Menu Region

PZPN chce inspirować trenerów i zachęca kluby do stawiania...

PZPN chce inspirować trenerów i zachęca kluby do stawiania na wychowanków

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

BIL (AIP)

Prześlij Drukuj
PZPN chce inspirować trenerów i zachęca kluby do stawiania na wychowanków PZPN chce inspirować trenerów i zachęca kluby do stawiania na wychowanków

(© Wojciech Wojtkielewicz)

Polski Związek Piłki Nożnej zaprezentował dwie inicjatywy - Narodowego Modelu Gry i Pro Junior System. Pierwszy ma być inspiracją i wskazówką dla trenerów, jak szkolić młodych piłkarzy. Drugi ma nagradzać kluby, które będą stawiały na młodzieżowców i wychowanków.
Narodowy Model Gry to zbiór ujednoliconych zasad, w jaki sposób pracować z młodymi piłkarzami. Dotyczy szkolenia, organizacji systemu gry, treningów i innych wskazówek dla trenerów. Podręcznik został opracowany przez Departament Szkolenia PZPN, Komisję Techniczną oraz Komisję Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego. Przy opracowaniu współpracowały też akademie wychowania fizycznego. Polska federacja nie chce, by Narodowy Model Gry był przymusowy. Będzie on dostępny dla wszystkich i każdy, kto będzie miał ochotę, będzie mógł z niego korzystać.

Z kolei Pro Junior System to program, których ma zachęcić, by kluby Ekstraklasy, I i II ligi stawiały na szkolenie i stawianie na młodzieżowców i wychowanków. Według niego kluby będą otrzymywać punkty, które będą przyznawane za liczbę meczów i minut rozegranych przez wspomniane grupy piłkarzy. Ci, którzy zgromadzą najwięcej punktów w danej lidze, otrzymają nagrody finansowe.


PZPN rocznie będzie przeznaczać na ten cel 10 mln złotych. W Ekstraklasie to 3 mln zł, które zostaną podzielone na trzy drużyny (1. miejsce - 1,4 mln zł, 2. - 1 mln zł 3. - 600 tys. zł). W I i II lidze zostanie nagrodzone po pięć zespołów (I liga: 1. miejsce - 1,3 mln zł, 2. - 1,1 mln zł, 3. - 900 tys. zł, 4. - 700 tys. zł, 5. - 500 tys. zł; II liga - 1. - 750 tys. zł, 2. - 625 tys. zł, 3. - 500 tys. zł, 4. - 375 tys. zł, 5. - 250 tys. zł).

Konferencja odbyła się w hotelu Sheraton w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in. prezes PZPN Zbigniew Boniek, wiceprezes związku Roman Kosecki, trener reprezentacji Polski do lat 21 Marcin Dorna, a także trenerzy Jacek Gmoch czy Antoni Piechniczek.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się