Ruszył wielki protest rolników. Jak wygląda sytuacja na drogach?

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
9 lutego o godzinie 10:00 rozpoczął się wielki protest rolników, który obejmie całą Polskę. Strajkujący pojawią się na głównych drogach kraju, dlatego warto wiedzieć, jak obecnie wygląda sytuacja w trasie. O co walczą rolnicy?

Spis treści

Ruszył wielki protest rolników

W piątek, 9 lutego, o godzinie 10:00 wystartował wielki protest rolników organizowany przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Strajk generalny odbywa się na terenie całego kraju, a początkiem działań protestujących jest blokada wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą wraz z blokadami dróg i autostrad w poszczególnych województwach.

Od początku roku rolnicy protestowali m.in. w Niemczech, Francji, Rumunii, Grecji, na Litwie, a w ostatnim czasie w Brukseli, Portugalii, Hiszpanii, czy na Łotwie. Teraz o swoje prawa walczą polscy rolnicy.

Czego oczekują rolnicy?

W komunikacie, jaki pojawił się na stronie związku rolników organizujących protest wyjaśniono, że chodzi o decyzję Unii Europejskiej i brak działań ze strony polskich władz.

"Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny" - czytamy w komunikacie.

Polscy rolnicy głośno chcą sprzeciwić się wprowadzeniu Europejskiego Zielonego Ładu.

"Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP. Prezydium NSZZ RI „Solidarność” apeluje o SOLIDARNOŚĆ całej społeczności rolniczej" - dodają rolnicy.

Mapa protestów rolników

Jak zaznaczają rolnicy, ich strajk obejmie wiele dróg w Polsce, w związku z czym proszą rodaków "o wyrozumiałość i świadomość sytuacji, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy".

"Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych" - zapewniają rolnicy.

Strajkujący proszą również o "unikanie podróży w każdorazowo wymienionych obszarach". Z tej okazji powstała również mapa protestów rolników, na której można sprawdzićmapa protestów rolników, gdzie mogą się pojawić utrudnienia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Sytuacja na drogach podczas protestu rolników

Sytuacja na Podlasiu

Protestujący rolnicy zablokowali w piątek drogę krajową nr 8 w miejscowości Sztabin (Podlaskie) na trasie Białystok - Suwałki.

Policja poinformowała, że droga została zablokowana ok. godz. 9.15. Policjanci zorganizowali objazdy przez Augustów, Lipsk i Dąbrowę Białostocką skąd kierowcy będą mogli dojechać do Sokółki i ominąć blokady znajdujące się w Sztabinie i w Suchowoli.

Na terenie województwa podlaskiego - jak podała policja - jest 16 zarejestrowanych zgromadzeń.

Utrudnienia w Poznaniu

Do centrum Poznania – według zapowiedzi protestujących rolników i informacji poznańskiego magistratu - ma wjechać w piątek ok. 1 tys. traktorów. Z utrudnieniami muszą się liczyć nie tylko kierowcy, ale i pasażerowie komunikacji miejskiej. Utrudnienia spodziewane są też w innych miejscach regionu.

"Rozpoczęcie wydarzenia zaplanowane jest na godzinę 10.00 w rejonie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy Alejach Niepodległości w Poznaniu. Ta ulica na odcinku od ul. Niezłomnych do Parku Cytadela zostanie całkowicie wyłączona z ruchu. Utrudnienia powstaną na drogach dojazdowych do Poznania oraz bezpośrednio do centrum miasta" – zaznaczył Łukasz Paterski z poznańskiej policji.

Paterski zaznaczył, że w trakcie protestu funkcjonariusze będą na bieżąco kierować ruchem oraz wskazywać możliwe drogi objazdu. Zaapelował też do wszystkich kierowców o zrozumienie i cierpliwość na drogach. "Zachęcamy do szukania alternatywnych tras oraz unikania podróży do centrum miasta, gdy nie jest to konieczne" – podkreślił.

O utrudnieniach dla kierowców, ale także dla pasażerów komunikacji miejskiej poinformował także Urząd Miasta Poznania. Magistrat wskazał, że "kolumny ciągników mają wjechać do Poznania z 12 kierunków - tyle punktów spotkań wokół miasta ustalili organizatorzy protestu".

"W miarę możliwości utrzymywana będzie komunikacja zbiorowa wzdłuż al. Niepodległości oraz ruch poprzeczny przez śluzy. Późniejsze utrzymanie komunikacji autobusowej na tej ulicy będzie zależne od liczby ciągników. Jeżeli sprawdzi się zapowiadana liczba uczestników (około 1000) prawdopodobnie zamknięte zostaną również ulice dojazdowe do al. Niepodległości - m.in. Solna, Libelta, Św. Marcin, Królowej Jadwigi. Nie będzie możliwy również wjazd w ul. Kościuszki, która będzie zamknięta od ul. Libelta do Fredry" – podał magistrat i zaznaczył, że ruch tramwajowy w całym mieście ma odbywać się normalnie, a w centrum ma zostać utrzymany dzięki śluzom zabezpieczonym przez policjantów.

Protesty w woj. mazowieckim

Droga krajowa 50 jest zablokowana od ronda w miejscowości Stojadła do miejscowości Arynów w powiecie mińskim (woj. mazowieckie). Policjanci kierują ruch na wyznaczone objazdy.

Wcześniej policja informowała, że w miejscowości Ryczołek w kierunku trasy S2 od strony Węgrowa przemieszcza się duża liczba ciągników rolniczych oraz, że możliwe są tam utrudnienia w ruchu pojazdów.

Blokady na Podkarpaciu

Protestujący rolnicy całkowicie zablokowali w piątek rano rondo w Przeworsku na autostradzie A4 w kierunku Korczowej oraz zjazd na dw 835. W innych miejscach protestujący przechodzą przez przejścia dla pieszych i blokują m.in. dojazd do przejścia granicznego w Medyce. Protesty mają potrwać do 15.

Jak informuje GDDKiA, na autostradzie A4, na odcinku od węzła Łańcut do węzła Jarosław Zachód, w kierunku Korczowej rolnicy całkowicie zablokowali rondo w Przeworsku i zjazd na drogę wojewódzką nr 835 na Lublin. Najbliższy możliwy zjazd z A4 na węźle Jarosław.

Z kolei na dk 28, prowadzącej do przejścia granicznego w Medyce, rolnicy blokują prawy pas ruchu, przepuszczając jeden samochód ciężarowy na godzinę i przechodzą przez przejście dla pieszych. Samochody osobowe kierowane są na drogę gminną.

Przez przejście dla pieszych trzymający transparenty rolnicy przechodzą także w Wierzawicach na odcinku dk 77 między Jarosławiem a Nową Sarzyną.

"Według naszych informacji będą przepuszczać dwa, trzy, pojazdy co godzinę" – podała GDDKiA.

Policja zorganizowała objazdy przez Giedlarową i Leżajsk.

"Po godzinie 15 odbędzie się przejazd rolników przez miasto Leżajsk do Placu Mariackiego, ul. Jana z Dukli i ul. Jagiełły, która łączy się z obwodnicą Leżajska. W tym miejscu protestujący rozjadą się do domów" – przekazała GDDKiA.

\

Z utrudnieniami muszą liczyć się także kierowcy jadący drogą krajową nr 28 między Jasłem a Rymanowem. Na tym na odcinku około 30 ciągników rolniczych przejeżdża na trasie Rymanów-Krosno do skrzyżowania z dw 990 Twierdza Krosno, a następnie zawraca na skrzyżowaniu z dk 28 i dw 990. Ruchem kieruje policja.

Z kolei na dk 94, między Ropczycami a Sędziszowem Młp. rolnicy bardzo powoli przejeżdżają ciągnikami, przez co powodują chwilowe zatory w ruchu.

Na tej samej trasie między Pilznem a Dębicą, w miejscowości Machowa, kilkanaście ciągników wyjechało w kierunku Rzeszowa. Nawrócić mają w Parkoszu po czym wjechać do centrum Pilzna. Kolumnę ciągników obstawia policja.

Jak zaznacza GDDKiA, nie ma utrudnień w ruchu w kierunku Tarnowa, natomiast w kierunku Rzeszowa ruch jest powolny – odbywa się bowiem za kolumną ciągników.

Spowolniony ruch jest także na dk 28 w Trzcinicy, w kierunku Jasła. Tam drogą porusza się ponad 60 ciągników spowalniając ruch.

Kilka ciągników spowalnia także ruch na trasie nr 84 Zagórz-Lesko, w miejscowości Huzele.

Utrudnienia w ruchu spotkają kierowców również na w Jaśle, gdzie rolnicy zablokowali rondo Solidarności. Jak podaje GDDKiA, powołując się na organizatora protestu, obecnie od strony Biecza jedzie tam około 100 traktorów.

"Ma do nich dołączyć ok. 20 ciągników od strony Krosna (dk 28) i także około 20 od strony Kołaczyc (dk 73). Na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną kolumny poruszają się zgodnie z przepisami, natomiast na rondach policja ma kierować ruchem" – zapewniają drogowcy.

Zastrzegają, że po blokadzie ronda Solidarności na dk 73 także należy się spodziewać dłużej trwających utrudnień z powodu rozładowania korków.

Policja zapewnia, że wszędzie w miejscach protestu są funkcjonariusze, którzy dbają o bezpieczeństwo i kierują na objazdy.

"Mieszkańcy Podkarpacia oraz kierowcy podróżujący drogami naszego województwa muszą liczyć się z utrudnieniami. W związku z tym apelujemy do wszystkich kierowców o wyrozumiałość oraz cierpliwość. Jeżeli konieczne będzie przemieszczanie się, prosimy o wcześniejsze zaplanowanie trasy i skorzystanie z dostępnych objazdów" – przekazała Ewelina Wrona z zespołu prasowego KWP w Rzeszowie.

Ponad 80 ciągników stoi także na parkingu przy rzeszowskim urzędzie wojewódzkim, ale nie utrudniają ruchu. Jedynie w czasie ich przejazdu pod urząd kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami. Tak samo będzie po zakończeniu protestu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl