Rzeszów. Słuchowisko uatrakcyjni zwiedzanie zaułków miasta śladami tutejszych Żydów

PAP
Słuchowisko „Libe”, którego akcja osadzona jest w przedwojennym Rzeszowie, pozwoli lepiej poczuć klimat miasta i uatrakcyjni trasę jego zwiedzania ze Spacerownikiem Rzeszowskim, śladami rzeszowskich Żydów. Premiera słuchowiska odbędzie się w niedzielny wieczór.

Słuchowisko to inicjatywa Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT), która w 2019 r. stworzyła trasę do samodzielnej organizacji wolnego czasu w Rzeszowie, zarówno dla mieszkańców jak i turystów, w formie Spacerownika Rzeszowskiego pod nazwą „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”.

To propozycja spaceru po zaułkach miasta skrywających niezwykłe historie ludzi i zdarzeń, o których nawet wielu mieszkańców nie ma pojęcia.

W czasie spaceru zaułkami Rzeszowa śladami Żydów można się dowiedzieć np. kogo mogła dotknąć klątwa w Sądzie Rabinackim, dlaczego jedną z rzeszowskich kamienic nazywano dmuchawą, gdzie była i jak działała koszerna jadłodajnia, co to czulent i latkes, aż wreszcie co łączy Rzeszów z amerykańskim westernem.

Mapę z trasą można wziąć z punktów informacji turystycznej w Rzeszowie lub pobrać ze strony internetowej: Spacerownik rzeszowski\ Zainspiruj się!\Spacerownik rzeszowski\Podkarpackie travel.

Teraz PROT proponuje mieszkańcom i turystom nowy wymiar zwiedzania miasta - aby uatrakcyjnić trasę zwiedzania ze Spacerownikiem Rzeszowskim, z której dotychczas skorzystały już tysiące turystów i odwiedzających, powstało słuchowisko „Libe”, którego akcja rozgrywa się na ulicach dawnego Rzeszowa.

„Dzięki niemu niektóre miejsca na mapie miasta ożywają na nowo i pokazują swoją historyczną wartość, a inne +powstają z ruin+. Turysta przed spacerem trasą dziedzictwa żydowskiego ma okazję z pomocą słuchowiska przenieść się w czasie i spacerować ulicami miasta w towarzystwie Ryfki i Tadeusza” – zauważyła Krystyna Dobrzańska z Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Akcja „Libe” rozpoczyna się w 1921 r. Tadeusz Prot jako weteran wojenny przybywa do Rzeszowa, aby rozpocząć nowe życie. Poznaje tu Różę Kowalską, a właściwie Ryfkę Blum oraz jej przyjaciółkę Wandę. Ryfka jest gwiazdą estrady, obiektem westchnień niejednego mężczyzny, w tym właściciela Wytwórni Alkoholi Wysokojakościowych - Hirscha Lifschutza.

W rolach głównych wystąpili aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie: Małgorzata Pruchnik-Chołka i Mateusz Mikoś, reżyserem słuchowiska jest Michał Chołka.

„Natchnieni słuchowiskiem Libe ruszamy ulicami Rzeszowa poznając kulturę jej dawnych mieszkańców” – zaprosiła Dobrzańska.

Słuchowisko dofinansowano z budżetu gminy miasta Rzeszów.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl