Sosnowiec: uroczystości przy grobie Edwarda Gierka ZDJĘCIA W 17. rocznicę śmierci byłego I sekretarza KC PZPR

PAS
Rocznica śmierci Edwarda Gierka od kilkunastu lat jest okazją do spotkań jego zwolenników nad grobem byłego I sekretarza KC PZPR w Sosnowcu. Także w sobotę 28 lipca 2018 z okazji 17. rocznicy śmierci Edwarda Gierka przybyło ich wielu.
Rocznica śmierci Edwarda Gierka od kilkunastu lat jest okazją do spotkań jego zwolenników nad grobem byłego I sekretarza KC PZPR w Sosnowcu. Także w sobotę 28 lipca 2018 z okazji 17. rocznicy śmierci Edwarda Gierka przybyło ich wielu. Marzena Bugała-Azarko
W sobotę 28 lipca o godzinie 12 na cmentarzu przy ulicy Zuzanny w Sosnowcu spotkali się ci, którzy dobrze wspominają czas, kiedy Edward Gierek stał na czele państwa polskiego. Okazją do tego była siedemnasta już rocznica śmierci Edwarda Gierka.

Nad grobem Edwarda Gierka

W spotkaniu przy jego grobie wziął udział między innymi prezes Francuskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Edwarda Gierka - Jacgues Kmieciak. Był on inicjatorem i organizatorem uroczystości uhonorowania Edwarda Gierka, który stał się w ostatnich dniach we francuskim mieście Auby (mieście partnerskim Czeladzi) patronem jednej z ulic.

W tej uroczystości wziął udział między innymi poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Adam Gierek, syn Edwarda. Był on obecny podczas sobotnich uroczystości. Zwrócił uwagę na dobre przykłady wymiany międzynarodowej młodzieży latach 70 minionego wieku, które powinny być obecnie także szeroko popularyzowane. Szczególnie wśród młodego pokolenia, po to, by poznawać obyczaje i kulturę innych narodów oraz odrzucić propagowaną dziś wrogość, nienawiść i agresję w stosunku do innych nacji.

Podczas sobotnich uroczystości obecni byli też m.in. prof. Paweł Bożyk, przewodniczący Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka oraz Mariusz Gałuszko z Rzeszowa, autor książki „Edward Gierek – szkic do portretu PRL. Nie zabrakło przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń z różnych stron kraju w tym m.in z Gdańska, Warszawy, Częstochowy, Zabrza, Katowic, Rzeszowa, Rudy Śląskiej, Zabrza, Bytomia, Sosnowca i Będzina.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI

Osobę Edwarda Gierka wspomniał podczas sobotnich uroczystości Maciej Gadaczek, przewodniczący Miejskiej Komisji Historycznej Pokolenia w Dąbrowie Górniczej.

- Spotykamy się tu, na tej zagłębiowskiej ziemi, już po raz siedemnasty, z okazji kolejnej rocznicy śmierci - Edwarda Gierka. Spotykamy się, by oddać hołd synowi tej ziemi, spoglądającemu na otaczające wokół osiedla mieszkaniowe, trasy drogowe, słynny Spodek, czy Park Śląski, szpitale i ośrodki rehabilitacyjne, szkoły i przedszkola. To przecież jego pomniki i niedoceniony wysiłek pokolenia 70. To tak widoczny postęp tamtego czasu, zabezpieczający warunki socjalno-bytowe i rozwojowe młodego pokolenia Polaków. Czy jest czego się wstydzić, czy obecne młode pokolenie ma się wstydzić życiorysu swoich rodziców, a my sami swojej przeszłości - mówił Maciej Gadaczek. - Spotykamy się w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości, ale spotykamy się w nowych okolicznościach, w których Polska sprowadzana jest na drogę wymazania okresu PRL. To oznacza fałszowanie historii i wymazanie dorobku pokoleniowego Polaków i życiorysów milionów Polek i Polaków. Wymazanie z naszych życiorysów - okresu urodzonych w czasach PRL-u, okresu, w którym upłynęło nasze dzieciństwo, w którym rozpoczynaliśmy pracę zawodową, zakładaliśmy swoje rodziny i wychowywaliśmy dzieci. Silnie wewnętrzna Polska, zintegrowany naród, to siła Polski. Wspólnotą działań twórzmy jutro. Wzywał do tego Edward Gierek i tak działał, obierając kierunek zmian w duchu pokoju i rozwoju - „Aby Polska rosła w siłę , a ludziom żyło się dostatniej. Jak widać dzisiejszy obraz w Polsce i Polski jest całkiem inny, odmienny od tego, jaki kreował Edward Gierek w latach 70 i w jakim żyliśmy my - pokolenie tamtego okresu czasu. Teraz, w takich warunkach, walczymy o należyte miejsce w historii dla Edwarda Gierka. Powiedzmy to wyraźnie: to nie powinna być walka, ale obiektywne oddanie mu tego, na co zapracował codzienną i wytężoną pracą – dodał.

Jak podkreślił należy przypominać i pamiętać, że w latach 70. zbudowano 557 nowych zakładów i kombinatów przemysłowych. Stanowi to ok. 40 proc. wszystkich obiektów przemysłowych zbudowanych w okresie PRL-u. Wokół nich rozrastały się miasta, rosły osiedla mieszkaniowa, powstawała cała infrastruktura.

Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu przy ul. Zuzanny w Centrum Sportów Letnich i Wodnych w Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie wspomnieniowe pod hasłem „Zagłębie i Francja” oraz prezentacja książki prof. Adama Gierka „Stan racji”.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sosnowiec: uroczystości przy grobie Edwarda Gierka ZDJĘCIA W 17. rocznicę śmierci byłego I sekretarza KC PZPR - Dziennik Zachodni

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam
Skoro można honorować Piłsudskiego, zamordystę, który miał krew Polaków na rękach (,, w zamachu majowym zginęło cztery razy więcej Polaków niż w stanie wojennym Jaruzelskiego'': J. Żakowski ,,Zemsta trzech kłamstw'' ,,Polityka'' 61(2018) nr 13, s.18.), to dlaczego nie Edwarda Gierka, który nie dość, że dbał o zwykłych Polaków, to jeszcze nie miał rąk unurzanych we krwi, jak wspomniany Dziad(ek). Co ten ostatni zrobił dla polskiego wyklętego ludu ziemi? Dał im pracę, mieszkania (więc godność) jak Gierek? Nie! Dla nich miał pałkę policyjną i więzienia. A już to, że w Jastrzębiu-Zdroju przemianowano aleję Pokoju na tego Dziada, to woła o pomstę do nieba: Piłsudski na Śląsku, po tym co zrobił wielkiemu patriocie Wojciechowi Korfantemu! Co innego Gierek: on sobie wszędzie (a już na Śląsku i Zagłębiu w szczególności) na pomnik zasłużył.
A
Adam
A co ma do tego Edward Gierek? Jak słusznie zauważył mnie więcej pół roku temu Jacek Żakowski na łamach ,,Polityki'' nie było jednego PRL-u; co innego przed 1956, gdy w więzieniu przebywał np. tow. Wiesław, a co innego potem. Dlaczego tak niewielu wspomina represje przeciwników politycznych okresu II RP, które nie kończą się na procesach brzeskich i Berezie Kartuskiej, ale obejmują też strajkujących chłopów i robotników, brutalnie pacyfikowanych przez burżuazyjną II RP (np. strajk chłopski w 1937). Wspomniany Żakowski : ,,w latach 20. i 30. było w Polsce wielokrotnie więcej więźniów politycznych niż w latach 60. i 70.'' Polecam lekturę: J. Żakowski, ,,Zemsta trzech kłamstw'' ,,Polityka'' 61(2018) nr 13, s.18. Ale też: Rafała Wosia ,,Perły Peerelu'' ,,Polityka'' 61(2018) nr 27, s. 54-55. Także nie stawiajmy znaku równości między stalinizmem a czasami Edwarda Gierka, któremu absolutna większość Polaków wiele zawdzięcza (polityka mieszkaniowa, awans społeczny, unowocześnienie wielu dziedzin gospodarki narodowej, zwróćmy uwagę, że gierkowskimi wagonami jeździliśmy jeszcze do niedawna itd).
P
PAWLO
Eee tam... Raz sierpem, raz młotem PiSsowska hołotę !!!
P
PAWLO
Tak, tak.. i inni "walczący" z stracami, dziećmi..
H
Hycel
ciebie nikt nie bedzie wspominal wiec spierd.alaj
777 PO mMOrzecie PO MOgymy
WSZYSCY RÓWNI WOBEC PRAWA BE ŚFIŃTY POLACKI KASSty I BRAK WALKI KLaSOWY CHŁOP ROBOL I UMYSŁOWY W ZGODZIE KU JEDNOSCI W CIEMNYM PLEBEJSKIM NARODZIE =KAPÓTALIZM W ZWADZIE POLACTWA ROOSDuPÓcu I STAŁY ZWADZIE WALCE O KASSA I BYT BOGaci SIE TYLKO BOSSko ELITA i OPCO KOrPO RAT TURA.HIen SZA KALI I REKINA BIUSSNE SU.
a
abcd
Zamordowany przez komunistycznych bandytów przebranych za władzę. Cześć Jego Pamięci!
a
abcd
Zamordowany przez komunistycznych bandytów przebranych za władzę. Cześć Jego Pamięci!
a
abcd
W latach 1944-1956 przez komunistyczne więzienia w Polsce przeszło ponad 1 mln ludzi, a szykanom i represjom poddano ponad 5 mln obywateli. W latach 1944-1956 skazano na śmierć 5 tys. osób, z czego wykonano wyrok na ok. 3 tys. Ponad 8,5 tys. osób bezpieka zabiła w walce. W tym okresie w więzieniach zmarło 20 439 osób (dane Centralnego Zarządu Zakładów Karnych z lat 90.). W 1945 roku Komitet Centralny PPR określił „pożądane” proporcje inwigilacji - jeden funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa na 200 obywateli. I choć nie udało się osiągnąć tej liczby, to w 1953 roku Polaków pilnowało ok. 33 tys. funkcjonariuszy UB i śledziło 85 tys. tajnych agentów bezpieki.
a
abcd
Politycy z wizjami są niebezpieczni. Wizje Gierka zakończyły się stanem wojennym.
G
Gość
No i - w ramach katolickiej milosci blizniego - wasle buldozer, by zrownac z ziemia grob Gierka. Pilnowac wykonania zadania z Zoliborza beda: Kacyk Wieczorek i pacany z IPN-u.
M
Mateo
Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę!!!
Z
Zm
Gierek to był fajny gość remontował Polskę ludzie mieli pracę dla PiS to mógł by być przykład skoro ludzie do dziś go dobrze wspominają i palą znicze na jego grobie bez przymuszania
G
Gość
te lebiegi potrafią tylko strajkować, niszczyć, rozdawać kraj i sprzedawać naród. Obrońcy robotników, patrioci.
P
Polak Mały
Minister Wazelina już przygotowuje projekt ustawy dekomunizującej ulicę im. Edwarda Gierka we francuskim Auby.
Wróć na i.pl Portal i.pl