Sprawa podejrzeń o mobbing w "Newsweeku". Inspektorzy pracy zbadali tylko procedury

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Tomasz Lis zakończył pracę na stanowisku redaktora naczelnego „Newsweek Polska” 24 maja br. Zwolniono go w trybie natychmiastowym. Wydawnictwo RASP nie podało przyczyn rozstania się z Lisem.
Tomasz Lis zakończył pracę na stanowisku redaktora naczelnego „Newsweek Polska” 24 maja br. Zwolniono go w trybie natychmiastowym. Wydawnictwo RASP nie podało przyczyn rozstania się z Lisem. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
- Postępowanie kontrolne wobec Ringier Axel Springer Polska zostało przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie zakończone. Stan faktyczny, który został ustalony przez inspektorów, został zawarty w protokole z kontroli - potwierdza w rozmowie z polskatimes.pl rzecznik prasowy warszawskiej Okręgowej Inspekcji Pracy insp. Przemysław Worek.

Tomasz Lis zakończył pracę na stanowisku redaktora naczelnego „Newsweek Polska” 24 maja br. Zwolniono go w trybie natychmiastowym. Wydawnictwo RASP nie podało przyczyn rozstania się z Lisem. Nowym szefem redakcji „Newsweek Polska” został Tomasz Sekielski.

O przypadkach niewłaściwych zachowań Tomasza Lisa wobec współpracowników napisał dziennikarz Szymon Jadczak. W artykule opublikowanym 24 czerwca br. w serwisie wp.pl Jadczak przytoczył relacje wielu pracowników „Newsweek Polska”. Opisywali oni nieetyczne praktyki stosowane wobec podwładnych i współpracowników Tomasza Lisa. Padały oskarżenia o mobbing oraz seksistowskie komentarze.

Inspekcja pracy kontroluje Ringier Axel Springer Polska

Po doniesieniach Wirtualnej Polski o niewłaściwych zachowaniach Tomasza Lisa wobec podwładnych, Państwowa Inspekcja Pracy zdecydowała o wszczęciu kontroli w siedzibie Ringier Axel Springer Polska (RASP), wydawcy tygodnika. Kontrola została przeprowadzona w lipcu.

We wtorek dziennik "Rzeczpospolita" ujawnił, że pracownicy RASP otrzymali po kontroli wiadomość e-mail, w której napisano, że "potwierdziła ona prawidłowe działanie procesów i procedur obowiązujących w firmie". Jak donosi z kolei wp.pl, w mailu dodano, że inspektorzy PIP sformułowali "trzy zalecenia, które pozwolą na dalsze usprawnienie korzystania z dostępnego systemu. Rekomendacje dotyczą udziału strony społecznej, deklaracji pracowników o znajomości procedur oraz wskazania imiennie osób pomagających w zgłaszaniu nadużyć".

Do informacji "Rzeczpospolitej" o wynikach kontroli PIP w siedzibie wydawcy "Newsweek Polska" odniósł się we wtorek wieczorem były redaktor naczelny tygodnika Tomasz Lis.

Na wiele tygodni zamieniono moje życie i życie moich najbliższych w koszmar. Nie oszczędzono mi żadnego epitetu. Niczego. Nie oczekuję przeprosin ani nawet refleksji. Jako chrześcijanin mam tylko jedno wyjście - wybaczam. Ale nie wiem, czy kiedykolwiek będę umiał zapomnieć - napisał Lis na Twitterze.

Rzecznik warszawskiej inspekcji pracy: Kontrola została zakończona, ustalenia są w protokole

- Postępowanie kontrolne wobec Ringier Axel Springer Polska zostało przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie zakończone. Stan faktyczny, który został ustalony przez inspektorów, został zawarty w protokole z kontroli - potwierdza w rozmowie z polskatimes.pl rzecznik prasowy warszawskiej Okręgowej Inspekcji Pracy insp. Przemysław Worek. - Postępowanie zostało wszczęte z inicjatywy Głównego Inspektora Pracy w oparciu o doniesienia prasowe w zakresie podejrzenia występowania zjawiska mobbingu w zakładzie pracy - dodaje.

- Upoważnienie do kontroli zawierało zakres obejmujący przestrzeganie przepisów prawa pracy. Kontrola dotyczyła sprawdzenia wdrożonych procedur antymobbingowych i ich przestrzegania. Inspektorzy pracy badali u kontrolowanego pracodawcy obowiązujące procedury przeciwdziałania zjawisku mobbingu. Oprócz badania obowiązujących u pracodawcy procedur w tym zakresie, inspektorzy posłużyli się także dobrowolną i anonimową ankietą, skierowaną do pracowników. Wyniki tej ankiety zostały opracowane i włączone do protokołu kontroli - informuje rzecznik.

Jednocześnie zaznacza, że ustalenia co do stanu faktycznego w RASP dokonane przez inspektorów PIP mogą być udostępnione tylko na wniosek o dostęp do informacji publicznej.

Sekielski: Procedury antymobbingowe działają

W środę w Poranku Radia TOK FM nowy redaktor naczelny "Newsweeka" Tomasz Sekielski powiedział, że "w całej firmie [RASP - red.] są procedury antymobbingowe i one działają. A zarzucano całej grupie RASP, że nie dba o pracowników, nie zajmuje się sprawami, zgłoszeniami".

Sekielski odniósł się także do anonimowej ankiety PIP wśród pracowników RASP, której - według informacji wp.pl - nie wypełniło 22 z 30 pracowników redakcji "Newsweeka": - Wydaje mi się, że znaczna część naszej redakcji po prostu chciała zostawić za sobą całe to zamieszanie i tę sprawę. I stąd tak wiele osób nie skorzystało z możliwości wypełnienia tej ankiety - ocenia obecny szef tygodnika.

lena

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl