Senat zajmie się ustawą o ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
PAP
PAP
W środę rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Senatu
W środę rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Senatu fot. Adam Jankowski
Na trzydniowym posiedzeniu Senatu, które rozpocznie się już w środę, parlamentarzyści mają się zająć ustawą o ratyfikacji akcesji do NATO Szwecji i Finlandii. Innym z punktów będzie także ustawa sankcyjna, na podstawie której można zamrażać majątki osób i firm podejrzewanych o wspieranie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Posiedzenie Senatu jest zaplanowane na trzy dni - od środy do piątku.

Senatorowie zajmą się ustawą o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Królestwa Szwecji, podpisanego w Brukseli dnia 5 lipca 2022 r., a także analogiczną ustawą dotyczącą Finlandii. Sejm zaakceptował obie ustawy 7 lipca br.

W porządku obrad jest także nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.

Jest to tzw. ustawa sankcyjna, na podstawie której będzie można zamrażać majątki osób i firm podejrzewanych o wspieranie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ustawa wprowadza instytucję tymczasowego zarządu przymusowego w tych firmach oraz ustanawia świadczenia z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń dla pracowników, którzy świadczą pracę na rzecz przedsiębiorstw objętych sankcjami.

Z kolei nowelizacja ustawy o rezerwach strategicznych, która też jest w porządku obrad Senat, ma na celu uelastycznienie mechanizmu tworzenia rezerw strategicznych poza Rządowym Programem Rezerw Strategicznych (RPRS), a także określa przesłanki likwidacji tych rezerw. Ma to ograniczyć negatywne skutki sytuacji kryzysowej związanej z zagrożeniem bezpieczeństwa państwa.

Nowelizacja ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg poszerza zakres zadań, jakie będą mogły być dofinansowywane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Z tych środków będą realizowane przedsięwzięcia, które poprawią bezpieczeństwo ruchu pieszych i rowerzystów tj. m.in. budowa, przebudowa lub remont dróg dla pieszych i rowerów, przejazdów dla rowerów oraz peronów przystankowych.

Senat ma się zająć nowelą ustawy o finansach publicznych oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska, która ma na celu dostosowanie formuły stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) do obecnej sytuacji makroekonomicznej, na którą ma wpływ m.in. pandemia oraz wzrost cen energii w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Ponadto ustawa rozszerza katalog organów objętych stabilizującą regułą wydatkową o Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wprowadza zmiany porządkujące, które mają umożliwić przejście na uaktualnioną metodologię obliczania kwoty wydatków.

Senat zajmie się także nowelizacją ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej oraz ustawy o grach hazardowych, zgodnie z którą POT będzie mogła realizować zadania dotyczące promocji Polski przez kluby sportowe, które biorą udział w międzynarodowych rozgrywkach sportowych. W tym celu POT będzie współpracowała z ministrem sportu i turystyki, który będzie mógł jej udzielić dotacji z budżetu państwa.

W porządku jest także nowelizacja ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, która dostosowuje polskie prawo do przepisów UE.

Senatorowie zajmą się również uchwaloną w czerwcu przez Sejm nowelą Karty Nauczyciela, wprowadzającą m.in. zmiany w awansie zawodowym nauczycieli i podwyżki dla nauczycieli w pierwszych latach pracy. Podwyżki mają wejść w życie z początkiem nowego roku szkolnego, czyli 1 września 2022 r.

Zgodnie z nowelą liczba stopni awansu zawodowego zostanie zmniejszona. Zlikwidowane zostaną dwa stopnie awansu: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. Po ich likwidacji w systemie – zamiast czterech stopni awansu zawodowego będą: nauczyciel początkujący (niemający stopnia awansu zawodowego) i – tak jak obecnie – nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Formalnie pierwszym stopniem awansu stanie się stopień nauczyciela mianowanego, o który młody nauczyciel będzie mógł się starać po czterech latach pracy.

Nowelizacja wprowadza też zmiany dotyczące wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli - średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

Senat zajmie się także nowelą ustawy o obronie Ojczyzny oraz ustawy o finansach publicznych, która poszerza katalog źródeł zasilania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych wprowadzając możliwość pozyskiwania także innych, obok obligacji, zwrotnych środków finansowych, takich jak kredyty i pożyczki.

W porządku obrad Senatu jest również ustawa o transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną, nowela ustawy o drogach publicznych oraz ustawa o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku.

Senat zajmie się trzema własnymi inicjatywami ustawodawczymi, których zaplanowane są drugie czytania. Pierwsza inicjatywa to projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Druga to projekt zmiany Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jego celem jest wzmocnienie nadzoru nad systemem finansowym w związku z koniecznością udzielenia pomocy instytucjonalnej osobom poszkodowanym przez podmioty rynku finansowego uwikłane w sprawę GetBack S.A.

Trzecia to projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zmieniający ograniczenia w prowadzeniu elektrowni wiatrowych w związku z wprowadzonymi wymogami dotyczącymi odległości tych elektrowni od budynków mieszkalnych.

Ponadto Senat ma wysłuchać informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2021 r., informacji o działalności Rzecznika Praw Dziecka za 2021 r., sprawozdania Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji z rozpatrzonych w 2021 r. petycji, a także informacji premiera na temat perspektywy pozyskania środków z Krajowego Planu Odbudowy.

lena

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl