Sejmowa Komisja Sprawiedliwości debatowała o ustawie o Sądzie Najwyższym

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Posłowie zajmowali się ustawą o Sądzie Najwyższym
Posłowie zajmowali się ustawą o Sądzie Najwyższym Szymon Starnawski / Polska Press
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka debatowała wieczorem nad poprawkami do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt, który jest w Sejmie od kilkunastu tygodni, to przepisy przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakładają likwidację Izby Dyscyplinarnej i powołanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

W trakcie prac członkowie sejmowej komisji sprawiedliwości omówili między innymi propozycje zmian do projektu, jakie zgłosili zarówno koalicjant partii rządzącej - Solidarna Polska - oraz przedstawiciele klubów opozycyjnych. W toku prac przyjęto między innymi poprawki, które podczas dzisiejszej debaty na sali obrad zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Chodzi o poprawki, które mają przywrócić możliwość tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego w stosunku do już zapadłych orzeczeń oraz wykreślić propozycję wpisania do ustawy preambuły, czyli przywrócić pierwotną postać projektu prezydenta. Poprawki te tym samym znoszą propozycje Solidarnej Polski, które komisja przyjęła w ubiegły czwartek. Wprowadzały one preambułę i wykreślały z projektu zapis o możliwości "testu niezawisłości i bezstronności sędziego" w stosunku do już zapadłych orzeczeń.

Przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka, poseł PiS Marek Ast powiedział po zakończeniu prac, że projekt w obecnym kształcie jest efektem szerokiej debaty i powinien być już bez problemów przegłosowany przez parlament.

Ast dodał, że dzięki projektowi w obecnym kształcie zostaną spełnione oczekiwania TSUE i Komisji Europejskiej, a tym samym będą mogły być odblokowane środki finansowe z Krajowego Planu Odbudowy.

Posłowie projektem ze zmianami sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka zajmą się prawdopodobnie w czwartek po południu.

Prezydencki projekt zakłada, że w miejsce dzisiejszej Izby Dyscyplinarnej powstanie Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego (z wyjątkiem między innymi prezesów izb) będą losowane 33 osoby. Z tego grona prezydent wybierze 11 sędziów na pięcioletnią kadencję do Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Źródło: Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl