Rocznica śmierci Johna Lennona. Artysta zginął z rąk Marka Chapmana 8 grudnia 1980 r. przed swoim domem w Nowym Jorku - WIDEO

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wideo
od 16 lat
8 grudnia miał być kolejnym zwykłym dniem z życia gwiazdy muzyki pop. Nie był. Idącego w pobliżu swojego domu Johna Lennona dosięgły kule. Słynny Beatles zmarł w szpitalu niewiele minut później. Dziś mija 43. rocznica zabójstwa jednej z ikon muzyki pop w historii.
Yoko Ono i John Lennon w Nowym Jorku w 1980 r.
Yoko Ono i John Lennon w Nowym Jorku w 1980 r. Oscar Abolafia/Everett Collection/East News

John Lennon nie zyje

8 grudnia 1980 r. ok. godz. 22:49 (czasu amerykańskiego) John Lennon został postrzelony przez Marka Davida Chapmana w bramie apartamentowca Dakota, w którym artysta mieszkał na Manhattanie w Nowym Jorku.

Kuriozalne jest to, że właśnie pod koniec 1980 r. John Lennon zrezygnował z usług ochrony osobistej, którą przez lata zatrudniał. Kilka godzin przed śmiercią udzielił wywiadu Dave’owi Sholinowi i Laurie Kaye, w którym powiedział m.in.: Wciąż wierzę w miłość, w pokój, w pozytywne myślenie.

Dosięgły go cztery z pięciu wystrzelonych kul. Ponieważ stan muzyka był ciężki (stracił około 70% krwi), nie czekano na ambulans. Policjanci przewieźli radiowozem rannego Lennona do szpitala, jednak już o godz. 23:07 personel wydał komunikat o śmierci Lennona.

Przerwana transmisja meczu

Stacja TV ABC News podała wiadomość o zgonie, przerywając transmisję meczu futbolowego. Dwie godziny po zamachu przed domem Lennona zaczęli gromadzić się ludzie, pragnący oddać mu hołd.

10 grudnia 1980 r. ciało artysty zostało skremowane. Jego żona Yoko Ono postanowiła, że pogrzeb nie będzie publiczny, a do fanów zwróciła się jedynie z prośbą o modlitwę. Tysiące ludzi gromadziły się na ulicy, śpiewając piosenki Lennona i kontemplując w ciszy jego dorobek.

Zabójca Johna Lennona Mark Chapman został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności i trafił do więzienia Attica State Prison niedaleko Buffalo (stan Nowy Jork).

W dokumencie "Lennon: Murder Without A Trial" zarządca budynku na Manhattanie, przed którym 8 grudnia 1980 r. zastrzelono Lennona, po raz pierwszy publicznie wypowiada się o tragedii. Jay Hastings pracował wówczas w recepcji budynku i słyszał ostatnie słowa Lennona. Mówi, że muzyk krzyknął: „Postrzelił mnie”.

Zabójstwo Johna Lennona. Krwawe szczegóły

Z ust leciała mu krew. Upadł na ziemię. Przewróciłem go na plecy, zdjąłem okulary i położyłem je na biurku. A Yoko krzyczała: "Wezwij karetkę, wezwij karetkę" – mówi Hastings.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Taksówkarz Richard Peterson siedział w swoim aucie zaparkowanym przed budynkiem i widział atak. Mówi tak: Lennon wyszedł z budynku i ten dzieciak powiedział: „John Lennon”. Patrzyłem na niego przez przednią szybę mojego auta. Widziałem, jak go zastrzelił... Ten facet właśnie zastrzelił Johna Lennona.

Taksówkarz dodaje: Myślałem, że kręcą film, ale nie dostrzegłem żadnych świateł, kamer ani niczego, więc zdałem sobie sprawę: "hej, to nie jest film".

Dlaczego Mark Chapman zabił Johna Lennona?

Zapytany o motywy zabicia gwiazdy, Mark Chapman nawiązuje do piosenki Beatlesów, mówiąc: „All You Need Is Love, słyszałeś to kiedyś?”. Cóż, ja na to odpowiem tak: wystarczy miłość i 250 milionów dolarów. Był największym, najbardziej fałszywym sukinsynem, jaki kiedykolwiek żył.

Przez oddaniem strzałów Mark Chapman podszedł do muzyka i poprosił o autograf. Lennon podpisał się pod kopią swojego albumu "Double Fantasy".

W 2007 J.P. Schaefer nakręcił film "Rozdział 27" o zabójstwie Lennona. W głównych rolach wystąpili Jared Leto i Lindsay Lohan.

John Lennon urodził się jako John Winston Ono Lennon 9 października 1940 r. w Liverpoolu. Był współzałożycielem zespołu The Beatles. Wraz z Paulem McCartneyem Lennon stworzył znaczącą większość repertuaru czwórki z Liverpoolu. Słynął też z działalności pozamuzycznej.

Wraz z żoną Yoko Ono, którą oskarżano o rozbicie zespołu The Beatles, oboje nie stronili od deklaracji politycznych. Przez część fanów John Lennon był traktowany prawie jak bóg.

Największym osiągnięciem muzycznym Lennona po erze z The Beatles był protest song "Imagine".

W 1965 r. John Lennon otrzymał z rąk królowej Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego V klasy (MBE). W 1994 r. został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

W 2002 Liverpool uczcił pamięć Lennona, nazywając jego imieniem miejscowe lotnisko. W tym samym roku w plebiscycie BBC na „100 najważniejszych Brytyjczyków wszech czasów” nazwisko Lennona znalazło się w pierwszej dziesiątce zestawienia.

Ostatnie zdjęcie Johna Lennona

8 grudnia 1980. Była godz. 16:40. Paul Goresh robi ostatnie wyraźne zdjęcie Johna Lennona w drodze do studia Record Plant Recording Studios na nagranie piosenki Yoko Ono "Walking on Thin Ice".

A taka była reakcja Paula McCartneya na wieść o śmierci kolegi z The Beatles:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl