18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Ćmy, które piją ludzką krew, podbijają Europę

Adam Synowiec
Wiele ciem i motyli natura wyposażyła w kłujki które są w stanie przebić ludzką skórę
Wiele ciem i motyli natura wyposażyła w kłujki które są w stanie przebić ludzką skórę 123RF
Nowy gatunek ciem karmiących się krwią innych istot odkryto na Syberii w lasach tuż przy granicy z Chinami. To już druga populacja wampirzych nocnych motyli, jakie zidentyfikowałaamerykańska uczona Jennifer Zaspel.

Krwiopijców odmiany Calpytra thalictri znalazła ona już dwa lata temu także w innej części Rosji. Zaspel uważa, że wykształcenie się u odmiany ćmy zdolności pozyskiwania i posilania się krwią ssaków to przykład wciąż trwającej ewolucji w świecie natury.

Od kilku lat ćmy wampiry są spotykane jednak już także w północnej Europie. Prawdopodobnie zaadoptowały się na nowych żerowiskach z powodu ocieplenia klimatu. Po raz pierwszy zauważono je w roku 2000 w południowej Finlandii. Latem 2008 roku zaobserwowano owady wampiry też w centralnej Szwecji, na północ od Sztokholmu.

- Wydaje się, że to spora populacja. Obszar wokół Dalalven jest szczególnie atrakcyjny dla odmiany tego gatunku - twierdzi entomolog Jan-Olof Bjorklund, wypowiadając się w programie przyrodniczym szwedzkiego radia.

Ćmy Calyptra thalictri widuje się najczęściej w okolicach, gdzie gromadnie rośnie roślina o nazwie rutewka, pospolita bylina łąkowa i bagienna z rodziny jaskrowatych. Różne odmiany rutewki ochoczo zarastają nieużytki w Polsce. Rutewka orlikolistna uważana jest nawet za roślinę ozdobną i hodowana w przydomowych ogródkach w Polsce.

Ćmy Calyptra thalictri oryginalnie występują w Malezji, w okolicach Uralu i w południowej Europie. Mała ćma wykorzystuje swą motylą trąbkę do pożywiania się miąższem owoców. Jej kłujka jest na tyle mocna i twarda, że przebija skórkę moreli czy brzoskwini. Ćma przy robieniu otworu wykonuje ruch głową jak młot pneumatyczny. Początkowo drąży dołek, ruszając głową na boki, a potem wciska kłujkę głębiej, żeby ssać krew.

Wampirzy podgatunek Calyptry ewolucyjnie wykorzystał wrodzoną, naturalną umiejętność nakłuwania owoców do przebijania się też przez skórę zwierząt i ludzi. Przystosowując się do trawienia krwi wysysanej z żywych organizmów.

Po raz pierwszy krew ludzką w żołądkach samców Calyptra thalictri odkrył w 1999 roku rosyjski badacz Władimir Kononenko. Jennifer Zaspel uważa, że z krwi krów, jeleni czy ludzi samczyki Calyptry pozyskują sole mineralne, których niewiele jest w owocach. Sole te są potem przekazywane samicom podczas kopulacji, a te dostarczają je potomstwu.
O odkryciu ciem wampirów z Syberii doniósł serwis National Geographic News. Zaspel uważa, że jej ćmy krwiopijcy są nowym, oddzielnym gatunkiem, który samodzielnie wyewoluował. W styczniu zacznie porównywać DNA owadów z Europy i Rosji, żeby to udowodnić.

***

W przeciwieństwie do komarów wampirami wśród ciem Calpytra thalictri są jedynie samce.
Ukąszenie ćmy bardziej doskwiera od komarzego. Miejsce nakłucia jest zaczerwienione i boli do trzech godzin. Pokąsanie nie jest jednak groźne dla człowieka.

Według Matta Robertsona z londyńskiego Zoological Society wampiryzm u ciem i much to typowy trend ewolucyjny. Jeśli ich kłujki potrafią przebić skórkę owocu, to są zdolne też przedziurawić ludzką skórę.

Niektórzy z badaczy uważają, że wampiryzm u owadów i zwierząt wyewoluował z zachowań mniej drastycznych - karmienia się łzami, odchodami czy płynami surowiczymi z gojących się ran zwierząt i ludzi. Niektóre ćmy są wyspecjalizowane w spijaniu krowich łez, które są źródłem soli mineralnych. W Finlandii takie ćmy nazywa się kynnel (łza).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
chorzy jesteście? komary to też krwiopijcy i jakoś żyjemy z nimi i trudno. Największymi krwiopijcami wampirami są ludzie!!!!!!
k
kajtek
W samo południe użądliła mnie ćma, dość boleśnie. Pozostał krwiak wielko-
ści złotówki. Działo się w Tomaszowie Maz. nad Pilicą przy moście kolejo-
wym. Rozgniotłem gada.
E
EZ
Ten krwiożerczy owad dopadł mnie gdy spałam. Poczułam ukłucie jak komara, nawet nie otwierając oczu chciałam zabić owada, jednak ze zdziwieniem pod palcami poczułam ćmę, która zatrzepotała skrzydełkami i odleciała, także nawet nie widziałam jak wyglądała, na dekolcie pozostawiła dwa okrągłe otworki, jak zadrapania, trochę trudno się goją /wielkość ranek ok 1 mm średnicy./
M
Michał
Merytoryczne dno. Podgatunek rzędu? gatunek odmianą? odmiana rzędu?
m
motylek
ale to prawda ja znalazłam takiego motyla przy rowerze i od paru dni jest w słoiku czekam żeby pokazać go pani od przyrody - ciekawe co powie ...
h
heliosfera
redakcja sieje panikę, a czytelnik dyletant pisze głupoty. Wszystkich motyli jest ok. 150 tys. gatunków, a Czarnobyl nie ma z tym nic wspólnego.
o
okonek
kto by to jescze niedawno przypuszczal, ze rzemily nocny motylek zwampirzeje? mutacja?
Wróć na i.pl Portal i.pl