Sondaż: Polacy krytyczni wobec sądów, więcej zwolenników niż przeciwników ustawy dyscyplinującej sędziów

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Paweł Relikowski / Polska Press
Według 41,8 proc. badanych parlament powinien przyjąć tzw. ustawę dyscyplinującą sędziów. Przeciwnego zdania jest 38,5 proc. ankietowanych, a 19,7 proc. "nie wie", jaką decyzję powinni podjąć posłowie i senatorowie - wynika z sondażu IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

15 proc. Polaków ocenia bardzo nisko działalność polskich sądów, 23,6 proc. nisko, a średnio - 32,2 proc. Przeciwnego zdania (wysoka - pozytywna ocena) jest jedynie 5,3 proc. badanych. 23,8 proc. respondentów nie było w stanie ocenić działalności sądów.

Wysoko uczciwość i rzetelność sędziów oceniło zaledwie 9,4 proc. uczestników badania, a bardzo wysoko - 2,3 proc.

Ankietowani przez IBRiS zostali zapytani także o tzw. ustawę dyscyplinującą sędziów.

Według 41,8 proc. badanych parlament powinien ją przyjąć. Przeciwnego zdania jest 38,5 proc. ankietowanych, a 19,7 proc. "nie wie", jaką decyzję powinni podjąć posłowie i senatorowie. Jednocześnie większość badanych (41,9 proc.) uważa, że zmiany w przepisach ograniczą niezawisłość sędziowską. Przeciwnego zdania jest 25,7 proc. ankietowanych, jednoznacznego zdania w tej kwestii nie wyraziło 32,4 proc. uczestników badania.

Tzw. ustawa dyscyplinująca sędziów została przyjęta przez Sejm 20 grudnia. W styczniu zajmie się nią Senat - jest niemal pewne, że ustawa zostanie w całości odrzucona, wówczas wróci do Sejmu, który będzie mógł przesłać ją do prezydent w pierwotnym kształcie. Z wypowiedzi prezydenta wynika, że ustawa uzyska jego podpis i tym samym wejdzie w życie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sejm przegłosował ustawę dyscyplinującą sędziów

Zmiany zaproponowane i uchwalone przez posłów Prawa i Sprawiedliwości wprowadzają m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za „działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości”, za „działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów” oraz za „działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego lub skuteczność jego powołania”.

Według partii rządzącej ustawa ma uchronić przed chaosem wymiar sprawiedliwości. Chodzi o to, by w związku z orzeczeniem TSUE, jedni sędziowie nie podważali statusu i decyzji innych sędziów.

Ustawa wywołuje mnóstwo emocji. Opozycja oraz sędziowie przekonują, że jest ona niezgodna z konstytucją. Według Komisji Europejskiej może ona być niezgodna z prawem międzynarodowym. Przeciwko jej uchwaleniu w wielu polskich miastach odbyły się manifestacje pod hasłem "Dziś sędziowie - jutro Ty".

Według "Rzeczpospolitej" również w samym obozie władzy nie ma pełnej zgody co do ustawy dyscyplinującej i może ona jeszcze ulec zmianie. Jeśli Senat nie odrzuci w całości ustawy, ale wprowadzi do niej poprawki, to mogą je poprzeć posłowie Porozumienia Jarosława Gowina (koalicjanta PiS).

Jak poinformował portal Onet marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z grupą prawników 8 stycznia spotka się w Brukseli z Verą Jourową, wiceszefową Komisji Europejskiej odpowiedzialną za przestrzeganie praworządności. To ona apelowała w liście do polskich władz o wstrzymanie prac nad ustawą dyscyplinującą sędziów.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Prezes Jarek to złodziej, który okradł Birgfellnera-przedsiębiorcę z Austrii na 1,5 miliona euro i przy okazji skorumpował katolickiego księdza na 50 tysięcy złotych i taki człowiek "kryształowy" jak Banaś zarządza dzisiaj Radą Ministrów i głupawym premierem !!!

c
cryo
30 grudnia, 14:04, Gość:

Kwik świń odrywanych od koryta.Trzeba wspierać na wszystkie sposoby rząd aby odsunąć kaste od stanowisk i przywilejów.Jesteśmy to winni dla przyszłości naszych dzieci i wnuków

Rafal ...ale ty nie masz dzieci i wnuków tym bardziej ...jesteś samotnym hejterem z deka bolszewicko zakręconym .... a twój Wacek nic nie odziedziczy poza odciskami...

"Coraz większa część elity kulturalnej i innych elit już nie pracuje dla naszych wrogów - mówił Jarosław Kaczyński na konwencji w Sosnowcu. Dodał, że ta część "elity", która - w jego ocenie - pracuje dla "wrogów", została "napiętnowana" i będzie "piętnowana dalej"

Joseph Goebbels, przemówienie do sędziów 24.7.1934:

„Silne państwo musi mieć możliwość usuwania nienadających się urzędników. Odnosi się to również do sędziów. Koncepcja nieusuwalności sędziów zrodziła się w obcym świecie intelektualistów, w świecie wrogim Narodowi!”

"Chcemy ukrócić to świetne samopoczucie nadzwyczajnej kasty. Ta ustawa stoi na straży państwa prawa i sprzeciwia się sądokracji, gdzie interesy obywateli się nie liczą. Pomóżcie nam - kończy wystąpienie Ziobro."

Towarzysz D.S. Kariew tak pisał o niezawisłości sędziowskiej: „Niezawisłość sędziów radzieckich nie może być rozumiana w sensie niezależności od państwa socjalistycznego. Sąd jest organem państwa, a organ państwa nie może być niezależny od podmiotu, do którego należy. Sąd radziecki nie może służyć innym celom niż społeczeństwa socjalistycznego; nie może stosować innej polityki niż polityka Komunistycznej Partii i Rządu Radzieckiego; nie może zrealizować żadnej innej woli niż wola radzieckiego ludu”.

G
Gość

Kwik świń odrywanych od koryta.Trzeba wspierać na wszystkie sposoby rząd aby odsunąć kaste od stanowisk i przywilejów.Jesteśmy to winni dla przyszłości naszych dzieci i wnuków

G
Gość
30 grudnia, 12:33, kaz:

mafia i kasta wspierana przez zlodzieji pelowskich zarazy wiekszej jak wojujacy islam

ta kasta to poczatek dna ten wielkiej opozycji kodziarskiej i lewackiej ,pamietac ich twarze ,,,,

k
kaz

mafia i kasta wspierana przez zlodzieji pelowskich zarazy wiekszej jak wojujacy islam

Wróć na i.pl Portal i.pl