Sankcje za śmierć Aleksieja Nawalnego. Unia Europejska nałożyła ostre restrykcje

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Aleksiej Nawalny zmarł 16 lutego 2024 roku.
Aleksiej Nawalny zmarł 16 lutego 2024 roku. East News
Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu sankcji za śmierć Aleksieja Nawalnego. Sankcje dotyczą 33 osób oraz dwóch podmiotów, powiązanych z nagłą śmiercią rosyjskiego opozycjonisty w kolonii karnej.

Spis treści

Sankcje za śmierć Nawalnego. Czego dotyczą?

Osoby i podmioty objęte sankcjami podlegają zamrożeniu aktywów, a dostarczanie im lub na ich rzecz środków finansowych lub zasobów gospodarczych, bezpośrednio lub pośrednio, jest zakazane. Ponadto umieszczone na liście osoby fizyczne mają zakaz podróżowania do UE.

– Dzisiejsze sankcje pokazują naszą determinację, aby pociągnąć przywódców politycznych i władze Rosji do odpowiedzialności za ciągłe łamanie praw człowieka w Rosji. Jednocześnie wiemy, że Putin to nie Rosja, a Rosja to nie Putin. Będziemy nadal wspierać społeczeństwo obywatelskie i niezależne głosy w Rosji – przekazał Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Na kogo nałożono sankcje?

Na liście sankcyjnej znalazły się kolonie karne, w których Nawalny był przetrzymywany od czerwca 2022 roku do śmierci – kolonia karna IK-6 i kolonia karna o zaostrzonym rygorze IK-3. „Wiadomo, że w obu koloniach na więźniów wywiera się presję fizyczną i psychiczną oraz że stosuje się wobec nich pełną izolację, tortury i przemoc” – podkreśliła Rada Europejska. W obu miejscach Nawalny doświadczył nadużyć, m.in. poprzez powtarzane izolowanie go w karcerze oraz okrutne, nieludzkie i poniżające traktowanie, co doprowadziło do poważnego pogorszenia jego zdrowia. Sankcje nałożono również na kierownika kolonii IK-3 Wadima Kalinina i kilku jego zastępców.

Ponadto Rada Europejska postanowiła nałożyć sankcje na członków wymiaru sprawiedliwości, takich jak: Andriej Suworow, który w zeszłym roku skazał Aleksieja Nawalnego na 19 lat pobytu w kolonii karnej o specjalnym rygorze, w której panują nieludzkie warunki, Kiriłł Nikiforow, który odrzucił powództwo Aleksieja Nawalnego przeciwko kolonii karnej IK-6 dotyczące sprzeciwu wobec 12-dniowej kary karceru, oraz Jewgienię Nikołajewą i Natalię Dudar, którzy wydali szereg wyroków przeciwko przeciwnikom politycznym, w tym Aleksiejowi Nawalnemu, przyczyniając się tym samym do represji politycznych w Rosji.

Sankcje obejmują urzędników wysokiego szczebla w systemie penitencjarnym i w ministerstwie sprawiedliwości, którzy byli odpowiedzialni za wykonywanie wyroków pozbawienia wolności wobec Aleksieja Nawalnego i innych przeciwników politycznych.

UE zaniepokojona pogarszaniem się sytuacji praw człowieka w Rosji

UE wyraziła głębokie zaniepokojenie pogarszaniem się sytuacji w zakresie praw człowieka w Rosji. Zdecydowanie potępiła systematyczne i nasilające się represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i obrońców praw człowieka, a także niesłabnące prześladowania niezależnych mediów, poszczególnych dziennikarzy i pracowników mediów, członków opozycji politycznej i innych krytyków w Rosji i poza nią.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl