Rocznica Lubelskiego Lipca. 38 lat temu robotnicy rozpoczęli strajk i wygrali z władzą

Sławomir Skomra
Michał Kasprzak był jednym z uczestników strajku w lubelskiej lokomotywowni
Michał Kasprzak był jednym z uczestników strajku w lubelskiej lokomotywowni archiwum
To był pierwszy protest robotników w PRL, którym udało się wywalczyć spełnienie ich postulatów. W niedzielę będziemy obchodzić 38. rocznicę Lubelskiego Lipca.

Pod tą nazwą kryją się strajki, które w ciągu kilku dni z WSK Świdnik rozprzestrzeniły się na całą Lubelszczyznę. Co więcej, były przykładem dla robotników z Wybrzeża, którzy w sierpniu 1980 r. rozpoczęli festiwal Solidarności. Bez lipca nie byłoby sierpnia - powtarzają historycy. To właśnie w lipcu 1980 strajkowały najważniejsze zakłady regionu, aż w końcu władza zgodziła się zrealizować postulaty strajkujących. Były to np. podwyżki czy demokratyczne wybory do rady zakładowej lokomotywowni lubelskiej.

Maszyniści przystąpili do strajku 16 lipca. Do tej pory żywa jest plotka, że przyspawano pociągi do torów. - Bzdura. Tyle razy to wyjaśniałem, a media nadal powtarzają tę plotkę. Nawet niedawno słyszałem ją w telewizji - irytuje się Michał Kasprzak, jeden ze strajkujących maszynistów. - Przyspawanie byłoby nieodpowiedzialne. Lokomotywa nadawałaby się do wyrzucenia albo do poważnej naprawy - dodaje.

Faktem jest jednak, że dzięki maszynistom został zablokowany ruch kolejowy w całym lubelskim węźle. Było to możliwe dzięki zablokowaniu tzw. karuzeli. To ruchoma część torów w lokomotywowni. Na wjeździe i wyjeździe do niej postawiono lokomotywy i zabrano do nich klucze. Dodatkowo zatrzymano i unieruchomiono pociągi na stacji towarowej i osobowej.

Komunistyczna władza chciała do lokomotywowni wprowadzić łamistrajków. - Kolejarzy np. z Dęblina. Zakwaterowano ich w hotelu kolejowym na Tatarach, ale nie zdecydowano się na takie rozwiązanie. Bali się - wspomina Kasprzak.

Fenomenem Lubelskiego Lipca było to, że fabryki nie pracowały, kolej nie kursowała, tak samo MPK w Lublinie, a mieszkańcy nie narzekali. Solidaryzowali się z robotnikami.

Kasprzak Lubelskiego Lipca nie rozpatruje w kategoriach sukcesu czy porażki. Na pewno na plus zapisuje wybory do rady zakładowej. - Mam z nich pamiątkę. To plakietka z napisem „Tow. Michał Kasprzak”. Śmialiśmy się z kolegami, że po strajku zostaliśmy towarzyszami - relacjonuje.

Na tegorocznych obchodach Lubelskiego Lipca Kasprzaka nie będzie, bo wyjechał. Ale gdyby był na miejscu, to na uroczystości by nie przyszedł. - Nigdy nie przychodzę. W pierwszych rzędach zasiadają politycy, a powinny to być miejsca dla strajkujących. Tymczasem moi koledzy stoją gdzieś pod płotem - narzeka i dodaje: - Proszę sobie wyobrazić, że żaden z maszynistów z 1980 r. nie otrzymał odznaczenia państwowego. Nawet nieżyjący już Janusz Iwaszko. Był jednym z najbardziej zaangażowanych w strajk, choć należał do partii i był przewodniczącym Związku Młodzieży Socjalistycznej. Należy mu się najważniejszy z orderów.

Obchody Lubelskiego Lipca

Rozpoczną się w tę niedzielę o godz. 10 mszą w kościele pw. NMP Matki Kościoła przy ul. Wyszyńskiego w Świdniku. Na godz. 11.15 zaplanowano uroczystości na terenie PZL Świdnik.

Kolejna część obchodów za tydzień, 15 lipca. O godz. 10 będzie uroczyste posiedzenie zarządu lubelskiej „Solidarności”. Na godz. 11.30 zaplanowano mszę w lubelskiej archikatedrze, skąd jej uczestnicy przejdą do lokomotywowni przy Dworcu Głównym PKP.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


Zobacz także: Ćwiczenia służb na rampie kolejowej w Lublinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rocznica Lubelskiego Lipca. 38 lat temu robotnicy rozpoczęli strajk i wygrali z władzą - Kurier Lubelski

