Robert Kubica rozpoczyna sezon. PKN Orlen wciąż partnerem

Zbigniew Czyż
Zbigniew Czyż
Robert Kubica, (po lewej) i Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Robert Kubica, (po lewej) i Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Adam Jankowski / Polska Press
W piątek na torze Sebring na Florydzie rozpoczną się długodystansowe mistrzostw świata WEC (World Endurance Championship). W zespole WRT wystartuje Robert Kubica. Wyścig 1000 mil Sebring rozpocznie 11. sezon cyklu długodystansowych mistrzostw świata.

W sezonie 2023 Kubica będzie zawodnikiem belgijskiego zespołu WRT i będzie rywalizował w klasie LMP2. Były kierowca Formuły 1 reprezentował już barwy tej ekipy w 2021, gdy wywalczył tytuł w European Le Mans Series.

Partnerami Polaka w teamie WRT będą Szwajcar Louis Deletraz, z którym triumfował w 2021 w ELMS, oraz urodzony w Angoli Portugalczyk Rui Andrade.

W 2021 roku Kubica startował w barwach WRT w 24 Le Mans, gdzie team był bliski zwycięstwa, ale na minutę przed końcem rywalizacji doszło do awarii samochodu. 38-letni krakowianin w tym roku zakończył swój udział w rywalizacji w F1, nie będzie już bowiem kierowcą testowym i rezerwowym zespołu Alfa Romeo.

Kubica w dalszym ciągu wspierany przez Orlen

Kubica w WEC w sezonie 2023 będzie wspierany przez PKN Orlen. Jest nadal ambasadorem tej marki, a koncern pozostał w F1 jako partner zespołu Alpha Tauri, ale Kubica już w tym projekcie nie bierze udziału.

W ostatni weekend na Sebring International Raceway odbyły się pierwsze w sezonie testy. W LMP2 bardzo dobrze wypadł Orlen Team WRT z Kubicą w składzie plasując się na drugiej pozycji. Najszybszy był team United Autosports.

Bolidy LMP2 są prototypami. Ich konstrukcja nie jest oparta na żadnym, już istniejącym samochodzie wyścigowym. Nadwozie wykonane jest z włókna węglowego, napęd stanowią silniki V8 o pojemności 4.2 litra, dostawcą w większości jest firma Gibson. Ich moc została w porównaniu do wersji z ubiegłego roku zmniejszona z 600 do 540 KM.

Zmiany dotyczą także aerodynamiki, minimalnie podwyższono natomiast wagę samochodów, które będą w tym roku ważyły 950 kg. Według danych producentów maksymalna prędkość bolidu LMP2 to 340 km/h.

Początek sezonu WEC 17 marca

Sezon długodystansowych mistrzostw świata WEC rozpocznie się 17 marca na torze Sebring w USA. W programie jest siedem rund. Ostatnia, ośmiogodzinny wyścig w Bahrajnie odbędzie się 4 listopada.

W sezonie 2022 Prema Orlen Team zajął w WEC piątą lokatę, do czwartego teamu WRT stracił tylko jeden punkt. W zespole jeździli Kubica, Deletraz, z którym w poprzednim sezonie Polak triumfował w klasyfikacji generalnej Le Mans Series oraz debiutant Włoch Lorenzo Colombo.

Kalendarz WEC (World Endurance Championship) 2023

11-12 marca - testy Sebring
17 marca - 1000 mil Sebring
16 kwietnia - 6 godzin Portimao
29 kwietnia - 6 godzin Spa-Francorchamps
10-11 czerwca - 24 godziny Le Mans
9 lipca - 6 godzin Monza
10 września - 6 godzin Fuji
4 listopada - 8 godzin Bahrajn

(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl