materiał prasowy/TB
W tym sezonie ONICO dwukrotnie ograło Resovię 3:0.
W tym sezonie ONICO dwukrotnie ograło Resovię 3:0. Bartek Syta/Polska Press
W spotkaniu 27. kolejki PlusLigi ONICO Warszawa pokonało w wypełnionej po brzegi hali Torwar Asseco Resovię 3:0 (25:20, 27:25, 25:23) i znacznie przybliżyło się do fazy play-off. MVP spotkania wybrany został Wojciech Włodarczyk.

Meczem z rzeszowianami siatkarze ONICO Warszawa rozpoczęli mały ligowy maraton, w którym w ciągu zaledwie sześciu dni czekają ich trzy mecze z zespołami z czołówki tabeli. Na pierwszy akord tej rywalizacji trener Stephane Antiga wystawił najmocniejszy skład, na jaki w tym momencie mógł sobie pozwolić. Od początku meczu na parkiecie Torwaru zobaczyliśmy zatem Antoine'a Brizarda, Nikolę Gjorgiewa, Andrzeja Wronę, Jana Nowakowskiego, Bartosza Kwolka, Wojciecha Włodarczyka i Damiana Wojtaszka.

Jak już wiadomo, w stołecznym zespole do końca rozgrywek zabraknie kontuzjowanego Sharone’a Vernona-Evansa. Goście, którzy dobrze spisują się w drugiej części ligowego sezonu, rozpoczęli to spotkanie między innymi z Thibaultem Rossardem, Jakubem Jaroszem oraz występującymi niegdyś w Warszawie Aleksandrem Śliwką i Dawidem Dryją.

Załamanie w środku seta, świetna gra blokiem

Warszawianie, po asie serwisowym Wrony, bardzo dobrze rozpoczęli niedzielne spotkanie. Gracze ONICO wywarli presję na rywalu, stopniowo budując swoją przewagę. Po długiej akcji zakończonej atakiem Kwolka zrobiło się nawet 5:2. Goście psuli sporo zagrywek, a w ataku ONICO dobrze prezentowali się Kwolek i Włodarczyk, dzięki czemu przewaga stopniowo rosła.

W środkowej części seta warszawianie okazali się skuteczniejsi w kontrach przy długich akcjach, dzięki czemu odskoczyli na dystans pięciu punktów. Jakby tego było mało, niedługo później dwoma świetnymi blokami popisał się Włodarczyk, doprowadzając do stanu 18:11.

Goście próbowali odmienić sytuację dokonując podwójnej zmiany – na boisku pojawili się Shoeps i Kędzierski. Resovia zerwała się do walki, zdobyła pięć punktów z rzędu. Dobrze atakowali Rossard i Śliwka, dwa razy pomylił się Kwolek i przy stanie 20:17 czas wykorzystał trener Antiga. Goście zdobyli kolejny punkt, ale po chwili warszawianie zaczęli kapitalnie grać blokiem. Najpierw Kwolek zablokował atak Rossarda, po chwili Nowakowski zatrzymał atak Śliwki. Asa serwisowego dołożył Gjorgiew i przy stanie 24:19 ONICO miało piłki setowe. Przy drugiej z nich w siatkę zaserwował Shoeps i stołeczni wyszli na prowadzenie 1:0.

Emocje w końcówce

Od początku drugiego seta w drużynie gości na placu gry pozostał Kędzierski, a do gry wrócił Jarosz, podobnie jak Włodarczyk w zespole ONICO. Dodatkowo w drużynie gości pojawił się francuski środkowy – Barthelemy Chinenyeze. Warszawianie uskrzydleni wynikiem pierwszej partii jeszcze lepiej rozpoczęli drugą odsłonę. Po dwóch autowych atakach gości i dobrej grze na kontrach, stołeczni prowadzili już 6:2. Następnie gra obu zespołów zaczęła nieco falować. Najpierw gospodarze wygrali dwie akcje po kontrach, prowadząc 9:4, by następnie oddać kolejne trzy „oczka” dla gości. Po chwili dwa razy skutecznie zaatakował Gjorgiew, zwiększając dystans do czterech punktów.

Taka różnica punktowa utrzymała się w kolejnych minutach. Asem serwisowym popisał się Gjorgiew, obaj rozgrywający kierowali dużo wystaw do swoich środkowych. Po dobrym ataku Kwolka gospodarze weszli w końcówkę seta z przewagą 20:17. Chwilę później bardzo długą, ważną akcję dobrym atakiem skończył Gjorgiew, w ataku pomylił się Jarosz i było 22:18. Goście zerwali się do walki – Jarosz najpierw atakował skutecznie, a później dołożył jeszcze asa serwisowego. Następną zagrywkę Jarosz jednak zepsuł, chwilę później z lewego skrzydła punkt zdobył Gjorgiew i mieliśmy piłki setowe dla ONICO.

To jednak nie był koniec emocji – w aut zaserwował Włodarczyk, po chwili źle kiwnął Kwolek. Kolejna akcja to blok gości na 20-letnim przyjmującym i zaczęła się gra „na przewagi”. Goście wyszli na prowadzenie (24:25) po dobrym ataku Śliwki. Odpowiedź ONICO była jednak mistrzowska – najpierw Wrona zaliczył asa serwisowego, a po chwili kontrę po jego serwisie wykorzystał Nowakowski, dając ONICO prowadzenie 2:0.

Trzy punkty zostają w Warszawie

Początek kolejnej partii to kolejne roszady kadrowe w zespole gości – na parkiecie pozostał wprowadzony w końcówce drugiego seta Depowski. Tym razem to goście lepiej rozpoczęli seta, właśnie po atakach tego zawodnika, wychodząc na prowadzenie 4:2. ONICO szybko zerwało się do walki, doprowadzając do remisu 4:4. Kilka minut graliśmy „punkt za punkt”, jednak po bloku na Gjorgiewie to Asseco Resovia wyszła na prowadzenie 8:10, od tego momentu nadając grze swój rytm. Goście utrzymywali przewagę, następnie powiększając ją przy stanie 12:15.

Trener Antiga szukał zmian personalnych – Nowakowskiego zmienił Kowalczyk. Zmiana przyniosła oczekiwany rezultat – środkowy zablokował atak Depowskiego i rzeszowianie prowadzili już tylko 16:15. Chwilę później goście zablokowali atak Kowalczyka i prowadzili 19:16. Warszawianie nie złożyli jednak broni – po ataku Kwolka zrobiło się 19:20.

Wówczas show dał Wojciech Włodarczyk – najlepszy gracz tego meczu dwukrotnie pojedynczym blokiem zatrzymał ataki Jarosza i wyprowadził ONICO na prowadzenie 21:20. W następnej akcji Gjorgiew instynktownie obronił atak Jarosza i po tej obronie piłka wpadła w boisko gości. Stołeczni uzyskali dwupunktowe prowadzenie, którego nie oddali już do końca meczu, który zakończył atakiem ze środka Wrona.

ONICO Warszawa – Asseco Resovia Rzeszów 3:0 (25:20, 27:25, 25:23)

Vital Heynen: Musimy odbudować atmosferę z mistrzostw świata

Materiał oryginalny: PlusLiga. Onico bezbłędnie rozpracowało Resovię w końcówkach setów i wygrało w wypełnionej kibicami hali Torwar - Portal i.pl