Mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych. Chorwaci stłamszeni przez Szwedów, 6 asyst Luki Cindricia. Darko Djukić i Serbia grają dalej

PK
Polska Press
Nieoczekiwaną, wyraźną porażką ze Szwecją, zakończyli piłkarze ręczni Chorwacji rozgrywki pierwszej fazy grupowej rozgrywanych w ich kraju mistrzostw Europy. Ale dzięki temu na Euro będziemy nadal oglądać Darko Djukicia z PGE VIVE Kielce, bo wygrana Szwedów dała awans do następnej rundy Serbom.

Ciekawy przebieg miał mecz w grupie A, pomiędzy Serbią i Islandią. Aby być pewnym awansu do rundy zasadniczej, zespół z Bałkanów musiał wygrać różnica czterech bramek. Jeszcze w 48 minucie przegrywali 20:23, ale w końcówce zagrali zdecydowanie skuteczniej i wygrali 29:26. Do pełni szczęścia zabrakło jednego gola, ale ostatni rzut Petara Nenadicia obronił islandzki bramkarz. Władymir Cupara, serbski bramkarz, który wkrótce trafi do PGE VIVE Kielce, bronił z 26-procentową skutecznością, a skrzydłowy klubu z Kielc, Darko Djukić, przesiedział całe spotkanie na ławce.

Serbowie musieli czekać na wieczorny mecz Chorwacja – Szwecja. Wygrana Szwedów dawała Serbii trzecie miejsce w grupie i awans. I tak się stało! „Trzy Korony” wręcz w 40 minut zmiażdżyły gospodarzy mistrzostw, wygrywając ostatecznie 35:31. Szwedzi szybko objęli kilkubramkowe prowadzenie, świetnie grając w obronie i zdobywając widowiskowe bramki. W 40 minucie prowadzili już różnicą dziewięciu bramek – 25:16. Zawodnicy trenera Lino Cervara, którzy wyraźnie wygrali pierwsze dwa mecze, byli w szoku. W ostatniej fazie meczu Chorwaci odrobili część strat, ale nie byli w stanie dogonić rywali.

Dobrze mecz rozpoczął środkowy rozgrywający Luka Cindrić (za pół roku w Kielcach), ale potem zaczął popełniać błędy, miał skuteczność 2/5, ale zaliczył aż 6 asyst. Najsłabszy jak na razie mecz w tych mistrzostwach skrzydłowego PGE VIVE, Manuela Strleka (1/2), symboliczny udział w grze rozgrywającego mistrzów Polski, Marko Mamicia. Najskuteczniejszym strzelcem „Hrvatskiej” były skrzydłowy z Kielc, Ivan Cupić.