Rząd potwierdza: smog zabija rocznie 19 tys. osób! Co z normami dla węgla?

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Zanieczyszczone powietrze pochodzące z tzw. niskiej emisji skróciło życie 19 tys. Polaków o łącznie 440 tys. lat. Tym samym według dostępnych wycen wartości przedwczesnych zgonów i utraconych lat życia koszty zdrowotne niskiej emisji w Polsce wynosiły nawet 30 mld euro.

To fragment raportu „Zewnętrzne koszty zdrowotne emisji zanieczyszczeń powietrza z sektora bytowo-komunalnego”, zaprezentowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Wniosek o przedwczesnych zgonach 19 tys. Polaków i stratach zdrowotnych w wysokości 30 mld euro dotyczą tylko jednego roku – 2016.

- Od dawna rząd wskazuje, że główną przyczyną występowania smogu w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych, które ogrzewane są przez spalanie niskiej jakości paliw albo nawet śmieci. Dzisiejszy raport pokazuje, że takie ogrzewanie domu to ogromne zagrożenie dla zdrowia jego właścicieli, ich bliskich i całego otoczenia. Zagrożenie to można opisać zarówno w postaci zatrważającej liczby utraconych przez Polaków lat życia, jak i ogromnych kosztów ponoszonych m.in. przez budżet państwa – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Warto zwrócić uwagę, że minister Emilewicz mówiła m.in. o spalaniu paliw niskiej jakości. Tymczasem inny członek rządu – minister energii Krzysztof Tchórzewski proponuje wprowadzenie takich norm dla węgla, które nie wyeliminują z handlu tego najgorszej jakości. Projekt rozporządzenia ministra energii przewiduje nawet, że w sprzedaży będą odpady węglowe zmieszane z paliwem lepszej jakości.

Propozycja resortu energii wzbudziła ogromne kontrowersje. Przeciwko niej zaprotestowały m.in. województwo małopolskie, miasto Kraków i Polski Alarm Smogowy. Ministerstwo Energii zdecydowało się wydłużyć konsultacje w sprawie swojego projektu do 29 sierpnia, choć wcześniej konsultacje miały się skończyć 17 sierpnia.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Rząd potwierdza: smog zabija rocznie 19 tys. osób! Co z normami dla węgla? - Dziennik Polski

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 31.01.2019 o 13:59, amper napisał:

. Pomijam wszelkie lokalne pseudodziałania typu wprowadzenie tzw. uchwały antysmogowej czy działania straży miejskich, które to w żaden sposób nie przyczyniają się do zmniejszenia smogu.

Nie pomijaj niczego bo władze uważają,że jeśli przyjmą uchwałę wspomożoną modlitwą w sejmie to smog się cofnie. Były już podobne działania dotyczące deszczu. Co prawda suszy w ten sposób nie zwalczono ale tylko uparci osiągają cel. Może ze smogiem będzie inaczej.

a
amper

To dziwne jak rząd zaniża ilość osób zabijanych rocznie przez smog; inne strony podają od 40 tys. do 50 tys. rocznie. Czy to celowa manipulacja rządowa by zbagatelizować problem? 50 tysięcy ludzi rocznie to mniej więcej tyle ile zostało zagazowanych Polaków w Auschwitz podczas całej wojny. Zresztą nawet liczba 19 tysięcy to przerażająca statystyka. Najgorsze jest to, że nie robi się nic skutecznego by zmniejszyć poziom zanieczyszczeń i poprawić sytuację. Pomijam wszelkie lokalne pseudodziałania typu wprowadzenie tzw. uchwały antysmogowej czy działania straży miejskich, które to w żaden sposób nie przyczyniają się do zmniejszenia smogu.

j
ja
Termomodernizacja tak. Tylko , żeby nikt podsłuchów nie zakładał w przestrzeni między styropianem a ścianą budynku. Tak jak u mnie.
z
zaczadzony
jo mom gaz ale somsiod mo tiry i kopci cały dzień, czy to jest normalne? gdzie jest stroż miejska , czy władze miasta moe zrobią z tym porządku, właściciele firm transportowych nie pownni parkowac przy posesjach,
L
LOS
Nie zle sie czuje przez SMOG
P
Prezes
LOS czy aby na pewno dobrze się czujesz ?
j
ja
Po czym rząd poznał, że ci którzy zmarli przez smog, żyliby średnio 23 lata więcej w czystym powietrzu?
p
podpis niesfałszowany
Miska pierogów już czeka.
a
andy_wieliczka
Ceny gazu poszly o 6 % do gory .Zarzad PGNiG - z kl;ucza pertyjnego - zarabia miliony za ktore placa uzytkownicy zu .
Polityczne dranstwo !
P
Patriota
pisokomuchy beda siedziec za eksterminacje narodu polskiego poprzez brak norm dla wegla!
A
AG
a co tam takiemu chamowi majchrowskiemu diesel czy azbest?! To ten typ ze "po mnie chocby potop"! Jeszcze 10-15 lat temu w Polsce byla najwyzsza liczba aut napedzanych gazem, z biedy, nie swiadomosci bynajmniej. Dzis rowniez zamiast wymieniac na elektro czy hybrydy miejskie floty autobusowe moznaby taniej przerobic na gaz. Niestety, za chwile wybory i trzeba jeszcze wziac prowizje od czegokolwiek co da sie upchnac na koszt podatnika bo grozi odstawienie od koryta...
A
AG
WEGIEL? Po '89 zlikwidowano wiekszosc polaczen komunikacyjnych bo byly "nierentowne". Byly nierentowne bo trzeba bylo zagospodarowac szrot z niemiec, Polacy na potege zaczeli sprowadzac szrot. Nie samochody, SZROT! Kazdy kto jezdzi widzi to, co wydostaje sie z rury wydechowej nawet 3-4 letnich niemieckich czy francuskich szrotow. Plastikowe smieci folksdojcze eksportowali do Chin, a szrot blizej, do Polski. Wegiel to nastepny problem. Drewno i opalanie nim w kominkach pomimo posiadania ogrzewania gazowego. Polecam kazdemu zimowy wieczor na warszawskich Zawadach, "nuworysze" klasy sredniej maja ogrzewanie gazowe ale "apartamenty" trzeba ogrzac drewnem, jak chaty z ktorych powychodzili 10 lat temu. Co bardziej prymitywni probuja spalac drewno mokre, z jakim skutkiem, wiadomo. Paradoks? W garazu stoja zaparkowane cuda niemieckich technologii na kredyt ale na splaty oszczedza sie powietrzem trujac je podwojnie...
K
Kr@k
Węgiel najgorszej jakości nadal jest sprzedawany! Rząd robi prowizoryczne działania!
Do refleksji!
H
Heh
Termomodernizacja to podstawa bez tego nikt wegla na gaz nie wymieni. Choc gaz tez nie jest taki super. Ogolnie domy jednorodzinne to porazka najwieksi truciciele
H
Heh
Wegiel weglem ciezko sie przestawic. Ale diesle mozna bez problemu z miasta wyrzucic i zastapic chocby gazem czy benzyna. No ale po co majchrowski bedzie o zdrowie dbal mieszkancow. Pewnie ma lexsusa w dieslu. Diesel jest razem z azbestem na liscie substancji rakotworczych
Wróć na i.pl Portal i.pl