Rocznica zbrodni katyńskiej. Prezydent Andrzej Duda uczcił ofiary sowieckiego mordu

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 12 lat
Prezydent Andrzej Duda złożył w piątek wieniec przed Epitafium Katyńskim w muzeum na warszawskiej Cytadeli. – Wspominamy ofiary zbrodni katyńskiej, składamy im hołd, ale wołamy także o sprawiedliwość, o to, by można było w szczegółach wyjaśnić tę zbrodnię – podkreślił.
Prezydent Andrzej Duda upamiętnił ofiary zbrodni katyńskiej.
Prezydent Andrzej Duda upamiętnił ofiary zbrodni katyńskiej. PAP/Rafał Guz

Spis treści

Prezydent upamiętnił zbrodnię katyńską

W sobotę 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W piątek prezydent RP odwiedził Muzeum Katyńskie na warszawskiej Cytadeli, gdzie złożył wieniec przed Epitafium Katyńskim i zapalił znicze przed tablicami epitafijnymi.

– Mówimy symbolicznie o zbrodni katyńskiej, choć przecież wiemy znakomicie, że tych miejsc było bardzo wiele. W sumie ponad 22 tys. ludzi - polskich inteligentów, nie tylko oficerów, ale także społeczników, działaczy różnych organizacji, nie tylko żołnierzy, ale także policjantów, funkcjonariuszy polskiego państwa zostało brutalnie zamordowanych, w większości strzałem w tył głowy – wspomniał Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że „liczba polskich ofiar na Wschodzie wtedy i potem była przeogromna”.

– To była hekatomba naszego narodu. Wspominamy ich, składamy im hołd, ale dzisiaj wołamy także o sprawiedliwość, o to, by można było w szczegółach wyjaśnić tę zbrodnię. Rosja przyznała się do niej po upadku państwa sowieckiego, ale dzisiaj wiadomo, że na nowo są próby zacierania historii. Na szczęście udało się dotrzeć do dokumentów i wiemy, że to nie kto inny, tylko kierownictwo państwa sowieckiego, na czele ze Stalinem, wydało rozkaz wymordowania polskich oficerów – powiedział.

Rosyjskie zbrodnie wojenne

Prezydent podkreślił, że również dzisiaj widzimy ogrom zbrodni, których Rosjanie dopuszczają się na terenie okupowanej przez nich Ukrainy.

– Sprawcy powinni zostać skazani, powinni odpowiedzieć przed światem za swoje zbrodnie. Ich twarze powinny być znane światu. Powinni być napiętnowani, by nigdy więcej się to nie powtórzyło. Tak jak zbrodnia katyńska nigdy nie została ukarana, jak sprawcy zbrodni katyńskiej nigdy nie ponieśli odpowiedzialności. Być może właśnie dlatego potem zdarzyła się Bucza i inne zbrodnie, które oglądaliśmy w ostatnich latach. Wszystkie zbrodnie popełnione na ludzkości, na niewinnych, na tych, którzy nie mogą się bronić, muszą zostać wyjaśnione i ukarane – podsumował.

13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZS. Od 2008 r. 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl