Rewitalizacja bloków z wielkiej płyty. Nowoczesne windy i ocieplenie. Co jeszcze proponuje premier?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Bloki z wielkiej płyty będą rewitalizowane.
Bloki z wielkiej płyty będą rewitalizowane. Szymon Łaszewski / PAP
Bloki z wielkiej płyty mają być rewitalizowane. Zapowiedział tak premier Mateusz Morawiecki. Czym jest „wielka płyta”, kiedy budowano najwięcej takich domów i jak długo miały przetrwać? Mają być kolejne inwestycje rządowe. Obejmą nie tylko termomodernizację. To także nowoczesne windy, nowe parki i miejsca odpoczynku dla rodzin.

Spis treści

Kiedy wybudowano najwięcej bloków w technologii z „wielkiej płyty”?

Bloki z wielkiej płyty kojarzymy głównie z epoką Edwarda Gierka, czyli latami 70-tymi XX wieku. To właśnie wtedy nowe bloki powstawały „jak grzyby po deszczu”, choć pierwszy z nich wybudowano w Warszawie na Jelonkach już w 1957 roku. W 1971 roku produkcję rozpoczęła pierwsza w Polsce tzw. „fabryka domów”.

Blok z wielkiej płyty jest domem wielorodzinnym. Na miejscu budowy składa się betonowe prefabrykaty, które wcześniej powstają w specjalnej fabryce. Następnie są transportowane i montowane na miejscu docelowym. To tzw. technologia wielkopłytowa lub inaczej - „wielka płyta”.

Premier Morawiecki zapowiada inwestycje w bloki z wielkiej płyty. Chodzi o nową termoizolację, nowoczesne windy, nowe parki i miejsca odpoczynku dla rodzin

- Koniec z dziadostwem i drzwiami sklejonymi taśmą samoprzylepną" - skomentował premier Mateusz Morawiecki.

Premier opublikował film, na którym przedstawił program rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty. Przedsięwzięcie miałoby być realizowane w kolejnej kadencji sejmu, która rozpocznie się jeszcze w tym roku.

- Na osiedlach z wielkiej płyty mieszka ponad 8 milionów Polaków. Cała Polska powinna być przyjazna dla ludzi. Nie chcemy lepszych i gorszych dzielnic. Chcemy, aby mieszkańcy tych osiedli mieli jak najlepszy standard życia i mieszkania - mówił premier Morawiecki. - Teraz chcemy jak najwyższego poziomu życia dla ludzi mieszkających w osiedlach z wielkiej płyty - dodał.

Wśród siedmiu punktów programu „Przyjazne Osiedle” znalazły się:

  • dobudowa wind w blokach,
  • budowa miejsc postojowych dla samochodów oraz garaży,
  • termomodernizacja budynków,
  • remont instalacji elektrycznych, gazowych, wodno-kanalizacyjnych,
  • fotowoltaika na dachach bloków,
  • poprawa akustyki mieszkań,
  • architektura zieleni.

Program modernizacji bloków. W pierwszej kolejności w budynkach mają pojawić się windy

O szczegółach programu mówił premier podczas konferencji prasowej zorganizowanej na jednym z osiedli w Tomaszowie Mazowieckim w woj. łódzkim. Według premiera mieszkania z tzw. wielkiej płyty nie zawsze odpowiadają obecnym standardom życia.

- Te problemy czasami, jak powiedziała mi dziś jedna z pań, można określić, jak mieszkanie w Polsce B. No nie, to nie może być Polska A, Polska B, Polska C. W naszym programie rządu PiS przede wszystkim chcemy zapewnić godny standard, godną jakoś życia wszystkim mieszkańcom Polski. I dlatego przygotowujemy już teraz i jeżeli wyborcy tak zadecydują 15 października, że będziemy mogli realizować kolejny program, to będziemy realizować wielki program dla osiedli z płyt betonowych – zapowiedział premier.

Morawiecki przyznał, że doskonale wie, z jakimi problemami borykają się mieszkańcy osiedli z lat 70., 80. oraz wcześniejszych i – jak zaznaczył – trzeba doprowadzić do poprawy jakości ich życia. Szef rządu zapowiedział, że pierwszym elementem programu ma być budowa wind. Wskazywał, że na wielu mniejszych osiedlach, w niższych blokach, do trzeciego, czwartego, a nawet piątego piętra nie ma wind. Tłumaczył, że jest to bardzo uciążliwe m.in. dla starszych osób, matek z małymi dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami.

- Dlatego chcemy, aby pierwszym punktem w ramach tego programu podnoszenia jakości życia mieszkańców (bloków) z wielkiej płyty było dobudowywanie wind. Dzisiejsza technologie pozwalają już na to, żeby dobudowywać windy zewnętrzne – powiedział.

Kolejnym punktem ma być stworzenie garaży i miejsc parkingowych dla samochodów, ponieważ - jak wyjaśnił szef rządu - na osiedlach jest duży problem z zaparkowaniem auta.

Wśród następnych elementów programu są: termomodernizacja bloków, co ma wpłynąć na obniżenie rachunków za ogrzewanie, oraz remont instalacji wewnętrznych: elektrycznych, gazowych, wodno-kanalizacyjnych, instalacja ogniw fotowoltaicznych na dachach bloków i wieżowców, co z kolei ma obniżyć opłaty za energię, a także poprawa akustyki mieszkań.

- Ostatni punkt to architektura zieleni, place zabaw, skwery. (…) Znam wiele osiedli, gdzie nie ma boisk, placów zabaw, plenerowych siłowni. Gdzie są wertepy, kamienie. Będziemy dbali o zieleń, aby każdy starszy człowiek, mama z dzieckiem, całe rodziny mogły wyjść do okolicznego parku - mówił Morawiecki.

Osiedla i bloki z wielkie płyty - miały wytrzymać 50 lat. Polacy mieszkają w nich do dziś

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller podzielił się w swoim wpisie na Twitterze obawami, które mają Polacy odnośnie stanu i przyszłości osiedli oraz bloków z tzw. wielkiej płyty. Ich żywotność przewidywana była w tamtym czasie na 50 lat, choć większość z nich - poza remontami elewacji i wymianą instalacji - jest domem dla milionów Polaków do dziś.

Jak zaznaczył - program zakłada inwestycje rządowe w osiedla z wielkiej płyty, które powstały wiele lat temu.

- Zależy nam, aby mieszkańcy żyli tam w odpowiednich warunkach dostosowanych do aktualnych potrzeb - podkreślił rzecznik rządu.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl