Sokół wypuścił chwytający za serce utwór. To hołd z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. Zobacz singiel "Miłość zawsze jest"

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Utwór rapera Sokoła "Miłość zawsze jest" to element kampanii związanej z 79. rocznicą Powstania Warszawskiego. Singiel chwyta za serce.
Utwór rapera Sokoła "Miłość zawsze jest" to element kampanii związanej z 79. rocznicą Powstania Warszawskiego. Singiel chwyta za serce. fot. YouTube/ProstoTV
Znany polski raper Sokół nagrał utwór z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Singiel nawiązuje do hasła tegorocznych obchodów - "Miłość istnieje zawsze". Krótki film w reżyserii Tadeusza Śliwy z autorskim, hiphopowym utworem Wojtka Sokoła „Miłość zawsze jest”, opowiada wzruszającą historię pewnego małżeństwa.
od 16 lat

79. rocznica Powstania Warszawskiego

Obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego odbywają się w tym roku pod hasłem "Miłość istnieje zawsze". Kampanię promocyjną otworzył krótki film w reżyserii Tadeusza Śliwy z autorskim, hiphopowym utworem Wojtka Sokoła „Miłość zawsze jest”. Teledysk powstał na bazie prawdziwej historii małżeństwa Alicji i Bolesława Biegów, którzy pobrali się w sierpniu 1944 roku. To jeden z najlepiej udokumentowanych powstańczych ślubów, sfotografowany przez Eugeniusza Lokajskiego „Broka” – słynnego powstańczego fotoreportera. Para przeżyła wspólnie 75 lat, aż do śmierci Alicji 20 września 2019 roku (miała 96 lat). Bolesław zmarł 18 maja 2023 roku w wieku 100 lat.

- W tym roku chcemy pokazać wspólnotę emocji młodych ludzi z czasów II wojny światowej ze współczesnymi Polakami. Powstańcy Warszawscy walczyli, bo chcieli żyć, przyjaźnić się, kochać w wolnym kraju. Dziś młodzi ludzie żyją w wolnej Polsce; warto, by doceniali te wartości, o które walczyli ich rówieśnicy w 1944 roku - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Miłość zawsze jest" chwyta za serca. Co chciał pokazać reżyser?

Reżyser spotu "Miłość zawsze jest" Tadeusz Śliwa pokazuje, że niektóre uczucia są ponadczasowe i uniwersalne. Wyróżnia na tym tle miłość, która dominuje na skali uczuć. W filmie jesteśmy świadkami ceremonii zaślubin plutonowego podchorążego Bolesława Biegi „Pałąka” i sanitariuszki Alicji Treutler „Jarmuż”, uwiecznionej m.in. w kronikach powstańczych i na zdjęciach Eugeniusza Lokajskiego „Broka”. Obrazy szczęścia i miłości przeplatane są tu ze scenami śmierci, strachu i cierpienia. Wrażenie obrazu potęgują słowa utworu autorstwa Wojtka Sokoła.

Tegoroczny spot to niezwykle skomplikowana produkcja. Rzadko mamy z taką do czynienia w świecie reklamy społecznej. Do realizacji filmu potrzebne były m.in. specjalnie usztywniane kostiumy i czasochłonna charakteryzacja aktorów. Wyzwaniem była także postprodukcja 3D detali, takich jak krople czy unoszący się pył, a także zaangażowanie kilkudziesięciu statystów przypominających z wyglądu bohaterów ze zdjęć Eugeniusza Lokajskiego. Za realizację odpowiada dom produkcyjny Moon Films.

– Bardzo ważne dla nas było, żeby nasz film miał ponadczasowy, ważny przekaz. Powstał film o miłości. O tym, że warto się kochać; o tym, że niezależnie od tego, gdzie jesteś, ile czasu ci zostało, jak wygląda świat wokoło, miłość istnieje zawsze – tłumaczył Tadeusz Śliwa - reżyser filmowy, autor teledysków dla Dawida Podsiadło, Darii Zawiałow czy Męskiego Grania.

Sokół o swoim utworze. Nie ma tam słowa o wojnie czy Powstaniu

Efekt wizualny wzmacnia przejmująca piosenka Wojtka Sokoła. Raper jest rodowitym warszawiakiem, wychowanym na podwórkach południowego Śródmieścia. Utwór jest więc szczególnie bliski jego sercu.

- Nie jest to mój pierwszy utwór nagrany na rocznicę Powstania Warszawskiego. Z okazji 63. rocznicy wspólnie z Kapelą Czerniakowską nagraliśmy cover powstańczej pieśni „1 sierpnia”, ale w tym roku jest zupełnie inaczej. Swój pomysł na to, jak pokazać tematykę tegorocznych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, przedstawił mi reżyser klipu, Tadzio Śliwa. Na początku podchodziłem do tego z dystansem, ale stwierdziłem, że kawałek, który będzie uniwersalny, bez słowa o Powstaniu, wojnie ani nawet o Warszawie, jest świeży i celny. Próbowałem nagrać ponadczasowy utwór, który będzie działać samodzielnie i dotyczyć również czasów współczesnych, a w kontekście historii opowiedzianej w teledysku Tadzia, przez pryzmat Powstania, nabiera dodatkowego znaczenia - przyznał raper Sokół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl