Menu Region

MSZ radzi kibicom, jak przeżyć Euro

MSZ radzi kibicom, jak przeżyć Euro

Polska

Grzegorz Rzeczkowski

Prześlij Drukuj
Czego powinni obawiać się polscy kibice jadący do Austrii na mecze naszej reprezentacji podczas piłkarskich mistrzostw Europy? Kontroli granicznych przy wjeździe, kłopotów z płaceniem najpopularniejszą w Polsce kartą Visa Electron i konfiskaty samochodu za podwiezienie autostopowicza.
Do rozpoczynających się za miesiąc mistrzostw, oprócz piłkarzy przygotowują się również polskie służby dyplomatyczne. MSZ wydało właśnie specjalny informator dla kibiców wyjeżdżających na mecze .

W Austrii, gdzie mecze grupowe będą rozgrywać Polacy, na czas trwania Euro 2008 przywrócona zostanie kontrola graniczna. Austriaccy pogranicznicy będa kontrolować m.in. ilość wwożonego alkoholu i papierosów, ale na szczęście dla naszych kibiców przepisy w tym zakresie są dość liberalne.

Na teren Austrii wwieźć można maksymalnie dziesięć litrów spirytusu, 90 litrów wina zwykłego i 60 musującego, 110 litrów , czyli aż 220 półlitrowych puszek piwa i 200 papierosów czyli 10 paczek. Ale przywiezionym towarem nie można handlować pod groźbą jego konfiskaty. Zabronione jest również przewożenie wyrobów alkoholowych i tytoniowych osobom, które nie ukończyły 17 lat.

Na baczność powinni się mieć młodzi kierowcy, w Austrii nie wolno prowadzić samochodów osobom poniżej 18 lat. Wszyscy zmotoryzowani muszą pamiętać, że austriackie przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu, są bardziej restrykcyjne niż polskie. Dopuszczalna zawartości alkoholu we krwi wynosi 0,1 promila, czyli jest dwa razy mniejsza niż w Polsce. Kierowca, który ma więcej niż pół promila, może zostać ukarany mandatem sięgającym prawie sześciu tys. euro (ok. 21 tys. zł), odebraniem prawa jazdy, a nawet kilkumiesięcznym więzieniem.

MSZ zaleca również ostrożność przy zabieraniu autostopowiczów. Taka przysługa może grozić poważnymi konsekwencjami zarówno kierowcy, jak i współpasażerom. Jeżeli podczas kontroli granicznej lub drogowej okaże się, że przeciwko zabranemu pasażerowi toczy się w Austrii postępowanie karne, właścicielowi pojazdu może grozić nawet utrata auta, a wszystkim podróżnym areszt.

MSZ przestrzega też przed braniem kart Visa Electron. Nie są one akceptowane w większości tamtejszych sklepów. Co najwyżej, za ich pomocą można wypłacać pieniądze w niektórych bankomatach.

Z myślą o kibicach ambasada uruchomi specjalny pun kt konsularny w Klagenfurcie, gdzie dwa mecze gra nasza drużyna.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się