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
Uczestnik strajków
Moi drodzy, należalo dokladnie czytać ulotki i wyciągać z nich odpowiednie wnioski.Rękami robotników zorganizowano strajki a po obaleniu wladzy ludowej szybko obsadzili wszytkie stołki w myśl zasady Teraz my. Zmieniamy ustroj na kapitalistyczny ale kapitalistami jesteśmy my a lud do roboty.My uwłaszczamy się na wspólnym majątku,likwidujemy duże zakłady pracy typu FSC,WSK, stocznie, kopalnie gdyż to byly skupiska związkowcow. Nawet kolebkę Solidarności nie chcieli pozostawić.Teraz licytują się który miał większe zasługi a prawdziwi "ideowcy" przymierają glodem zapomniani przez wszytkich.
u
uczciwy
Szanowni Państwo mam pytanie, co zostało z tej lubelskiej Solidarności z 1980 roku? Nic obecna solidarność to tylko nazwa i mam kolejne pytanie co mają związkowcy z opłacanych co miesiąc przez siebie składek ? Oczywiście oprócz tych tej grupki wzajemnej adoracji, która z tego korzysta...
g
gosc
ale baranie pieprzysz, sprawiedliwie, doświadczam tej sprawiedliwości, jesteś już stary i głupio myślący
g
gosc
pieprzysz bo nie znasz prawdy, bo w książce to wyczytałeś
g
gosc
to przez was cholery teraz zapieprzam mając ponad 40 lat pracy na cudze bachory praktycznie za najniższą krajową, oby was trafiło. Przez was teraz jesteśmy traktowani jak parobki. Góra, złodzieje i rozmnażająca patologia poniża nas uczciwie pracujących za grosze, obyście odcierpieli na tej górze naszą krzywdę, bo już was mało zostało tych baranów, którzy doprowadziliście nasz kraj do takiego stanu.
W
Weteran
Gdyby nie Ci ludzie dalej bys zyl w biedzie jak za PRL-u, z kartkami , talonami, z zanieczyszczonymi rzekami, dymiacymi kominami fabryk bez filtrow! Z zomo na ulicach, Syfie i brudzie na Starym Miescie, lapowkami, smierdzacymi kiblami itp.Do pracy jezdzilibysmy na Ukraine i pracowali za 600zl miesiecznie, bo w 1990r bylismy na podobnym poziomie, a Ukraina bogatsza jest jasli chodzi o bogactwa naturalne i urodzajne ziemie!
g
gość
Wygrali jeszcze większy syf niż był
i
i678
Jak się ma 65 lat to lepiej nie pisać na temat rynku pracy, bo się nie zna realiów.
A
Adam z Lublina
Obecna Solidarność to przybudówka partii rządzącej. Ostatnio wizytujący Lubelszczyznę marszałek Karczewski miał spotkanie z wyborcami w siedzibie Solidarności, w czasie kiedy trwały protesty pielęgniarek w lubelskich szpitalach! Pytam, o czyje interesy dba obecna Solidarność, pracownicze czy rządzących polityków? Jaki strajk poparli przez ostatnie 2,5 roku ? Żadnego! Mało tego, straszyli nauczycieli, że ich strajk jest nielegalny i mogą być wyciągane wobec strajkujących konsekwencje! To chyba za komuny ówczesne pseudo związki były bardziej pracownicze niż obecna Solidarność! Uważam, że sprzeniewierzyli tradycje dawnej Solidarność, sprzedali się za stołki w sejmie ( Pan Śniadek) i dlatego nie należy im się logo Solidarności!
W
Weteran
Oj, do szkoly to sie mialo pod gorke, nic dziwnego, ze nie stac Cie na lepsza prace niz 2-tys!
k
konrad
I na co nam to było.
Czy naprawdę tak trudno zrozumieć że kapitalizm od socjalizmu różni się tylko tym że w kapitaliźmię człowiek wykorzystuje człowieka a w socjaliźmię odwrotnie.
i
iyt
Znajdzie godziwą pracę, ale nie w tym kraju, ani tym bardziej w tym mieście. Układy są dalej i bylejakość też. Za 2000 rodziny nie wyżywi. Polacy wyjeżdżają a sprowadza się tu Ukraińców, Uzbeków, Tadżyków, Hindusów. Zostają sami emeryci, janusze biznesu i ich dzieci. Dług nieporuwnywalny do tego z poprzedniego systemu. Gratuluje dobrego samopoczucia.
E
Emeryt
Galerie handlowe pija sobie piwo w ogroddkach, do tego Elita!
W
Weteran
Mam 65-lat, tak ze po polowie zycia w poprzednim jak i obecnym systemie! Kiedys to wszystko bylo Nasze ,Polskie, panstwowe, kazdy mial prace, ale byla straszna bieda zastanawiam sie czasem co ci pracownicy w tym ja robili, co w tej pracy robili, jak wszystko bylo na kartki, przydzialy, talony, deputaty, asgnaty, dla swoich. wszedzie dzidostwo bylejakosc, lapowki, "znajpmosci" itp! Obecnie moze nie jest idealnie, ale bardziej sprawiedliwie, dobry,pracowity pracownik zawsze znajdzie sobie godziwa prace, a nie jak za PRL-u wszyscy mieli mniej wiecej po rowno, i ten solidny, pracowity i len i obibok!A jesli chodzi o" groszowe pensje" to prosze sobie porownac relacje cen do zarobkow- wtedy, a teraz to szybko mozna wyleczc sie z nostalgii za poprzednim systemem!!!
M
Marnotrawienie pieniędzy
Dlaczego nie ma 500+ na każde dziecko? Dlaczego marnotrawi się pieniądze na różne zbędne iinwestycje? Ławki w nowym przystankach się łamią i są niepomalowane.Dlaczego przez 18 lat nikt nie malował kładki na Filaretów? niedługo znowu rozpiszą przetarg, bo zardzewiała i trzeba będzie płacić
20 000 000 zł, a wystarczylo tylko regularnie ją malować
Wróć na i.pl Portal i.pl