest pokazanie, gdzie mogą zwrócić się osoby, które padły ofiarą hejtu. Na terenie kraju działają takie stowarzyszenia jak Hejt Stop, Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży, Stowarzyszenie Nigdy więcej, Fundacja Klamra, Amnesty International i wiele innych. - Młodzi ludzi muszą mieć świadomość jak należy reagować, jeżeli spotykają się z mową nienawiści czy hejterstwem – podkreśla dyrektorka Fundacji.

Niektórzy nie chcą akcji o mowie nienawiści
Do akcji, mającej przeciwdziałać nienawiści dołączyły miasta z całej Polski. Lekcje na temat skutków hejtu zostaną przeprowadzone w szkołach we Wrocławiu, Białymstoku, Poznaniu i Lublinie. Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie, zgodnie z którym we wszystkich warszawskich szkołach mają odbyć się takie zajęcia. W Toruniu mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i wraz z lokalnymi organizacjami zbierali podpisy pod petycją do prezydenta miasta o wydanie podobnego zarządzenia.

Z kolei Dorota "Doda" Rabczewska chce zorganizować w Gdańsku koncert, mający być sprzeciwem wobec mowy nienawiści. Na Instagramie nagrała wiadomość: - Mam prośbę do wszystkich muzyków, może zrobimy coś razem w duchu tego utworu? Przekażmy sobie znak pokoju, zjednoczmy ludzi pod sceną. Zróbmy koncert, ale nie tak, że telewizja nas wynajmuje na wykon - zróbmy coś od siebie sami. Niech każdy artysta opowie, jak przeżywa hejt na własnej skórze. Możemy tym pomóc swoim fanom i zrobić kawał dobrej roboty - mówiła Doda. Na apel artystki odpowiedziało już wiele osób, między innymi: Katarzyna Nosowska, Grzegorz Hyży, Magda Steczkowska, Iwona Węgrowska, Cleo, zespół Rudimental i Sabina Jeszka.

Na szeroko zakrojoną w Polsce akcję przeciwko mowie nienawiści zareagowała organizacja Ordo Iuris i Kaja Godek, działaczka pro-life, która na Twitterze napisała: - Uwaga! Pod płaszczykiem walki z przemocą prezydent Warszawy chce indoktrynować dzieci w szkołach. Piszcie dzieciakom zwolnienie z tych zajęć albo zostawcie je w domu! - apelowała.

Ordoi Iuris przygotowało oświadczenie dla rodziców, którzy nie zgadzają się na uczestnictwo ich dzieci w planowanych zajęciach. Organizacja uważa, że mowa nienawiści „utożsamia merytoryczne wypowiedzi z niechęcią lub „fobią” wobec arbitralnie, ideologicznie wskazanych grup i w konsekwencji zagrażają wolności słowa.” Zdaniem Ordo Iuris zajęcia będą "lewacką indoktrynacją", której celem będzie promowanie ideologii gender i mniejszości homoseksualnych. Wątpliwości członków Ordo Iuris budzą także materiały, jakie zostały zamieszczone w Internecie, jako pomoc dydaktyczna dla nauczycieli. Znajdują się tam m.in. infografiki przygotowane przez Centrum Wielokulturowe i publikacja Rady Europy z 2014 roku na temat przeciwdziałania mowie nienawiści w internecie.

Ośrodek Monitorowań Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych od czasu ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza otrzymał ponad 2 tys. zgłoszeń dotyczących szerzenia mowy nienawiści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stop nienawiści - lekcje tolerancji w krakowskich szkołach - Gazeta Krakowska

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja
Wkurzają mnie tacy zakompleksieni ludzie którzy swoje żale wylewają na necie. Idź ty chłopie do specjalisty
f
franek
nie ma czegoś takiego jak mowa nienawiści. to najzwyklejsza w swiecie totalitarna cenzura i ograniczanie wolności słowa. Lenin byłby dumny
co innego groźby karalne czy przestępstwa z pobudek rasistowskich.
f
fff
Jak zawsze pierwsza otwiera gębę Godek - znów chce zrobić trochu kasy na tym. Myśli pewnie że najlepiej wypierze mózgi dzieciom kościół na lekcjach religii :)
D
Dan
W imię walki przeciw nienawiści tą organizację pozarządową nazwano sektą. OI broni rodziny i zdrowego podejścia do niej. Nie podoba się to pewnym środowiskom w naszym kraju.
Lekcje przeciwko mowie nienawiści też mogą mieć "drugie dno". Mogą wpakować tam różne treści. Dlatego Ordo Iuris protestuje przeciwko tym zajęciom.
o
ot fanaberia
i Ordonkę Lurię...katecheci rozdadzą rodzicom oświadczenia podczas mszy...w zamian za ujawnienie Rodo w sprawie wysokości stawek Kolędy...i każdy podpisze ;-)
G
Gość
O tolerancji.
Niech pan posłucha mnie, bo ja o jasność dbam
I jadę teraz ja do wsi Czerwona Czapa,
I z bandytyzmem już skończyłem, mówię wam,
I wszystko klawo, tylko wyszła z tego draka.
Bo z bandytyzmem ja skończyłem, mówię wam,
I wszystko klawo, tylko wyszła z tego draka.

A było tak: bawiłem niedaleko stąd
I gryzłem pączka, patrząc z chucią na dziewczątka,
I nagle typek ten pojawił się jak trąd,
I krzyczy: „Ej, frajerze, pożycz mi dziesiątka!”
Tak swołocz do mnie zaciąga, no...
I krzyczy: „Ej, frajerze, pożycz mi dziesiątka!”

Wnet zakipiałem cały z tych moralnych strat,
Chciałem od razu jego rąbnąć w głupią pałę,
Lecz tolerancji nas uczono tyle lat,
Więc nie rąbnąłem, nawet majchra nie szukałem.
Bo tolerancji nas uczono tyle lat,
Więc nie rąbnąłem, nawet majchra nie szukałem.

A żeby państwo o tym typku miało sąd:
To był to gigant z tych olbrzymów-pasożytów,
Że gdyby go postawić nocą dupą w kąt,
To masz wrażenie, że stoi dwóch bandytów.
Gdyby go postawić w nocy dupą w kąt,
To masz wrażenie, że stoi dwóch bandytów.

A frajer ten, chociaż z natury brudny pies,
Kastetem zaczął mi majstrować przy tchawicy,
Tu tolerancji mojej długiej nadszedł kres
I jestem tutaj, a ten frajer jest w kostnicy!
Ha, ha, ha...
I jestem tutaj, a ten frajer jest w kostnicy!
K
Krakus
Dajcie mi spokój z tym co tam w Gdańsku się dzieje!!!! Kondolencje, ale sorry!!!! To inna część Polski, a ludzie umierają i są mordowani codziennie wszędzie - więc BASTA! Dajcie nam żyć!!!!!!!!!!!!
O
Obserwator
Wkurza mnie to podgrzewanie histerii, narzucanie innym punkt widzenia - co to ma być - tragedia w Gdańsku, a żałoba w Krakowie? Wszystko rozumie, ale to zakrawa o absurd.... a stefan jest dzięki wam dumny i wniebo wzięty - o to mu chodziło - taki stefanek, a osiągnął co chciał - brawo people!
o
olo
Akcja, akcja. A za miesiąc wszyscy będą sobie skakać do gardeł jak dotychczas. A przeciwnicy polityczni będą wyciągać brudy na Adamowicza, żeby za długo nie był święty
s
sc
To pospolite morderstwo niczego nie zmieni. Politycy dalej będą się okładać , a dziennikarze lansować taki a nie inny styl debaty publicznej. Zmieni się tylko jedno. mianowicie to, że od jutra jedni będą mieć swojego męczennika w Gdańsku, jak drudzy od lat w Krakowie.
P
Piotr
Pierwsza sprawa: Jolanta Gajęcka jest dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 (a nie 3).

Druga sprawa: Jakiś obłęd zapanował w mediach po zabici prezydenta Gdańska. Niedługo go zrobią świętym, a sporo mu do świętości jednak brakowało. Z jakiej okazji żałoba narodowa? Niestety, ale to nie jest jedyne zabójstwo/morderstwo w Polsce. W czym on był lepszym od innych, co umierają w zapomnieniu? Bo miał pieniądze i władzę, a cała masa polityków, dziennikarzy i innych celebrytów chce się wypromować na tej tragedii.

Trzecia sprawa: Dodatkowe lekcje o tolerancji? Kolejna próba włodarzy do wypromowania się, jacy to są super. Są już np. lekcje religii, na których sporo można usłyszeć o miłości bliźniego. No ale to trzeba słuchać i stosować, a niestety młodzież nie słucha i przeszkadza innym w słuchani, a ich rodzice jeszcze im przytakują.
Wróć na i.pl Portal i.pl