Wisła Kraków 1:5 Śląsk Wrocław - Blokada wreszcie zwolniona! (ZDJĘCIA)

Michał Rygiel
Wisła na kolanach, Śląsk triumfuje. Świetny mecz Kamila Bilińskiego, który zdobył bramkę i dołożył dwie asysty fot. Wojciech Matusik
Śląsk Wrocław zdemolował rozbitą Wisłę Kraków, zdobywając pięć bramek w meczu po raz pierwszy od sierpnia zeszłego roku

W tym meczu czarna passa Wisły miała się zakończyć. Dariusz Wdowczyk ostatni raz przegrał ze Śląskiem w 2013 roku, a w tym sezonie jeszcze nie zremisował. Piłkarze z Krakowa nie mogli sobie pozwolić na szóstą porażkę z rzędu. Ale wrocławianie przez sześć kolejnych spotkań z Wisłą zdobywali chociaż jedną bramkę. W piątkowy wieczór scenariusz ten się powtórzył i to z nawiązką.

Mariusz Rumak zdecydował się na dwie zmiany w porównaniu do meczu z Wisłą Płock. Petera Grajciara zastąpił Łukasz Madej, a rotacja miała też miejsce w ataku. Zamiast Bence Mervo od pierwszej minuty wybiegł Kamil Biliński. Napastnik dostał szansę od trenera Rumaka, szukającego rozwiązania fatalnej dyspozycji strzeleckiej swoich piłkarzy. Okazało się, że trafił w dziesiątkę. Tuż przed przerwą świetnie w polu karnym poradził sobie jeden z najlepszych na placu gry, Alvarinho, który wyłożył piłkę Bilińskiemu jak na tacy. Napastnik Śląska takiej okazji nie mógł zmarnować. Wrocławianie przed końcem pierwszej połowy przejęli inicjatywę i zdobyli pierwszą bramkę w lidze od trzech spotkań. Biliński w przerwie nie ukrywał zadowolenia.

- Cały czas walczyłem, pracowałem na treningach żeby dostać szansę. Jestem przekonany, że posiadam umiejętności, które mogą pomóc zespołowi .Dzisiaj udało mi się w 45 minutach dużo dać zespołowi i zdobyć bramkę - cieszył się napastnik Śląska.
Z pomocą Wiśle próbował przyjść Piotr Celeban. Stoper Śląska zagrał piłkę ręką w polu karnym po akcji Pawła Brożka i sędzia nie mógł podjąć innej decyzji niż podyktować jedenastkę. Karnego bardzo pewnie wykorzystał wprowadzony w przerwie Adam Mójta.

Gospodarze nie cieszyli się długo z remisu. Nie minęło dziewięć minut, a Śląsk znów wyszedł na prowadzenie. Prawym skrzydłem poszedł Łukasz Madej i dograł piłkę w pole karne.Futbolówkę musnął aktywny Biliński i zrobił to na tyle dobrze, że ta trafiła pod nogi Morioki. Niewidoczny w tym spotkaniu Japończyk zrobił, co do niego należało. Achwilę później było już 3-1. Po dośrodkowaniu Ostoji Stjepanovicia z rzutu wolnego bramkę głową zdobył Felipe Goncalves. Wisła była absolutnie na łopatkach, a Śląsk nie przestawał atakować.

W 81. minucie krakowianie fatalnie założyli pressing, wrzutkę znowu przytomnie przedłużył Biliński i rozgrywający WKS-u podwyższył wynik. Wydawałoby się, że to już koniec strzelaniny, ale w 90 minucie Alvarinho wkręcił w ziemię Jovicia, który dotknął piłkę ręką i sędzia Kwiatkowski pokazał na jedenasty metr. Powtórki pokazały, że niesłusznie, bo incydent miał miejsce przed “szesnastką”. Ostoja Stjepanović wykorzystał jednak rzut karny i ustalił wynik spotkania.

Wisła została absolutnie rozbita, a Śląsk w końcu się przełamał. Takiego meczu potrzebowała drużyna Mariusza Rumaka. Ato nie koniec dobrych wiadomości.

Tomasz Smokowski podczas pierwszej połowy podał, że do Śląska dopinany jest kolejny transfer. Tym razem chodzi o zawodnika ofensywnego, który grał przed trzema laty w meczu Barcelony z Lechią. Do Śląska ze Sportingu Braga zostanie wypożyczony Joan Angel Roman, 23-letni hiszpański skrzydłowy mogący grać w ataku.