Rotmistrz Witold Pilecki. Od jego zamordowania mijają 74 lata

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
W środę 25 maja 2022 roku, w 74. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, o godz. 21:30 w całym kraju zapłoną znicze pamięci.
W środę 25 maja 2022 roku, w 74. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, o godz. 21:30 w całym kraju zapłoną znicze pamięci. Fot. Przemyslaw Swiderski
Witold Pilecki to jeden z największych polskich bohaterów z czasów II wojny światowej. Dobrowolnie dał się uwięzić w niemieckim obozie śmierci w Auschwitz, by organizować tam ruch oporu i przekazać światu, jak wygląda Holokaust. W środę przypada 74. rocznica jego stracenia przez władze komunistyczne PRL. W całym kraju w godzinie śmierci Pileckiego zapłoną znicze pamięci.

Witold Pilecki: 74. rocznica śmierci

W środę przypada 74. rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. Polski bohater zginął 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej. Późnym wieczorem tamtego dnia wykonano na nim wyrok śmierci wydany przez komunistyczny sąd PRL.

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie w środę o godz. 10:00 córka rotmistrza, Zofia Pilecka, zaprezentuje dziennikarzom pamiątki po ojcu. W godzinach 10:00–18:00 możliwe będzie składanie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod ścianą śmierci, gdzie zabijano strzałami w tył głowy żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W Muzeum będzie można też zobaczyć miejsca związane z rtm. Pileckim oraz ekspozycję pamiątek po nim. O godz. 18:30 przewidziano mszę polową w intencji Pileckiego.

O godzinie 20:30 w warszawskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędzie się koncert "W hołdzie Rotmistrzowi", na którym wystąpią m.in.: Krzysztof Cugowski, Krzysztof Iwaneczko, Basia Pospieszalska i Klaudia Kołata.

W godzinie śmierci Witolda Pileckiego – o 21:30 – w kilkudziesięciu miastach w całym kraju zapłoną znicze pamięci.
Lista miejsc w których zapłoną znicze >>>

Pilecki

Kim był Witold Pilecki?

Witold Pilecki (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu) to jeden z największych bohaterów II wojny światowej. Był żołnierzem podziemnej Armii Krajowej, rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego. Jako ochotnik dał się uwięzić w niemieckim obozie śmierci Auschwitz, gdzie zajmował się organizowaniem ruchu oporu oraz opracował pierwsze sprawozdania o niemieckim ludobójstwie – znane jako "raporty Pileckiego", które trafiały później na Zachód.

Po brawurowej ucieczce z KL Auschwitz pozostał aktywny w działalności polskiego podziemia zbrojnego. Wziął udział w powstaniu warszawskim, gdzie dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II na Woli. Dostał sie do niemieckiej niewoli.

W okresie powojennym utrzymywał swoje kontakty z osobami z konspiracji. Zaczęły go rozpracowywać komunistyczne służby bezpieczeństwa, które aresztowały go na początku maja 1947 roku. 15 marca 1948 komunistyczny sąd skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim poprzez strzał w tył głowy.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl