Rząd wkracza do Kodeksu pracy: ochrona pracowników przed substancjami reprotoksycznymi na pierwszym planie

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Pracodawca zobowiązany będzie do prowadzenia rejestru wszystkich rodzajów prac w kontakcie z tymi substancjami
Pracodawca zobowiązany będzie do prowadzenia rejestru wszystkich rodzajów prac w kontakcie z tymi substancjami 123rf
We wtorek, 16 kwietnia, rząd zajmie się projektem nowelizacji Kodeksu pracy w celu ochrony przed substancjami reprotoksycznymi. Ma ona wdrożyć dyrektywę w sprawie ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów, rozszerzoną o substancje reprotokstyczne.

Spis treści

Nowelizacja Kodeksu pracy ma na celu ochronę pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Rząd przygotował projekt znowelizowanej dyrektywy, którego celem jest wdrożenie rozszerzonej ochrony pracowników przed czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami.

We wtorek, 16 kwietnia rząd zamierza się zająć projektem nowelizacji Kodeksu pracy, który ma na celu ochronę pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Projekt ten ma wdrożyć dyrektywę w sprawie ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów, rozszerzoną o substancje reprotoksyczne. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Substancje reprotoksyczne a zdrowie pracowników

Substancje reprotoksyczne to substancje, które mogą niekorzystnie wpływać na funkcje seksualne i płodność u dorosłych mężczyzn i kobiet, a także na rozwój potomstwa. Ich obecność w miejscu pracy może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia pracowników. W związku z tym, rząd planuje wdrożenie znowelizowanej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów, która rozszerza wykaz szkodliwych czynników właśnie o substancje reprotoksyczne.

Według danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB), substancje reprotoksyczne występujące w polskich przedsiębiorstwach to m.in. toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. W Polsce wielu pracowników jest narażonych na działanie tych substancji.

Kto jest narażony na kontakt z substancjami reprotoksycznymi?

„Pracownicy pracujący w kontakcie z substancjami reprotoksycznymi są zatrudnieni w zasadzie we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki, a przede wszystkim przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, budownictwie, a także w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Planowana nowelizacja Kodeksu pracy polega na zmianie artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. Zgodnie z projektem, jeśli pracownik jest narażony na „działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym”, pracodawca ma zastąpić te substancje na mniej szkodliwe dla zdrowia lub zastosować "inne dostępne środki ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki".

Nowe obowiązki pracodawców

Pracodawca zobowiązany będzie do prowadzenia rejestru wszystkich rodzajów prac w kontakcie z tymi substancjami, a także do prowadzenia rejestru pracowników zatrudnionych przy tych pracach.

Nowelizacja upoważnia ministra zdrowia do wydania, w porozumieniu z ministrem pracy, odpowiedniego rozporządzenia z wykazem tych substancji, a także do określenia szczegółowych warunków ochrony pracowników, warunków i sposobu monitorowania ich stanu zdrowia.

Projekt przewiduje dziewięć miesięcy okresu przejściowego na wydanie przepisów wykonawczych. Wejście w życie ustawy proponuje się po upływie 14 dni jej ogłoszenia.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Rząd wkracza do Kodeksu pracy: ochrona pracowników przed substancjami reprotoksycznymi na pierwszym planie - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl