Starsi kierowcy. Czy powinni po osiągnięciu pewnego wieku oddawać prawo jazdy?

Sławomir Bobbe
Wielu kierowców po pięćdziesiątce, którzy zdają na prawo jazdy egzaminy zalicza za pierwszym podejściem
Wielu kierowców po pięćdziesiątce, którzy zdają na prawo jazdy egzaminy zalicza za pierwszym podejściem Tomasz Czachorowski
Wśród osób starszych jest tak samo wielu dobrych kierowców jak wśród 20-latków. Podobnie jak tych, którzy za kółko siadać nie powinni...

Niedawna tragedia z udziałem kierowcy seniora, który w Bydgoszczy przy ulicy Chodkiewicza na przejściu dla pieszych potrącił śmiertelnie dziecko, wywołała lawinę komentarzy.

Wśród nich powtarzał się postulat, by kierowcy, po osiągnięciu pewnego wieku, obowiązkowo przechodzili kontrolę zdrowotną co rok. Skrajne wnioski dotyczyły nawet odbierania seniorom prawa jazdy.

Za pierwszym razem

- Każdy kierowca zachowuje się inaczej, ale kursanci w wieku 50+ są zwykle bardziej zdeterminowani i zdyscyplinowani od młodszych adeptów - podkreśla Marcin Kopaczewski ze szkoły jazdy Kopaczewski.

- Najczęściej zabierają się za prawo jazdy tak późno z uwagi na sytuację rodzinną. Bywa, że małżonek umiera, a to on prowadził auto. Niekiedy ktoś dostaje auto w spadku albo po prostu chce być samodzielny i samemu dojeżdżać na działkę. Często seniorzy zdają u mnie za pierwszym razem, za drugim to już standard. Jednak takich osób trafia do nas niewiele, znaczący procent nowych kursantów to ludzie do 30. roku życia, osoby po sześćdziesiątce można policzyć na palcach jednej ręki.

Przeczytaj:>>> Jak dbać o psa zimą? Czy ubierać psa w mróz? [PORADNIK]

- Nie jestem za zakazami dla kierowców po osiągnięciu pewnego wieku, bo wielu seniorów to świetni kierowcy - uważa mł. asp. Sławomir Szeląg z Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy. - Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych samodzielna jazda to niemal kwestia honoru i dumy. My podkreślamy, że liczy się odpowiedzialność. Przecież ci ludzie wiele razy wozili swoje dzieci i wnuki, muszą wiedzieć, kiedy powiedzieć dość i poprosić o podwiezienie właśnie rodzinę. Przecież na fotelu pasażera mogą się również dzielić z wnukiem swoją wiedzą i doświadczeniem za kółkiem.

Specjalnie dla dojrzałych kierowców policjanci z komendy miejskiej organizują kursy, po których ci mogą zaktualizować wiedzę, lepiej poznać swoje auto i być sprawniejszymi na drodze.

Lista pełna w godzinę

- Na każdy przyjmujemy 30 osób, lista uczestników zapełnia nam się w godzinę - mówi Sławomir Szeląg.

- Kurs trwa dwa dni, pierwszy to teoria, drugi praktyka na placu manewrowym WORD. Atrakcją jest jazda z kierowcą rajdowym Marcinem Gagackim z Oponeo Motorsport, z którym poćwiczyć można trudne sytuacje na drodze, takie jak poślizgi. Marcin pokazuje, jak chwycić kierownicę, jak wchodzić w zakręty. Jego uwagi są przyjmowane przez kierowców z dużą uwagą i są bardzo cenione. Starsi kierowcy muszą zaktualizować swoją wiedzę, widzimy że część zatrzymała się na przepisach obowiązujących 20-30 lat temu, tymczasem zasady ruchu drogowego zmieniają się dość często. Podobnie bywa z technicznymi nowościami, nie każdy wie jak prawidłowo wykorzystywać ABS czy ASR. Największym problemem jest dla tych kierowców rutyna. Jednak na szkoleniu nikogo nie krytykujemy, ani nie oceniamy.

Studniówkowa moda w Bydgoszczy w 2017 roku. Najlepsze kreacje

Dodatkowo, kierowcy zapoznają się z rolą policji i straży pożarnej w razie wypadku, a także trenują czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy, które przekazuje im Grupa Ratownictwa Medycznego Auxilium-Med z Koronowa.

- Poziom jest różny, jednak niedawno mieliśmy 65-latka, który prowadził jak profesjonalista - pewnie, czujnie, przepisowo. Seniorzy na koniec jadą z egzaminatorem WORD i biorą udział w „egzaminie” na prawo jazdy, żeby poznać wymagania stawiane przed kierowcami - mówi Sławomir Szeląg. - Oczywiście, nic się nie stanie jeśli nie „zdadzą”.

Polub "Express" na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Starsi kierowcy. Czy powinni po osiągnięciu pewnego wieku oddawać prawo jazdy? - Express Bydgoski

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
oko
Stary dostanie zawału i wjedzie w przystanek autobusowy.Zabije ludzi i kto mu co zrobi? Każdy powinien przechodzić co 3lata ponowne egzaminy na prawo jazdy.A nie że kierowcy jeżdżą po swojemu.
G
Gość
WORD i tak nie daję zrobić nikomu prawka, oblewają każdego, to teraz będą zabierać wszystkim co im się udało zrobić za komuny.Kiedy było prawo przestrzegane.
r
roberta
Powinno się zabierać wszystkie tytuły naukowe gdy nie są praktykowane a ich właściciele nadal z nich korzystają .przynajmniej raz na trzy lata powinni zdawać egzaminy inżynierowie magistrzy bo ich wiedza jest przestarzała i nie na czasie i nie ma żadnego kontaktu zawodowego by ją pogłębiać. Młodzi ludzie po ukończenie studiów z nową wiedzą powinni zastąpić ich na stanowiskach We wielu firmach już dawno się tak robi co daje bardzo wiele korzyści.
z
zenek
młodzi zawsze się spieszący gdzieś zawsze pędzą na złamanie karku bo maja całe życie zaplątane problemami takimi jak praca zwolnienie żona kochanka itp. starsi pozbawieni tych wszystkich problemów jeżdżą spokojnie zawsze wszędzie zdążą a jeśli chorują to są pod stałą opieką lekarzy czego nie można powiedzieć o młodych którzy na nić i nigdy nie mają czasu. WNIOSEK SAM SIĘ NASUWA JEŻELI POTRAFICIE MYŚLEĆ.
z
zz
A wystarczałoby sprawdzić statystyki wypadków w jakiej grupie wiekowej jest najwięcej sprawców.
t
tadzik
Zgadzam sie poniekad ze seniorzy oczywiscie nie wszyscy maja w sobie troche tzw.mula,ale gdzie mamy najwiecej wypadkow(nie stluczek)-oczywiscie poza zabudowanym.Jednym z powodow jest brawura,drugim zwykla glupota ale najwiekszym sa drogi.Zapchane tirami,zakret za zakretem ograniczenia i ciagle tam gdzie nie powinno ich byc.I teraz sytuacja jakich wiele,jedziesz spokojnie przed taba ciagnie sie iles tam ciezarowek na dodatek jakis nadgorliwiec postawil 40 na prostej drodze(przyklad drezdenko-miedzychod na odcinku 11km zla nawierzchnia)w koncu wychodzisz z siebie i dusisz by to cos wyprzedzic.To sie dzieje wszedzie i nie obwiniajmy tylko kierowcow.Czasem nadgorliwy przepisowiec jest wiekszym zagrozeniem od staruszka lub ognistego mlodzika.
g
gajowy
Temat wraca jak bumerang - komu na tym zależy aby skłócac kolejną grupę społeczną tym razem wilków szos z seniorami. A może ktoś chce zrobic dodatkową kasę na badaniach? Prawdziwi piraci na polskich drogach tak te głosy mają w du..e
k
kierowca
Czy nikt nie widzi ze wypadki powodują młodzi kierowcy niedoświadczeni !!!! Od 45 lat jeżdżę po Europie i wyspach Brytyjskich i nie miałem żadnego wypadku !! To mama prawko oddać . Jakiś idiota nie myślący udaje ze coś tworzy ??? Zastanówcie się co piszecie !!!!!!
G
GTC
Temat bez sensu. Liczba wypadków i tak jest największa z powodu brawury czyli młodych kierowców i co im powinno się zabierać prawo jazdy? A co z kobietami w ciąży i innymi grupami?
Z
Zbigniew
Mi osttanio opowiadali że jednemu co poszedł na badania i ze wzokiem miał coś nie tak to kazali iśc do urzędu i mu prawo jazdy zabrali.
Wróć na i.pl Portal i.pl