Liga Mistrzów, czyli Lewandowski uciszył krytyków

Michał Skiba

Aktualizacja:

©eastnews

Robert Lewandowski i Bayern postawili mały kroczek ku marzeniom o wygraniu Ligi Mistrzów. Rzeźniczak, Hasi, Odjidja-Ofoe, Szczęsny (choć 90 minut na ławce) - wszyscy zaczęli Ligę Mistrzów od mocnego falstartu

©eastnews

Liga Mistrzów wróciła do nas w bardzo dobrym stylu. W zasadzie wszyscy od początku starali się wykazać aspiracje - albo do wygrania rozgrywek, albo do bycia „czarnym koniem”. O stylu i efektach oczywiście nie zapomniał Robert Lewandowski, który rozbijał się z obrońcami Anderlechtu, kłócił się (zresztą jak zwykle) z Arjenem Robbenem na gesty, ale swojego gola strzelił. Można się zachwycać sposobem, w jaki „Lewy” egzekwuje kolejne rzuty karne. Ostatni raz z jedenastu metrów pomylił się chyba jeszcze przed Euro 2012, we wrześniu 2010 roku podczas towarzyskiego meczu z Australią (1:2).

Po zwycięskim 3:0 meczu z mistrzami Belgii i tak nie ucichł temat wywiadu Lewandowskiego dla „Der Spiegel”. W pomeczowej rozmowie z Rafałem Wolskim z Canal+ Sport odniósł się do rozmowy z niemieckim tygodnikiem. - W mojej wypowiedzi wcale nie ma jakiejś olbrzymiej krytyki. Tutaj bardziej chodzi o interpretację tego przez inne osoby. Nie wiem, czy „troska” to jest dobre słowo, ale na pewno miałem na myśli przyszłość klubu - wyjaśnił kapitan reprezentacji Polski. Snajper Bayernu był zmieszany i lekko zdenerwowany. - To teraz każdy wywiad będę musiał oceniać i tłumaczyć? - zapytał „Lewy”. Nie zabrakło również głosu Arjena Robbena. - Skoncentrujmy się na piłce, to teraz najważniejsza sprawa. Jest sporo elementów, w których musimy się poprawić. Ja czy „Lewy” nie musimy za dużo mówić, pokażmy to na boisku. Powinniśmy przemawiać poprzez swoją dobrą grę - podkreślił holenderski skrzydłowy Bayernu, do którego znowu było wiele zastrzeżeń, że holuje piłkę i nie podaje. Oczywiście największą ofiarą takiej postawy Robbena zawsze jest Lewandowski.

Dla porządku dziennego należy dodać, że starcie Bawarczyków z Anderlechtem było pojedynkiem dwóch polskich strzelb. Z racji szybkiej, bo już w 11. minucie, czerwonej kartki dla stopera „Fiołków” Svena Kumsa - Łukasz Teodorczyk nie poszalał pod bramką Manuela Neuera.

We wtorkowy wieczór największą kolejkę górską zaliczyli piłkarze Chelsea. Składająca się z sześciu przystanków droga do rozgromienia azerskiego Karabachu musiała boleć Jakuba Rzeźniczaka. Polski obrońca nie zagrał rok temu w pierwszym meczu fazy grupowej Ligi Mistrzów, który Legia przegrała z Borussią Dortmund aż 0:6. Jednak okazało się, że nic straconego: „Rzeźnik” dostał sześć goli od mistrza Anglii i to na Stamford Bridge. Tak jak dwanaście miesięcy temu dla legionistów, wydaje się, że to może być ciężka przeprawa dla Rzeźniczaka i jego klubu w Champions League. W kolejce czekają teraz Roma i Atletico - obie ekipy stworzyły jednak bardzo średnie widowisko. Brakowało w nim wszystkiego, począwszy i zakończywszy na golach.

Tylko na Stadio Olimpico zabrakło goli we wtorkowy wieczór z Ligą Mistrzów. Wspominaliśmy 0:6 Legii z Borussią na start poprzedniej edycji, a ówczesny trener mistrzów Polski Besnik Hasi mógł teraz powtórzyć ten wyczyn - tylko już w Pireusie. Olympiacos po 13. minutach przegrywał u siebie już 0:2 ze Sportingiem Lizbona, do przerwy było nawet 0:3. W drugiej połowie Portugalczycy zwolnili tempo i w końcówce spotkania dali sobie wbić dwa gole. Bardzo przeciętny występ zaliczył były rozgrywający Legii Vadis Odjidja-Ofoe.

Pogromu nie uniknął Celtic Glasgow. Do Szkocji przyjechał walec z Paryża i przejechał się po piłkarzach Brendana Rodgersa. Mistrzowie Szkocji zginęli z rąk (nóg) nowego magicznego trio z Parc de Princes. Edinson Cavani, Neymar i Kylian Mbappe zabawili się w piątek w Metz, powtórzyli to w Glasgow. Neymar ma kosmiczne wejście do PSG: we wtorek zagrał piąty mecz - ma już pięć goli i cztery asysty. W dwóch pierwszych meczach dla PSG trafiał Mbappe, a Edinson Cavani po prostu podtrzymuje kosmiczną formę z poprzedniego sezonu. I tylko spięcie Neymara z nastoletnim Anthonym Ralstonem kładzie cień na dobre spotkanie paryżan w Szkocji. Młody Brytyjczyk ubliżał Neymarowi ile mógł, na koniec myślał, że Brazylijczyk mu wybaczy, ale nie spotkał się z ciepłym pożegnaniem. Dyskusję obu panów podłapały już wszystkie media w Europie.

Na koniec wielki rewanż. Barcelona rozbiła osłabiony Juventus. „Stara Dama” przyjechała na Camp Nou bez kilku ważnych piłkarzy (przede wszystkim bez Giorgio Chielliniego), a Leo Messi i spółka skrzętnie to wykorzystali, strzelając mistrzom Włoch aż trzy gole. Blaugrana wygrała 3:0, a debiut w pierwszym składzie Barcelony zaliczył Ousmane Dembele. Cały mecz na ławce rezerwowych Juventusu przesiedział Wojciech Szczęsny.