Opinie po meczu Barcelony z Realem - gdyby grali o mistrzostwo Hiszpanii takie sędziowanie byłoby skandalem. Kontuzja Cristiano Ronaldo

Hubert Zdankiewicz
Sergi Roberto wyleciał z boiska za uderzenie Marcelo
Sergi Roberto wyleciał z boiska za uderzenie Marcelo AP/EAST NEWS
"Gdyby Barcelona i Real grały o mistrzostwo, takie sędziowanie jak byłoby skandalem" - pisze o niedzielnym klasyku ligi hiszpańskiej dziennik "Marca". Nie bez powodu, bo choć mecz na Camp Nou nie decydował już o losach mistrzowskiego tytułu (który już wcześniej zapewnili sobie Katalończycy), to jednak nie zabrakło emocji, pięknych akcji i bramek (skończyło się remisem 2:2). Nie zabrakło też niestety kontrowersji, bo w roli głównej wystąpił sędzia Alejandro Jose Hernandez Hernandez.

"Barcelona skorzystała z dwóch ogromnych błędów sędziego, by pozostać niepokonaną" - kontynuuje "Marca". Nie bez racji, nawet jeśli weźmie się poprawkę na to, że mamy do czynienia z gazetą sprzyjającą zazwyczaj Realowi Madryt. Niedzielny wieczór nie był - najdelikatniej rzecz ujmując - najlepszym dniem w sędziowskiej karierze Alejandro Jose Hernandeza Hernandeza, który swoimi decyzjami popsuł piękne widowisko.

Największe błędy wylicza "Marca", która umieściła na okładce zdjęcie, na którym Jordi Alba fauluje Marcelo w polu karnym i faul Luisa Suareza na Raphaelu Varane'ie tuż przed bramką Lionela Messiego na 2:1. - Wydaje mi się, że faktycznie - trochę go faulowałem. Uderzyłem w jego nogę. No, ale taka była decyzja sędziego. Trochę mnie to zdziwiło, że pozwolił kontynuować grę - przyznał po meczu reprezentant Urugwaju, autor bramki na 1:0 (asystował przy niej Sergi Roberto, który pod koniec pierwszej połowy wyleciał z boiska za uderzenie w twarz Marcelo).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Messi i Ronaldo na remis, Barcelona wciąż niepokonana

"Dużo El Clasico i mało arbitra" - to tytuł w dzienniku "AS". "Hernandez Hernadez zaliczył katastrofalne zawody i denerwował wszystkich swoimi decyzjami. "Gdyby działał system VAR, to jeszcze byśmy grali" - przyznał Ernesto Valverde. - Sędzia? Wolałbym rozmawiać o tym, czego dokonała moja drużyna. Graliśmy pół meczu w dziesięciu przeciwko Realowi Madryt i wszyscy wiemy, co to oznacza - podsumował spotkanie trener Barcelony. - Oba zespoły miały swoje okazje, ale to my stworzyliśmy lepsze - dodał.

Komentować pracy sędziego nie chciał również Zinedine Zidane. - W pierwszej połowie, gdy oba zespoły grały jeszcze w pełnych składach, prezentowaliśmy się dobrze. Wypracowaliśmy sobie kilka okazji i zdobyliśmy bramkę. W drugiej połowie graliśmy w przewadze i powinniśmy być cierpliwi. W decydujących momentach brakowało nam jednak skuteczności. Nie przegraliśmy i musimy pogratulować Barcelonie. Nic się nie zmieni, a jeśli zakończy sezon niepokonana - podsumował trener Realu.

Nie przebierał za to w słowach były piłkarz, obecnie jeden z dyrektorów "Królewskich" Emilio Butragueno. - Rzut karny po faulu na Marcelo był oczywisty. Jestem pewien, że kiedy Hernandez Hernández zobaczy tę akcję, będzie tego samego zdania. Nie mieliśmy szczęścia do sędziego - powiedział. Dodał, że o ile sędzia główny mógł nie widzieć faulu, o tyle dziwi go reakcja liniowego, który był bardzo dobrze ustawiony. - Zasłużyliśmy na zwycięstwo. Już do przerwy powinniśmy prowadzić 3:1, bo byliśmy dużo lepsi. W drugiej części oni się lepiej ustawili grając w dziesiątkę i bronili lepiej niż w pierwszej połowie - stwierdził.

Kibiców Realu zmartwiła również kontuzja Cristiano Ronaldo, który nie po przerwie nie pojawił się już na boisku. - Kostka trochę mu spuchła, ale mówił, że nie jest to nic poważnego. Oczywiście jak zawsze, dowiemy się wszystkiego po badaniach rezonansem magnetycznym. Nie wygląda to jednak źle - uspokajał Zidane.

- Zasługiwaliśmy na zwycięstwo, bo mieliśmy więcej okazji bramkowych. Dominowaliśmy i mieliśmy kontrolę nad meczem, ale nie byliśmy w stanie strzelić więcej goli - podsumował Marcelo. - Sędziowie? Czasami się mylą, czasami nie. Nic się nie stało. W tych meczach jest dużo ciśnienia. Taki jest futbol. Czasami ci dają, czasem zabierają - dodał.

"Bohaterscy i niezwyciężeni" - tak podsumował El Clasico "Mundo Deportivo" Kataloński dziennik również pomstuje na arbitra którego decyzje "wyprowadził z równowagi oba zespoły". "Duma mistrza!" - ocenił "Sport". W tekście czytamy, że Barcelona przetrwała po wykluczeniu Sergiego Roberto i wywalczyła remis, który smakuje jak zwycięstwo. "Messi pociągnął zespół na swoich barkach, doprowadzany do białej gorączki przez sędziego" - to kolejny cytat.

"Wspaniałe El Clásico!!! Gratulacje dla zespołu za wysiłek i dla kibiców za ich energię!!! Na zawsze Barca!! Forca Barca" - napisał na Twiterze Andres Iniesta, dla którego było to ostatnie El Clasico (po sezonie przeniesie się do Chin).

- Skomplikowany mecz, tak jak wszystkie El Clasico - podsumował Suarez.

Bramki z meczu:

FC Barcelona prowadzi z Realem Madryt 1:0!

Gola dla Blaugrany strzelił Luis Suárez, a pięknym podaniem popisał się Sergi Roberto.

Mecz możecie oglądać na żywo https://t.co/mGUlhvEvrI. na https://t.co/1FgiTKnmzC i w aplikacji ELEVEN SPORTS. pic.twitter.com/mtL4xbJaL3

— ELEVEN SPORTS PL (@ELEVENSPORTSPL) 6 maja 2018

REMIS W #ELCLASICO!

Bramkę dla Realu Madryt zdobył Cristiano Ronaldo. Dzieje się!!! pic.twitter.com/gAEdqZ2kho

FC Barcelona w dziesiątkę, ale prowadzi 2:1 w #ElClasico!

Prowadzenie Blaugranie dał Leo Messi! #lazabawapic.twitter.com/Sko38cGukA

Bale na 2:2!

Real Madryt remisuje z FC Barceloną. Skończy się na takim wyniku? #lazabawa 🇪🇸 pic.twitter.com/JrpBmMGEWX

Czerwona kartka Sergiego Roberto:

WRZE NA MURAWIE CAMP NOU!

Po kilku ostrych zagraniach Sergi Roberto uderzył Marcelo, a sędzia pokazał czerwoną kartkę!

Do przerwy remis 1:1 w #ElClasico! Oglądajcie Eleven Sports 1, będą emocje w drugiej połowie! #lazabawapic.twitter.com/xPDC8xWQyF