Menu Region

Roman Kosecki: Nikt nie zburzy pomnika Wałęsy. To co się...

Roman Kosecki: Nikt nie zburzy pomnika Wałęsy. To co się wokół niego dzieje jest obrzydliwe

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Sebastian Staszewski

10Komentarzy Prześlij Drukuj
Roman Kosecki Roman Kosecki

Roman Kosecki (© Bartek Syta)

- Mówią o mnie „wesoły Romek”. Nawet kiedyś piosenkę z „Misia” miałem na dzwonku w telefonie. Znajomi krzywili się: „Roman, to niepoważne”, ale co tam - mówi tuż po 50. urodzinach Roman Kosecki w rozmowie z Sebastianem Staszewskim.
Co tam słychać dobrego?

To ja powinienem Pana o to zapytać. Niedawno obchodził Pan 50 urodziny, a w niedzielę imieniny. Życzę więc wszystkiego najlepszego. Imprezy się udały?
Nawet bardzo! Jest miło, bo wciąż dostaję życzenia. Pisali ze Stambułu, Hiszpanii, Ameryki. Miałem małą uroczystość i było wesoło. Bo ze mną zawsze jest wesoło. Niektórzy mówią o mnie „wesoły Romek”. Nawet kiedyś piosenkę z Misia miałem na dzwonku w telefonie. „Jestem wesoły Romek, mam na przedmieściu domek”. Znajomi krzywili się: „Roman, to niepoważne”, ale co tam.

Są dziś piłkarze tak zbuntowani, jak zbuntowany był kiedyś Roman Kosecki?

Nie ma, bo nie ma takiej potrzeby. Dziś mamy wolną Polskę, sklepy są pełne, można swobodnie podróżować. Przeciwko czemu się więc buntować? Kiedy przechodziłem z Ursusa Warszawa do Gwardii, klubu milicyjnego, kazali mi ściąć długie włosy. Oczywiście odmówiłem. Nosiłem zieloną kurtkę, opornik, wspierałem Lecha Wałęsę. Do szatni wojskowej Legii wprowadziłem księdza Mariusza Zapolskiego. Taki właśnie byłem…

Pan był, jak mawia Janusz Panasewicz, rockendrolowcem z duszy.
Teoretycznie, ale i praktycznie. W czasach gry w Ursusie miałem z kolegami kapelę. Graliśmy po bursach szkolnych i remizach mocne reggae i punka. Ja byłem gitarzystą. W trakcie koncertów zdarzało się, że rzucaliśmy ulotki. Milicja nas wtedy legitymowała, chciała nam rekwirować sprzęt. To nas kręciło. Słuchałem Izraela, Kultury, Moskwy i Dezertera. Tę muzykę lubię do dziś. Teraz w modzie jest disco-polo, to i piłkarze bardziej niż rockmenami, są discopolowcami.

Skoro wspomniał Pan o Lechu Wałęsie, to Pan należy do obrońców jego pomnika? Bo zdaniem wielu, m.in. profesora Sławomira Cenckiewicza, nie ma wątpliwości, że odnalezione w szafie Czesława Kiszczaka teczki są oryginalne.
Nie byłbym pewny, jak Cenckiewicz, co do autentyczności teczek. Przecież to nie zostało jeszcze zbadane. Dla profesora może jest to jasne, ale on broni pewnej opcji. Bo trwa polityczna wojna. Może coś jest na rzeczy, ale dla mnie nikt nie zburzy pomnika Lecha Wałęsy. Kaczyński i inni nigdy nie będą tak wspominani, jak Wałęsa. My, Polacy potrafimy tylko narzekać, a to, co niektórzy wyprawiają teraz, niszcząc wszystko i wszystkich, jest obrzydliwe.

Pan też opowiada się za określoną frakcją polityczną… Od 2005 roku jest Pan na listach Platformy Obywatelskiej.
Ale to bez znaczenia, bo ja ogólnie jestem przeciwko wojnom politycznym. Poczekajmy i zobaczmy co się wydarzy. Niech sam Wałęsa wypowie się na ten temat. Czasy były, jakie były. Są ludzie, którzy nie dali się przeciągnąć, ale znam relacje osób, których SB wywoziła do lasu, którym przykładali pistolet do głowy, grozili pobiciem dzieci czy żony. Może Wałęsy nikt tak nie straszył, ale bezpieka miała swoje sposoby, aby łamać ludzi.

Pana łamano? Grał Pan przecież w klubach resortowych.
Wokół pełno było esbeków. Jak wyjeżdżaliśmy z młodzieżowymi kadrami to zawsze dostawaliśmy tak zwanego „opiekuna”, smutnego pana, który wszystkim się interesował. Grałem w juniorskich mistrzostwach Europy w Moskwie w 1984 r., gdzie zdobyliśmy brązowy medal, i tam pełno było agentów.
1 3 »
10

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

wont

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lubelak (gość)  •

Kosecki wont do ruskiej chaty i tam wyj do BULA Z SZOGUNEM PRZY LAPANIU KUR WONT TY UKLADZIE KOSECKI I CIEBIE SPRAWDZA WKROTCE

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mdli na tego Koseckiego, koniec ery tego typu ludzi.

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

"jestem wiceprezesem PZPN, wiceprezesem Mazowieckiego ZPN, posłem na Sejm, mam też akademię piłkarską w Konstancinie" , czyli nic nie robię, bo się "ustawiłem", a kasa mi leci tu i tam i siam, a ja jestem wielkim celebrytą, znam się na piłce i na polityce, a najlepiej na tym "co by tu robić, żeby się nie narobić, a kaskę zgarnąć", bo się w życiu nalatałem na boisku, to mi się należy przecież życie leniwca i obiboka, niech inni zapieprzają po 40 lat za marne grosze na marną emeryturkę, a ja tam jeszcze mogę się przytulić i do Wałęsy i do każdego, byle coś tam polali, dali i i skorzystać, bo oporów nie mam. Panie Kosecki, my już takich elastycznych dajemy w odstawkę, jedź na ryby z Wałęsą i dajcie odpocząć od swego widoku.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Byle POkraka stał się Mecenasem Bolka i to Tego z Wybrzeża.

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Julo (gość)  •

I POkraki i Bolek POszli do sraki. Chwała Niebu za taki gest dla Polaków.

odpowiedzi (0)

skomentuj

tłusty prymityw

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

waldi (gość)  •

mogl zamknac ryja,ale PO linii nap..rdala,as.hole jeden....

odpowiedzi (0)

skomentuj

A co o Walesie mysli Andrzej Golota

+8 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Fan Boksu (gość)  •

Dlaczego tylko autorytety ze swiata pilkarskiego sa zwykle cytowane?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Raz do koła, raz do koła..

+11 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lewackie wesele (gość)  •

Romek a co o Wałęsie pisali twoi na czele z Michnikiem na początku lat 90tych? Zapomniałeś? Jak wam wyborcza zagra tak śpiewacie swoimi cienkimi lewackimi głosami.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Roman daj spokój

+11 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

piłkarz (gość)  •

Ty się nie rób moralistą. Zapomniałeś już o Sandrze w pokoju sejmowym?

odpowiedzi (0)

skomentuj

nastepny ..

+12 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ed (gość)  •

Bohater , autorytet -piłkarz .A moze p.Kosecki powie cos na temat fizyki jądrowej , Na pewno sie zna , jak to piłkarz celebryta .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czy to ten Kosecki z PO, który przychodził pijany

+14 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

na posiedzenia Sejmu i wywalał język? (gość)  •

Jeżeli to ten, to "gratuluję" wywiadu, ale nie przeczytam.

skomentuj

Tak, to ten sam towarzysz

+10 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

małpa w czerwonym (gość)  •

Kosecki.

odpowiedzi (0)

skomentuj