Menu Region

Maria Szarapowa podzieliła tenisowy świat

Maria Szarapowa podzieliła tenisowy świat

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Hubert Zdankiewicz

Prześlij Drukuj
Maria Szarapowa od jest oficjalnie zawieszona od 12 marca. Grożą jej nawet cztery lata dyskwalifikacji Maria Szarapowa od jest oficjalnie zawieszona od 12 marca. Grożą jej nawet cztery lata dyskwalifikacji

Maria Szarapowa od jest oficjalnie zawieszona od 12 marca. Grożą jej nawet cztery lata dyskwalifikacji (© Aaron Favila/AP Photo)

Wciąż nie wiemy, jaka kara spotka Marię Szarapową za jej dopingową wpadkę, za to coraz więcej koleżanek i kolegów po fachu krytykuje Rosjankę
Ogłaszając tydzień temu (w poniedziałek 7 marca), że przyłapano ją na zażywaniu zabronionego specyfiku o nazwie Meldonium, Maria Szarapowa podzieliła tenisowy świat. Wśród pierwszych komentarzy ze strony koleżanek i kolegów przeważały jednak te pozytywne (broniła jej m.in. Martina Navratilova), albo neutralne (że to smutny dzień dla dyscypliny i td.).

Nie brakowało jednak również osób krytykujących Rosjankę.
Czasem bardzo ostro (jak np. Jennifer Capriati). Tych przybywa w miarę, jak do mediów trafiają kolejne szczegóły wpadki byłej numer jeden damskiego tenisa. Na przykład to, że była aż pięć razy ostrzegana o zmianie przepisów WADA (Meldonium trafiło na zakazaną listę dopiero od tego roku), albo o tym, że standardowa kuracja wspomnianym specyfikiem powinna trwać nie dłużej, niż sześć tygodni (Rosjanka przyznała, że bierze go od dziesięciu lat).

BYŁA TENISISTKA O SZARAPOWEJ: MARIA JEST NAJMNIEJ WINNA, SKOMPROMITOWAŁ SIĘ JEJ SZTAB


- Wszyscy pozostali gracze w tourze mówią, że jest oszustką. W takich chwilach pojawia się zwątpienie i zaczynasz myśleć, że nie zasłużyła na to wszystko, co osiągnęła - nie owija w bawełnę Kristina Mladenovic na łamach dziennika „Le Parisien”. - Straszne, ale dobrze, że to wreszcie wyszło na jaw - dodaje Francuzka, której zdaniem Szarapowa zdawała sobie doskonale sprawę z tego, co zażywa, i świadomie wykorzystywała lukę w przepisach.- Ja, nawet kiedy biorę Aspirynę, to dziesięć razy sprawdzam, co robię. Ona brała tę substancję przez dziesięć lat, a to poważna substancja. Bawiła się z regulaminem i myślała, że skoro nie jest to zakazane, to może zażywać ten lek. Dla mnie to rozczarowujące. Nie lubię takiej mentalności: być najlepszym za wszelką cenę. Nawet wykorzystując dziury w regulaminie - dodaje.

Mladenovic nie znajduje dla koleżanki po fachu żadnych okoliczności łagodzących. - Może to sobie ładnie ubierać w słowa i znaleźć dobrego prawnika, ale nie zmienia to faktu, że zachowała się źle. Dla mnie to nie ma wątpliwości - podkreśla. Ujawnia również, że stosunek innych zawodniczek do Szarapowej - Nigdy nie była zbyt lubiana. Szanowałam ją za osiągnięcia, ale szczerze mówiąc, nie była dla mnie ani miła, ani uprzejma. Dla innych również. Dobra wiadomość jest tylko taka, że na jej przykładzie możemy w końcu przyznać, że program antydopingowy funkcjonuje. Teraz wiemy, że nawet jeśli jesteś jedną z najlepszych zawodniczek na świecie, to wyjdzie to na jaw, jeśli zostaniesz złapana - uważa Francuzka.

Co na to Szarapowa? Rosjanka na razie wypowiada się raczej dyplomatycznie. Zapewne dlatego, że wciąż nie wiadomo, jak surowo zostanie ukarana (na razie jest oficjalnie zawieszona od 12 marca). Wydała tylko oświadczenie, w którym dziękowała kibicom za wsparcie. Stwierdziła ponadto, że nie jest prawdą, jakoby była informowana aż pięć razy o zmianie w przepisach. W międzyczasie... rozszerzyła też ofertę swojej marki słodyczy. Do tej pory sprzedawała tylko żelki sygnowane marką „Sugarpova”. Teraz pojawi się również czekolada.

ROMER: TENIS JEST JAK ZIMNA WOJNA. GRANICY POMIĘDZY WSPOMAGANIEM A DOPINGIEM JEST CIENKA [VIDEO]


Oskarżany o stosowanie dopingu był ostatnio również Rafael Nadal. We francuskiej telewizji zrobiła to tamtejsza była minister sportu i zdrowia Roselyne Bachelot. -Jego siedmiomiesięczna kontuzja w 2012 roku była bez wątpienia spowodowana pozytywnym wynikiem kontroli - powiedziała.

W obronie Hiszpana stanął... Real Madryt. Klub wystosował nawet oświadczenie w tej sprawie. „Rafa Nadal reprezentuje fundamentalny wartości sportu. Jego świetność i niewiarygodne osiągnięcia zawsze bazowały na wzorcowy zachowaniu, niezachwianej etyce pracy, talencie oraz zadziwiającym zaangażowaniu” - czytamy m.in. „Nasza instytucja uważa ataki personalne, jako nieuzasadnione i nieakceptowalne”.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się